Ako na ekonomické vykurovanie domu v roku 2024

Rekordné ceny energií sa stali s blížiacou sa vykurovacou sezónou témou číslo jedna. Domácnosti, firmy aj verejné inštitúcie zvažujú všetky možnosti, ako na vykurovaní ušetriť. Pozrite sa na naše porovnanie rôznych typov vykurovania a na tipy, ako môžete na tepelnej energii výrazne ušetriť.

Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu

Dnes už nikto nepochybuje o tom, že investícia do zateplenia budov a kvalitných okien sa oplatí každému. Čo sa ale týka typov vykurovania, situácia je zložitejšia. Vývoj cien energií je totiž oveľa turbulentnejší, než by sme pred pár rokmi očakávali. Preto je okrem obstarávacích nákladov a nákladov na prevádzku nutné zvážiť aj mieru finančného rizika jednotlivých druhov vykurovania.

Kotol na elektrinu alebo plyn

Kotly na elektrinu alebo plyn sú u nás vôbec najbežnejšie. Ľudia si ich obľúbili najmä vďaka ich bezobslužnosti, relatívne nízkym obstarávacím nákladom, nenáročnej údržbe aj vyšším ekologickým štandardom.

Najväčšou nevýhodou sa však ukázala byť vysoká závislosť ceny plynu a elektriny na aktuálnej geopolitickej situácii. Aj pri súčasnom zastropovaní cien energií budú domácnosti za elektrinu a plyn platiť v priemere o 50-100 % viac než vlani.

Rekordné ceny energií zaskočili celú Európu.

Kotol na tuhé palivo

Za najlacnejší spôsob vykurovania sa dlhodobo považuje kotol na tuhé palivo. Ten má ale svoje ale. Medzi zásadné nevýhody patrí množstvo spalín a ďalších znečisťujúcich látok, ktoré kotly na tuhé palivo produkujú. Ide tak o vôbec najmenej ekologické riešenie, ktoré legislatíva významne obmedzuje.

Ďalšou nevýhodou je náročná obsluha, kedy je nutné do kotla neustále prikladať a palivo tiež niekde skladovať. Nemožno opomenúť ani riziko požiaru alebo úniku toxického oxidu uhoľnatého.

Spotreba a náklady na prevádzku sa pritom odvíjajú od veku kotla a kvality dreva či iného tuhého paliva (uhlie, brikety, pelety a pod.). Ceny tuhých palív sa navyše s ohľadom na tohtoročný vysoký dopyt môžu ešte výrazne zvyšovať. Ako ekonomickejšie riešenie môžete preto zvážiť naskladnenie paliva v lete, keď je lacnejšie. Nemožno tak jednoznačne povedať, aké sú a v blízkej budúcnosti budú náklady na tento typ vykurovania.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá sa s kotlami na tuhé palivo delia o prvé miesto v rebríčku najekonomickejších typov vykurovania. Mnoho ľudí odrádza vysoká obstarávacia cena tepelných čerpadiel, avšak návratnosť investície je skutočne veľmi rýchla.

Tepelné čerpadlá vzduch-voda získavajú tepelnú energiu z okolitého vzduchu a odovzdávajú ju do vody v kúrení. Týmto spôsobom dokážu za 1 kWh elektrickej energie vyrobiť až 3-4 kWh tepla. Výhodou tohto moderného vykurovania je tak okrem ekonomickej a ekologickej prevádzky pomerne nízka závislosť na trhových cenách energií.

Podlahové vykurovanie domu, alebo radiátory?

Podlahové vykurovanie si vystačí s nižšou teplotou, keďže sálavé teplo od podlahy vytvára subjektívne vyšší tepelný komfort. Na druhej strane je energeticky náročné tento typ vykurovania často vypínať a zapínať. Preto sa oplatí najmä v trvalo obývaných objektoch, kde sa kúri na konštantnú teplotu.

