Šetrenie energiami je stále aktuálnejšia téma. Ľudia sa snažia znížiť svoju spotrebu najmä kvôli finančným úsporám, ale aj z ekologických dôvodov. Spôsobov, ako ušetriť energie v domácnosti, je samozrejme niekoľko. S ohľadom na fakt, že najvyššou položkou je typicky vykurovanie, oplatí sa zamerať práve na to. Zaobstarať si úsporné technológie však nestačí. Je nevyhnutné ich tiež správne nastaviť. Ako na to?
Systémy inteligentného vykurovania sú založené na najmodernejších technológiách, ktoré s vysokou presnosťou regulujú teplotu na základe zónových a časových plánov a ďalších parametrov. To znamená, že kúria iba tam, kde je to potrebné a toľko, koľko je potrebné – a to úplne automaticky.
Výhodou bezdrôtových Wifi termostatov je tiež možnosť ovládania kúrenia na diaľku cez mobil, prípadne integrácia do systémov smart home. Vďaka tomu môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek reagovať na zmenu vášho programu či požiadaviek na teplotu v domácnosti. Jednotlivé modely potom disponujú rôznymi ďalšími funkciami pre optimalizáciu vykurovania, ako je napríklad adaptívne učenie, predikcia na základe predpovede počasia, detekcia otvoreného okna, geofencing a pod.
Inteligentné kúrenie dokáže vďaka týmto funkciám znížiť spotrebu energie za vykurovanie až o 30 %, čo v prípade rodinného domu predstavuje desiatky tisíc eur ročne. S ohľadom na pomerne nízku cenu týchto systémov je návratnosť investície v priemere 1-2 roky.
Pri výbere inteligentného kúrenia je nutné zohľadniť zdroj tepla a typ vykurovacej sústavy.
Jednotlivé systémy inteligentného kúrenia sa potom líšia svojimi funkciami, presnosťou regulácie, napájaním, ovládaním a ďalšími parametrami. Komponenty si môžete vybrať podľa svojich potrieb a veľkosti nehnuteľnosti. Niektoré inteligentné termostaty navyše umožňujú ovládať aj klimatizáciu a ohrev TUV. Zárukou kvality sú riešenia od značiek ako Honeywell, Siemens a Danfoss.
Radiátorová sada Siemens Connected Home
Výberom systému inteligentného kúrenia to však nekončí. Kľúčom k optimálnemu tepelnému komfortu a úsporám je tiež správna inštalácia a nastavenie Wifi termostatu.
Teplotné čidlá snímajú aktuálnu teplotu v miestnosti a môžu byť buď súčasťou izbového termostatu, alebo externé. V oboch prípadoch je veľmi dôležité ich správne umiestnenie, aby meranie nebolo skreslené.
Čidlo, resp. termostat neumiestňujte v blízkosti okien a dverí, radiátorov a iných zdrojov, ktoré môžu ovplyvniť nameranú teplotu.
Pre správne nastavenie zónovej a časovej regulácie sa zamyslite nad denným režimom každého člena domácnosti. Príjemnú teplotu zvoľte pre ranné a podvečerné hodiny, kedy sú typicky ľudia doma. V noci a v čase, keď ste v práci či v škole, môžete znižiť teplotu o zhruba 2 °C.
Teplotu nastavte nielen podľa času, ale aj miestností. Zatiaľ čo v kúpeľni sa odporúča 24 °C, v kuchyni a spálni si vystačíte s 19 °C. V obývačke a detských izbách môžete zvoliť 22 °C.
Pri nastavovaní časových programov a teplotných zón myslite na to, že každý stupeň predstavuje úsporu zhruba 6 % energií, a preto sa oplatí dôkladne zamyslieť nad nastavením termostatu.
Prepojenie Wifi termostatu s ďalšími systémami inteligentnej domácnosti vám umožní nielen ich centralizovanú správu, ale aj ďalšie možnosti úspor. Ak napríklad zahrniete do svojich denných „scenárov“ aj automatické ovládanie roliet, znížite úniky tepla či naopak prehrievanie domácnosti a využijete maximum prirodzeného svetla.
Do scenárov môžete zahrnúť okrem vykurovania a tienenia aj osvetlenie, systémy zabezpečenia domu a mnoho ďalšieho. Všetky systémy a zariadenia tak prepnete do režimu „mimo domov“ či napríklad „dovolenka“ stlačením jediného tlačidla.
Systémy inteligentného kúrenia v kombinácii so správnymi návykmi dokážu domácnostiam ušetriť desiatky tisíc eur ročne. Ak aj vy chcete znížiť náklady na energie, neváhajte sa na nás obrátiť.