Ako odhaliť únik plynu v domácnosti

Úniky plynu predstavujú jedno z najväčších rizík v domácnostiach a každoročne majú na svedomí mnoho vážnych úrazov, veľké straty na majetku aj úmrtia. Ak teda v domácnosti máte plynové spotrebiče, je namieste sa oboznámiť s možnosťami prevencie proti úniku plynu. Ako bezpečne spoznať, že vám v domácnosti alebo inom priestore uniká plyn?

Únik plynu: Ako ho spoznať a čo môže spôsobiť?

Podľa druhu plynu hrozí pri jeho úniku výbuch, otrava alebo udusenie. Preto musíte najprv vedieť, aké plyny môžu vo vašej domácnosti unikať a identifikovať možné zdroje úniku. Od toho sa potom odvíjajú spôsoby ochrany proti nežiaducemu úniku. Aké nebezpečné plyny teda predstavujú v domácnostiach najväčšie riziko?

Kedy hrozí únik zemného plynu a kedy propán-butánu?

Zemný plyn alebo metán a propán-bután sú horľavé plyny bežne používané na varenie alebo ohrev vody v kotli. Pri ich úniku hrozí výbuch. Únik týchto plynov spoznáte najčastejšie podľa ich charakteristického zápachu. Na zápach ale nie je dobré spoliehať, pretože napríklad pri nádche alebo v prípade úniku v miestnosti, kde sa bežne nepohybujete, nemusíte zápach cítiť. Mnohokrát možno preto únik zemného plynu spoznať iba vďaka hlásičom s alarmom.

Pozrite sa na detektory plynu v našej ponuke

Únik oxidu uhoľnatého

Oxid uhoľnatý (CO) vzniká pri nedokonalom spaľovaní, teda v domácnosti uniká najmä pri nedostatočnom tesnení kotla alebo pri upchatí komína. Je pre ľudí jedovatý a môže viesť k uduseniu, nie je ale vidieť ani cítiť. Ročne na otravu oxidom uhoľnatým umierajú v SR desiatky ľudí, tento plyn je veľmi nebezpečný už pri nízkych koncentráciách. Pri vyšších koncentráciách spôsobuje stratu vedomia, poškodenie mozgu aj smrť. Únik oxidu uhoľnatého možno spoznať iba vďaka hlásičom. 

Únik oxidu uhličitého

Oxid uhličitý (predtým kysličník uhličitý, CO2) je bežným produktom dýchania, ale vzniká napríklad aj pri spaľovaní a ďalších biochemických reakciách. Je teda bežnou súčasťou ovzdušia, avšak ak nie je v miestnosti dostatočný prísun kyslíka a koncentrácia oxidu uhličitého je vysoká, hrozí udusenie. Oxid uhličitý tiež nemožno vidieť ani cítiť, avšak v prípade jeho vzniku pri spaľovaní možno cítiť dym.

Ako sa chrániť proti úniku plynu v domácnosti?

Existuje 5 hlavných spôsobov ochrany proti úniku plynu, pričom dôležitá je ich vhodná kombinácia s ohľadom na druh nebezpečného plynu. Nikdy sa nespoliehajte iba na jeden z uvedených spôsobov. Oboznámte sa so všetkými postupmi, pri ktorých dodržiavaní je riziko úniku a následného výbuchu alebo otravy úplne minimálne.

  1. Správna manipulácia s plynovými spotrebičmi: Poruchy na plynových spotrebičoch najčastejšie spôsobuje nevhodná manipulácia, kedy dôjde k uvoľneniu spojov alebo zhasnutiu plameňa.

  2. Pravidelné revízie plynových spotrebičov, kotlov a rozvodov: Lehoty pre pravidelné revízie jednotlivých plynových spotrebičov určuje výrobca, v prípade kotlov by takéto revízie mali prebehnúť raz ročne. Povinnosť vykonávať pravidelné revízie upravuje aj zákon, navyše v prípade nedodržania lehoty vám poisťovňa pri poistnej udalosti neuzná nárok na plnenie.