Riešením lacného vykurovania je správna kombinácia zdrojov tepla s ohľadom na konkrétnu budovu

Ako vidíte, nič nie je čiernobiele a každý typ vykurovania so sebou nesie výhody aj nevýhody. Riešením preto môže byť ich vhodná kombinácia s ohľadom na konkrétny dom či budovu.

Príklad:

V tabuľke uvádzame predpokladané náklady, výhody aj nevýhody jednotlivých druhov vykurovania v prípade zatepleného RD s podlahovou plochou 150 m2.

Obstarávacia cena

Ročné náklady

Náročnosť obsluhy a údržby

Ekologická záťaž

Riziko rastúcich cien

Bezpečnosť

Kotol na tuhé palivo

50,000 -100,000 Kč

20,000 Kč

Vysoká

Vysoká

Stredná

Stredná

Kotol na elektrinu alebo plyn

20,000 – 40,000 Kč

40,000 Kč

Nízka

Stredná

Vysoké

Stredná

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

200,000 Kč

20,000 Kč

Minimálna

Minimálna

Nízke

Vysoká

Pre náš modelový RD by teda bolo optimálnym riešením tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinácii s podlahovým vykurovaním. V nehnuteľnostiach s väčšou podlahovou plochou je totiž vyššia počiatočná investícia kompenzovaná najvyššími úsporami. V takom prípade je vhodné kúriť na konštantnú, mierne nižšiu teplotu a v prípade potreby prikurovať v obytných miestnostiach napríklad obľúbenými krbovými kachľami.

Pri súčasných cenách energií sa tepelné čerpadlo v porovnaní s kotlom finančne oplatí už v horizonte 10 rokov. K tomu si pripočítajte výhody v podobe bezobslužnosti, vysokej sebestačnosti, bezpečnosti a minimálnych dopadov na životné prostredie – a ide o jasnú voľbu.

Aj napriek energetickej kríze je možné kúriť lacno a ekologicky.

3 základné pravidlá pre ekonomickejšiu prevádzku vykurovania

Aj s tým najekonomickejším typom vykurovania je však potrebné vedieť správne pracovať, aby sa minimalizovali energetické straty objektu.

  1. Minimalizujte úniky tepla: Investujte do zateplenej fasády a strechy a tiež do kvalitných okien a dverí. Aj keď ide o veľké a finančne náročné stavebné zásahy, zateplením a výmenou okien znížite náklady na vykurovanie až o 50 %.

  2. Používajte inteligentné termostaty: Zónová regulácia vykurovania a denné režimy vykurovania vám prinesú úspory v priemere až 20 %. Ekvitermný regulátor navyše automaticky upraví výkon vykurovania na základe vonkajších teplôt, čím sa vyhnete zbytočnému prekurovaniu v prípade náhlej zmeny počasia. WiFi termostaty vám umožnia ovládať vykurovanie cez mobil alebo internet, takže budete mať vždy dokonalú kontrolu nad teplotou v domácnosti aj spotrebou energií.

  3. Vetranie správne: V zimných mesiacoch sa odporúča vetrať krátko a intenzívne, vďaka čomu sa efektívne vymení vzduch v miestnosti za čerstvý, ale neochladia sa steny a podlahy. Najideálnejšie je však vetrať pomocou rekuperácie, ktorá do domu privádza vonkajší vzduch a ohrieva ho pomocou odpadového (vydýchaného) vzduchu z miestnosti. Rekuperácia vám tak zabezpečí neustály prívod čerstvého a teplého vzduchu.

Pri výbere vykurovania sa vždy poraďte s nezávislými odborníkmi a nezabudnite vziať do úvahy aj dramatické zmeny, ktoré na trhu s energiami nastali a ešte môžu nastať. Dodržujte základné pravidlá ekonomickej prevádzky vykurovacej sústavy a uvidíte, že nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu zvládnete bez väčších finančných problémov.