Termostat ku kotlu reguluje a udržiava požadovanú teplotu v domácnosti či v iných priestoroch. Vďaka tomu zabezpečuje nielen stabilnú a vždy komfortnú teplotu podľa vašich individuálnych potrieb, ale tiež optimalizuje a výrazne znižuje náklady na vykurovanie. Aby však jeho prevádzka bola čo najefektívnejšia, je potrebné ho správne nastaviť. Zistite, ako na to.
Zníženie teploty v miestnosti o iba 1 °C vám zníži náklady na vykurovanie o 6 %. Možno ste sa už s touto poučkou stretli a hoci je veľmi zjednodušujúca, dáva nám základnú predstavu o možných finančných úsporách. Ak napríklad za jednu vykurovaciu sezónu pretopíte 30,000 Kč, môžete znížením priemernej teploty o 3 °C ušetriť až 5,400 Kč ročne, bez toho aby ste prišli o požadovaný tepelný komfort. Ako je to možné?
Začať je potrebné samotným výberom termostatu. Zastaralé termostaty umožňujú nastavenie iba jednej konštantnej teploty pre celú domácnosť. Túto teplotu síce môžete kedykoľvek upraviť, ale ľudia na to pri odchode do práce či uľahnutí do postele často zabúdajú. A čo je ešte dôležitejšie – komfortná teplota je pre jednotlivé miestnosti značne rozdielna. Termostatické hlavice vám síce umožnia nastaviť rôzne teploty pre každý radiátor, tie ale musíte neustále regulovať manuálne.
Vyberajte preto inteligentné izbové termostaty, ktoré umožňujú nastavenie teploty pre každú miestnosť a každú dennú dobu zvlášť. Návratnosť takejto investície je iba 2-5 rokov, so zvyšujúcimi sa cenami energií dokonca aj menej. Tieto termostaty môžete použiť na radiátory aj podlahové vykurovanie.
Digitálny termostat potom musíte správne nastaviť, a to podľa:
jednotlivých miestností,
týždenného časového režimu.
S izbovým termostatom budete mať doma vždy komfortnú teplotu.
Možno ste zvyknutí udržiavať v celej domácnosti rovnakú teplotu. To je však jedna z najčastejších chýb, ktorá navyše do vašej peňaženky zasiahne najvýznamnejšie. V niektorých miestnostiach si totiž vystačíte s podstatne nižšou teplotou.
Príjemnú izbovú teplotu (obvykle 21 °C) si nastavte iba v obývačke a jedálni, kde trávite väčšinu dňa a odpočívate tu.
V miestnostiach, kde pracujete, nastavte teplotu okolo 18 °C – jedná sa najmä o kuchyňu, pracovňu a pod.
Ešte nižšiu teplotu okolo 16 °C zvoľte v spálni. Táto teplota je dôležitá pre kvalitný spánok.
S teplotou iba 15 °C či nižšou si pohodlne vystačíte v technickej miestnosti, chodbe a na schodisku.
Naopak vyššia teplota okolo 23 °C sa odporúča v kúpeľni a na WC.
Ak sa vám po niekoľkodennom prevádzke termostatu na kúrenie bude zdať niektorá miestnosť príliš chladná alebo naopak prekúrená, jednoducho upravte nastavenie podľa svojich individuálnych preferencií.
Okrem jednotlivých teplotných zón je potrebné tiež nastaviť týždenný program kúrenia. Vyššie uvedené optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach samozrejme platia iba vtedy, keď ste doma. Na termostate si teda nastavte, kedy presne chcete tieto teploty v domácnosti mať. Zároveň nastavte požadované teploty v prípade vašej neprítomnosti cez deň a tiež nočné teploty, ktoré by mali byť zhruba o 3 °C nižšie (s výnimkou spálne).
Keďže je váš denný program počas týždňa rôzny, môžete si nastaviť pre každý deň rôzne intervaly vykurovania. Zohľadnite pri tom tiež svoj štandardný víkendový režim.
Myslite na to, že na izbovom termostate nastavujete časy, kedy sa kúrenie zapne (resp. začne zvyšovať svoj výkon) a vypne (resp. začne znižovať svoj výkon), nie kedy má byť požadovanej teploty dosiahnuté. Je preto potrebné počítať s istou prodlevou medzi nastaveným časom a reálnym dosiahnutím požadovanej teploty. Táto prodleva je pre každý typ kúrenia a každý dom rôzna.
Ak počas pracovného dňa vstávate o 6 ráno, odchádzate z domu o 8 ráno a vraciate sa o 5 popoludní, izbový termostat môžete nastaviť nasledovne:
O 5:30 nastavte požadované denné teploty pre každú miestnosť zvlášť.
O 7:45 nastavte požadované denné teploty v čase vašej neprítomnosti (približne o 3 stupne nižšie). Termostat automaticky vypne kúrenie a bude udržiavať nižšiu teplotu.
O 16:30 nastavte požadované denné teploty, aby ste sa vrátili už do príjemne vykúreného domova.
O 22:00 nastavte nočné teploty (približne o 3 stupne nižšie s výnimkou spálne).
Vy sa potom už nemusíte o nič starať, regulácia kúrenia prebieha úplne automaticky.
Nezabudnite na termostate tiež upraviť nastavené teploty v prípade vašej dovolenky či neprítomnosti. Termostaty samozrejme s nepravidelnosťami vo vašom režime počítajú a softvér dokáže jednoducho spracovať aj požiadavky nad rámec bežného týždenného programu.
Ak bývate v rodinnom dome, odporúčame však kúrenie nevypínať úplne. Temperovaním zabránite vzniku vlhkosti a prípadných plesní. Zároveň je potom rýchlejšie a energeticky menej náročné dom znovu vykúriť. Stabilnejšiu teplotu ocenia tiež vaše izbové rastliny, technika či napríklad potrubie.
Tie najmodernejšie inteligentné termostaty, akým je napríklad izbový termostat Honeywell, umožňujú ovládanie kúrenia aj na diaľku, a to pomocou internetu alebo mobilnej aplikácie. Vďaka tomu získate ešte lepšiu kontrolu a prehľad o teplote v domácnosti aj spotrebe energie, a to odkiaľkoľvek a kedykoľvek.
Ak napríklad nečakane odídete na pár dní, stačí si v aplikácii nastaviť nižšiu teplotu, nemusíte kvôli tomu vôbec chodiť domov. Alebo ak sa budete domov vracať premrznutí zo zimnej prechádzky, pár kliknutiami vo svojom inteligentnom telefóne zabezpečíte, že budete mať v obývačke pri príchode ešte teplejšie.
Izbové termostaty Honeywell predstavujú špičku na trhu.
So správne nastaveným inteligentným termostatom získate hneď niekoľko benefitov – bezstarostnú a automatickú prevádzku kúrenia, optimálny tepelný komfort v celej domácnosti a maximálne finančné úspory, vďaka ktorým sa vám počiatočná investícia vráti počas pár rokov.