  3. Hlásiče úniku plynu: Ide o veľmi jednoduché a cenovo dostupné riešenie. Unikajúci plyn nemusíte vždy zaznamenať čuchom, plynový hlásič vás ale upozorní alarmom.

  4. Znalosť krízových postupov: V prípade detekcie úniku horľavého plynu je nutné neodkladne vypnúť plynové spotrebiče, kotol aj hlavný uzáver plynu a poriadne vyvetrať. Nemanipulujte s ohňom ani elektrinou kvôli riziku výbuchu. Z bezpečia potom zavolajte pohotovostnú službu 1239.

  5. Pravidelne vetrajte: Vetraním zabezpečíte dostatočný prísun kyslíka a tým pádom zníženie koncentrácie oxidu uhličitého a oxidu uhoľnatého v miestnosti.  

Detektor úniku zemného plynu Honeywell

Ako vybrať a nainštalovať detektor plynu do domácnosti?

Detektory plynu vyberte najmä podľa druhu nebezpečného plynu. Vyberať môžete aj z ponuky kombinovaných detektorov zemného plynu a CO2. Pre bezpečnú domácnosť sú určené detektory úniku plynu overených značiek Honeywell a Evikon. Modely s displejom vám navyše vždy ukážu aktuálne hodnoty koncentrácie nebezpečných plynov v miestnosti. 

Hrozí únik plynu? Nezabudnite na detektor

Detektory nainštalujte do všetkých miestností, kde hrozí únik. Pre použitie v kúpeľni, na toalete alebo v technickej miestnosti musí mať detektor krytie IP 44. Pri inštalácii detektorov plynu sa riaďte pokynmi výrobcu.

Detektory sa umiestňujú tak, aby k nim mohli uniknuté plyny voľne prúdiť a detektor ich tak bezpečne a včas odhalil. Zároveň je ale inštalácia nutná mimo miest, kde je zvýšené prúdenie vzduchu (okná, dvere, digestory a pod.) – v takom prípade by prievan mohol znížiť koncentráciu plynu a detektor by riziko neodhalil včas. Vlhko a prach môžu zaniesť snímače a znížiť tak citlivosť detektorov. Pri inštalácii sa preto vyhnite miestam, kde hrozí takéto znečistenie.

Kam ideálne detektory nainštalovať?

Inštalácia detektorov plynu do domácností sa líši aj podľa toho, pre aký druh plynu sú určené. Detektory oxidu uhoľnatého sa umiestňujú 1-3 metre od kotla alebo karmy (prípadne iného spotrebiča, kde hrozí únik) pod strop, v ostatných miestnostiach zhruba do výšky očí. Detektor úniku zemného plynu sa umiestňuje pod strop, keďže tento plyn stúpa. Naopak propán-bután klesá, a preto sa detektor úniku plynu v tomto prípade umiestňuje niekoľko centimetrov nad podlahu. Zároveň by tieto detektory nemali byť v tesnej blízkosti spotrebičov, pretože by mohli spúšťať alarm aj pri bežnom používaní, napríklad varení.

Panel kvality vzduchu Evikon. 

Ako servisovať a kalibrovať detektory plynu

Kalibrácia detektorov plynu, t.j. nastavenie hodnôt koncentrácie plynu, pri ktorých sa spúšťa alarm, sa vykonáva už vo výrobe. Detektory by preto nemali vyžadovať žiadnu ďalšiu kalibráciu počas svojej životnosti.

Servisné prehliadky nie sú zo zákona povinné

Servisné prehliadky detektorov plynu pre domáce použitie nie sú zo zákona povinné. V prípade poruchy sa obráťte na autorizovaný servis. Detektory fungujú na batérie, preto nezabudnite na ich pravidelnú výmenu. Pri vhodnom umiestnení a inštalácii nie je potrebná ďalšia údržba, po uplynutí životnosti sa domáce detektory vyhadzujú. 

Detektory plynu v e-shope