Pravidelná a dôkladná údržba vykurovacieho systému vám zabezpečí ekonomickú a bezproblémovú prevádzku a predĺži životnosť kúrenia. Údržbu pritom vyžadujú všetky komponenty vykurovania, nielen kotol a samotné radiátory. V tomto článku sa dozviete, na čo sa zamerať pri kontrole čerpadiel, termostatov a ventilov.
Obehové čerpadlá sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých vodných vykurovacích sústav. Zabezpečujú cirkuláciu teplej vody medzi kotlom a radiátormi, prípadne podlahovým kúrením. Tým umožňujú efektívny rozvod tepla po celom dome. Ak máte starší trojotáčkový model, zvážte pred začiatkom vykurovacej sezóny obstaranie elektronického čerpadla. Prečo?
Moderné elektronické obehové čerpadlá Grundfos a Wilo ponúkajú v porovnaní so starými trojotáčkovými niekoľko výhod, predovšetkým automatickú reguláciu výkonu na základe aktuálnych potrieb. Tým sa významne znižuje spotreba energie, zvyšuje efektivita distribúcie teplonosnej kvapaliny aj do najvzdialenejších miest v dome a znižuje hlučnosť systému. Oproti starším modelom obehových čerpadiel môžete s tými najmodernejšími ušetriť až 80 % energie, takže sa vám investícia rýchlo vráti.
Elektronické čerpadlá pred vykurovacou sezónou skontrolujte vizuálne. Hľadajte stopy korózie, netesniacich spojov či mechanického poškodenia, skontrolujte káble a tesnenia. Po spustení počúvajte, či čerpadlo nie je hlučné. Tiché bzučanie je normálne, naopak varovným signálom môže byť klepanie či pískanie čerpadla.
Údržba a nastavenie termostatov pred vykurovacou sezónou sa líši podľa ich typu. Mechanické termostaty, ktoré sa ovládajú kolieskom alebo tlačidlami, nie je potrebné nijako vopred nastavovať ani kontrolovať. Tieto termostaty majú jednoduchú konštrukciu, na druhej strane ale ponúkajú menej presnú reguláciu teploty a nie sú programovateľné.
Omnoho vyššie úspory a lepšiu užívateľskú skúsenosť ponúkajú digitálne programovateľné termostaty. Okrem presnejšej regulácie disponujú denným a týždenným režimom, vďaka ktorému si vopred nastavíte požadovanú teplotu v jednotlivých miestnostiach. Tú potom termostat udržuje automaticky, nastavenie však môžete kedykoľvek jednoducho zmeniť.
Inteligentné WiFi termostaty predstavujú špičku na trhu. Okrem všetkých výhod programovateľných termostatov ich navyše môžete ovládať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie či hlasových asistentov. Využiť môžete aj inteligentné funkcie na optimalizáciu prevádzky kúrenia.
Programovateľný termostat Siemens
Termostaty samy o sebe nevyžadujú údržbu, stačí len skontrolovať ich funkčnosť. Programovateľné termostaty je však potrebné nastaviť, a to pre jednotlivé zóny a časy. V čase, keď ste doma, teda typicky v časoch 6:00-8:00 a 16:00-22:00, sú odporúčané teploty nasledujúce:
V noci, teda medzi 22:00 a 6:00, môžete teplotu s výnimkou spálne znížiť o 2 stupne. V čase vašej neprítomnosti teplotu znížte v celom dome. Každý stupeň znamená úsporu zhruba 7 % energií, to ale neznamená, že by ste kúrenie mali vypínať úplne. Než sa totiž systém znovu zahreje a vykúri vychladnutý dom, je to oveľa energeticky náročnejšie.
Vďaka takto nastavenému časovému programu už nikdy nebudete prekurovať, pritom si ale zvýšite tepelný komfort – doma budete mať ideálnu izbovú teplotu ešte pred prebudením či pred príchodom z práce. Na reguláciu vykurovania pritom nemusíte vôbec myslieť.
Súčasťou vykurovacích sústav sú termostatické a zmiešavacie ventily. Ventily na vodu upravujú množstvo pretekajúcej vody, trojcestné ventily slúžia aj na zmiešavanie teplej a studenej vody, čím regulujú teplotu výstupnej vody a chránia kotol. Ventily raz ročne vyčistite, skontrolujte ich pohyblivosť a tesnenie. Ak je pred ventilom inštalovaný filter mechanických nečistôt, vyčistite sitko filtra.
Termostatický ventil tiež môže zatuhnúť v uzavretej polohe, kvôli čomu takmer neprepúšťa vykurovaciu vodu do radiátora. To sa stáva najmä preto, že ľudia majú tendenciu po vykurovacej sezóne termostatické hlavice uzavrieť. Hlavice by ale mali zostať naopak otvorené na maximum, aby sa tejto poruche predišlo. Ako zaseknutý ventil riešiť? Ak je možné vreteno ventilu uchopiť kliešťami, pokúste sa ho rozhýbať týmto spôsobom. Ak je však zaražené úplne, môžete ho skúsiť uvoľniť zatláčaním, mnohokrát je ale nutná výmena ventilu.
Nevyvážená a neodvzdušnená vykurovacia sústava kúri neefektívne, nerovnomerne, je hlučná a spotrebuje zbytočne veľa energií.
Zatiaľ čo odvzdušnenie zvládnete aj svojpomocne pomocou odvzdušňovacích ventilov, vyváženie je pomerne zložitý úkon vyžadujúci presné výpočty, a preto patrí do rúk odborníkov. Ak však máte obehové čerpadlo Grundfos s funkciou automatického vyváženia, máte o starosť menej – táto revolučná funkcia si s vyvážením poradí úplne sama, stačí vám k tomu len komunikačný modul a aplikácia v mobile. V aplikácii vyplníte požadované parametre a spustíte vyváženie.
Obehové čerpadlo Grundfos s funkciou automatického vyváženia systému
Najlepšou prevenciou je pravidelná údržba. Aby vám kúrenie zo dňa na deň nevypovedalo službu, dôkladne ho kontrolujte a hľadajte možné závady. Tým zamedzíte nákladným opravám, na ktoré navyše budete musieť počas vykurovacej sezóny pravdepodobne čakať. Zamerajte sa na kontrolu tesnosti, hlučnosti a funkčnosti všetkých komponentov a dostupné časti udržujte v čistote. Ak odhalíte nejaké úniky vody, vymeňte tesnenie.
Raz ročne je potom vhodné nechať vykurovaciu sústavu skontrolovať profesionálmi, ktorí odhalia aj skryté závady.