Elektromagnetické alebo solenoidové ventily majú veľmi široké využitie a možno ich použiť pre najrôznejšie plynné a kvapalné médiá – pitnú vodu, paru, agresívne chemikálie, chladiace kvapaliny, neutrálne aj výbušné plyny, oleje a mnoho ďalších. Zistite, na čo slúžia solenoidové ventily na vzduch a podľa čoho ich vyberať.
Solenoidový ventil obsahuje cievku alebo solenoid, ktorý pod napätím vytvára magnetické pole. Toto pole následne pohybuje piestom ventilu. Ventil môže byť normálne otvorený (NO) a pod napätím uzavretý, alebo naopak normálne uzavretý (NC) a pod napätím otvorený.
S minimálnou spotrebou energie tak elektromagnetické ventily slúžia na ovládanie prietoku najrôznejších plynných a kvapalných médií v potrubí. Zložitejšie trojcestné verzie možno využiť aj na miešanie a rozdeľovanie prietokov alebo prepínanie medzi jednotlivými tokmi v potrubiach s viacerými okruhmi.
Každý elektromagnetický ventil je určený pre iné médium. Každé médium totiž vyžaduje inú konštrukciu a výrobné materiály ventilu aj tesnenia. Ventily preto nemožno jednoducho zamieňať; je možné ich používať iba pre médiá určené výrobcom.
Elektroventily na vzduch slúžia na riadenie prietoku vzduchu alebo iných inertných (neutrálnych) plynov v potrubí, často sú vhodné aj na čistú vodu. Pre paru, agresívne a výbušné plyny slúžia špeciálne elektromagnetické ventily s konštrukciou určenou pre tieto médiá.
Solenoidové ventily určené na vzduch nemajú tesnenie odolné voči agresívnym látkam a vysokým teplotám a ľahko by došlo k ich poškodeniu. Konštrukcia ventilov na vzduch nie je vhodná do Exového prostredia, a preto ich v žiadnom prípade nemožno používať vo výbušnom prostredí či s výbušnými a horľavými plynmi.
Elektromagnetické ventily na vzduch nájdu využitie v najrôznejších hydraulických a pneumatických systémoch v priemysle, zdravotníctve aj v domácnosti, kde ich môžete nájsť v rôznych elektrospotrebičoch.
Pred elektromagnetické ventily na vzduch je vhodné nainštalovať filter mechanických nečistôt. Tieto pevné častice by sa totiž mohli usadiť na tele a tesnení ventilu a spôsobiť jeho nedostatočné dovieranie, narušenie tesnenia, únik média, zadretie ventilu a ďalšie poruchy.
Najprv sa samozrejme uistite, či daný ventil možno použiť na vzduch. Pozor, pre stlačený vzduch sú určené iné solenoidové ventily. Médiu musí zodpovedať výrobný materiál nielen samotného ventilu, ale aj tesnenia a celková konštrukcia. Okrem toho je nutné sa uistiť, že maximálny povolený tlak a teplota média pre daný ventil zodpovedá vašim potrebám.
Potom vyberte východiskovú polohu, teda či má byť ventil normálne otvorený (NO), alebo normálne uzavretý (NC). Keďže je aktívna poloha dosiahnutá pod napätím, je z hľadiska energetickej efektivity dôležité zvoliť tú východiskovú polohu, v ktorej bude ventil prevažnú dobu. Príliš dlhé zaťaženie cievky je nielen energeticky náročné, ale tiež skracuje jej životnosť.
Nakoniec je potrebné, podobne ako v prípade ventilov na vodu, vybrať zodpovedajúce napájanie solenoidu (cievky možno podľa potreby meniť, a tým meniť napätie) a typ a veľkosť pripojenia k potrubiu. K dispozícii sú elektromagnetické ventily 12 V, 24 V, 110 V, 220 V, 230 V, 250 V a 400 V. Do vlhkého prostredia je nutné zvoliť model s príslušným IP krytím.
Tie najkvalitnejšie výrobky hľadajte pod značkami Tork, Danfoss alebo Peveko, ktoré sú zárukou bezproblémovej prevádzky a dlhej životnosti. Solenoidové ventily týchto výrobcov nájdete aj v našej ponuke.
Elektromagnetický ventil na vzduch, neutrálne plyny a vodu TORK.
Tento elektromagnetický ventil od renomovaného výrobcu Tork disponuje pomocným zdvihom. Okrem vzduchu ho možno použiť na vodu (vrátane pitnej, ventil spĺňa certifikáciu NSF/ANSI61) a neutrálne plyny. Telo ventilu je vyrobené z mosadze a vnútorné časti z nehrdzavejúcej ocele, vďaka čomu ventil obstojí aj v náročných podmienkach.
Tento model ventilu je normálne uzavretý (NC) a je vhodný pre médiá s maximálnou teplotou 80 °C a maximálnym tlakom 16 bar. Ventil je určený pre napájanie 230 VAC, avšak solenoidy možno podľa potreby meniť aj pre iné napätia.
Na trhu narazíte aj na vzduchom ovládané solenoidové ventily. Príkladom je ventil Tork S9510 DN15. V pneumaticky ovládaných ventiloch prúdi vzduch, ktorý napĺňa ventil a tým ho uzavrie, takže ním už nemôže prúdiť žiadny plyn ani kvapaliny. Ak naopak vzduch ventilom neprechádza, médium môže voľne prúdiť a ventil je otvorený.
Tento model je určený pre vzduch, vodu a neutrálne plyny s maximálnou teplotou 80 °C a maximálnym tlakom 10 bar. K potrubiu sa pripája vnútorným závitom o veľkosti DN 15.
Okrem toho nájdete v našej ponuke elektromagnetické ventily určené pre najrôznejšie médiá, s certifikáciou pre pitnú vodu alebo do výbušného prostredia, s cievkami pre všetky dostupné napájania a pre akýkoľvek typ pripojenia k potrubiu. S výberom vám radi poradíme.