Ponorné čerpadlá do vrtov GRUNDFOS

Ponorné čerpadlá slúžia na čerpanie pitnej a úžitkovej vody z vrtov, studní a zberných nádrží. Sú plne ponorené vo vode, odkiaľ vytláčajú vodný stĺpec k odberným miestam, preto môžu čerpať vodu až zo 150 metrovej hĺbky pri zachovaní požadovaného tlaku v sústave.

Špecifický tvar a malý priemer čerpadla (od 74 mm) umožňuje inštaláciu aj do úzkych vrtov. Chladenie ponorného čerpadla je zaisťované prúdením okolitej vody, vďaka čomu majú ponorné čerpadlá do vrtu veľký výkon. Rovnaký efekt je možné docieliť chladiacim plášťom. V prípade potreby je možné čerpadlo do vrtu použiť aj na čerpanie iných kvapalín bez mechanických nečistôt. Ponorné čerpadlá umožňujú čerpať čistú vodu s prijateľným množstvom piesčitého materiálu alebo iných abrazívnych látok v rozmedzí 50 až 150 g/m3.

Môžete si vybrať z celého radu čerpadiel do vrtu. Odporúčame zaobstarať si kompletnú sadu, v ktorej nájdete všetko, čo potrebujete (vrátane tlakovej nádoby, vstavané jednotky elektronického riadenia pre udržovanie konštantného tlaku, atď). Ďalšou možnosťou je zaobstarať jednotlivé prvky samostatne.

Vhodne vybrané ponorné čerpadlo vám zaistí stály prísun vody z vlastného zdroja na dlhé roky. Jeho životnosť navyše môžete správnou starostlivosťou ľahko predĺžiť.

Ponorné čerpadlá do vrtu slúžia na čerpanie podzemnej vody ako na jej využitie v domácnosti, tak aj na pozvoľné odčerpávanie nadbytočných zásob spodnej vody. V prípade potreby je možné čerpadlo do vrtu použiť aj na čerpanie iných kvapalín bez mechanických nečistôt. Pokiaľ sa vo vrte vyskytuje väčšie množstvo piesčitého materiálu a ďalších abrazívnych látok, je potrebné vrt na vodu najskôr vyčistiť, napríklad ponorným vibračným čerpadlom Malyš.

Ponorné čerpadlá sú plne ponorené vo vode (pod dynamickou hladinou vrtu), odkiaľ vytláčajú vodný stĺpec až k odberným miestam, preto môžu čerpať vodu až zo 150 metrovej hĺbky. Táto vzdialenosť sa nazýva dopravná výška (značíme ju H) a spolu s prietokom (objem vytlačenej vody označovanej ako Q) patrí medzi dôležité parametre pre výber ponorného čerpadla na vodu. Obe hodnoty sú udávané výrobcom a pre jednotlivé typy čerpadiel sa líšia, preto je dôležité vyberať ponorné čerpadlo na vodu priamo pre konkrétne podmienky vrtu.

Ponorné čerpadlá do vrtu sú určené k dlhodobému ponoru a vyrábajú sa už od priemeru 74 mm, aby bolo ich použitie možné aj vo veľmi úzkych vrtoch. Medzi plášťom čerpadla a stenou vrtu je však nutné ponechať dostatočný priestor. Prúdenie okolitej vody zaisťuje chladenie čerpadla, vďaka čomu má hlbinné čerpadlo do vrtu veľký výkon a poskytuje stály prísun vody. Pokiaľ nie je možné potrebné chladenie čerpadla do vrtu zaistiť prúdením vody, rovnaký efekt je možné dosiahnuť inštaláciou chladiaceho plášťa.

Pri výbere ponorného čerpadla do vrtu je dôležité zohľadniť i výdatnosť vrtu (inak by mohlo dôjsť k suchobehu čerpadla) a ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na životnosť čerpadla. Ponorné čerpadlá s frekvenčným meničom dokážu upravovať výkon tak, aby bol dosiahnutý konštantný tlak vody aj v prípade kolísania napätia elektrickej siete.

Výhodou ponorného čerpadla je aj jeho jednoduchá inštalácia, ktorá je možná ako vo vertikálnej, tak v horizontálnej polohe (na zavesenie čerpadla do vrtu sa používa nerezové lanko). Súčasťou čerpadla je pripojovací kábel, ktorý je možné pre hlbšie vrty v prípade potreby predĺžiť.

Pred zaobstaraním ponorného čerpadla do vrtu nezabudnite váš vrt na čerpanie vody pripraviť a potom už len stačí si vybrať z celého radu ponorných čerpadiel od popredných výrobcov Grunfos a Wilo.