Ako vybrať správny filter na vodu pre domácnosť aj priemysel: Sprievodca čistou vodou

Voda je kľúčová surovina v každodennom živote aj v priemysle. Znečistená voda môže spôsobiť zdravotné problémy, poškodiť domáce zariadenia či technológie vo výrobe. V tomto článku vám poradíme, ako zabezpečiť čistú a nezávadnú vodu v domácnosti aj v priemysle.

Filtre na vodu v domácnostiach a v priemysle: aký je medzi nimi rozdiel?

Filtrácia a úprava vody plnia v domácnostiach a v priemysle iné účely. V domácnostiach ľudia volia filtre najmä preto, aby si zabezpečili zdravú a bezpečnú pitnú vodu bez nečistôt, mikroorganizmov, chlóru, zápachu či nepríjemnej pachuti. Čistá voda však hrá dôležitú úlohu aj v ochrane domácich spotrebičov, akými sú umývačka, práčka, bojler či kávovar. Mechanické nečistoty a vodný kameň nielenže skracujú životnosť týchto spotrebičov, ale tiež zvyšujú spotrebu čistiacich prostriedkov.

V priemysle je kľúčová ochrana technológií pred nečistotami a vodným kameňom, ktoré môžu spôsobiť vysoké škody. V určitých odvetviach, ako napríklad v potravinárstve, farmácii či chemickom priemysle, je filtrácia vody dôležitá aj pre zabezpečenie hygienických noriem a požadovanej kvality výstupných produktov.


V priemysle sú iné nároky na kvalitu vody ako v domácnostiach

Najčastejšie typy znečistenia vody

Čo všetko teda z vody filtrujeme? Ide o mechanické nečistoty (piesok, hrdza, mikroplasty), chemické látky (chlór, dusičnany, ťažké kovy, rezíduá liečiv a pod.), mikroorganizmy (baktérie, vírusy, riasy) a nadbytočné minerály (vápnik a horčík), ktoré spôsobujú tvrdú vodu.

Prehľad vodných filtrov a ich využitie

Výberu správneho typu filtra musí predchádzať laboratórny rozbor vody, ktorý vám ukáže, aké zloženie má vaša voda. Z rozboru teda vyčítate, aké látky a nečistoty presahujú povolené či odporúčané hodnoty, a teda je nutné ich z vody odstrániť. Existujú aj viacúčelové zariadenia, ktoré obsahujú niekoľko druhov filtrov.

Typ filtra

Druh nečistôt

Využitie v domácnostiach

Využitie v priemysle

Mechanická filtrácia

Piesok, hrdza, kal

V prípade vlastnej studne alebo vrtu

Ochrana zariadení

Uhlíkový filter

Chlór, zápach, pachuť, škodlivé chemikálie

Pitná voda v kuchyni

Niekedy ako doplnok

Reverzná osmóza

Všetky rozpustené aj nerozpustené látky vrátane mikroorganizmov

Nikdy – voda filtrovaná reverznou osmózou nie je pitná

Laboratórne a technické aplikácie

Zmäkčovače vody (filtre na tvrdú vodu)

Vápnik a horčík (vodný kameň)

Ochrana kotlov a spotrebičov

Ochrana zariadení pred vodným kameňom

Špeciálne filtre

Podľa typu filtra – železo, mangán, dusičnany

V prípade vody z kopanej studne

V špeciálnych aplikáciách, napr. v chemickom priemysle

Kam a ako filter inštalovať?

Filtre a úpravne vody môžu byť umiestnené na vstupe, kedy filtrujú všetku vodu privádzanú do objektu, alebo iba na jednom kohútiku.

Filter na vodu do domácnosti

V domácnostiach, ktoré vodu čerpajú z vlastných zdrojov, rozhodne odporúčame filter na studničnú vodu na vstupe, ktorý vám navrhnú a nainštalujú odborníci. Ak máte vodu z vodární a iba chcete vylepšiť kvalitu vody na pitie, postačí vám kohútikový uhlíkový filter pod drezom, ktorý si zvládnete nainštalovať aj svojpomocne, prípadne filtračná kanvica. Filtre na tvrdú vodu alebo zmäkčovače vody sú potom vhodným doplnkom pre prívod vody do práčky a kotla.

Pre rodinný dom s vlastným zdrojom vody by efektívne riešenie filtrácie studničnej vody mohlo vyzerať nasledovne:

  • Mechanická filtrácia a dezinfekcia na vstupe,

  • filter na železitú vodu zo studne,

  • uhlíkový filter na vodu z kohútika v kuchyni,

  • zmäkčovač pre kotol a práčku.


Kvalita pitnej vody je dôležitá pre naše zdravie

Vodné filtre do priemyslu

V priemysle sú nevyhnutné robustnejšie riešenia, akými sú prírubové filtre, ktoré zvládnu aj vysoký prietok a tlak. Pre menšie prevádzky sú niekedy postačujúce závitové filtre. Rovnako sa však musíte rozhodnúť, či budete investovať do centrálnej filtrácie (filtrov na vstupe), alebo si vystačíte s lokálnou technológiou. Požiadavky na filtráciu vody v priemysle sú veľmi individuálne, a preto jej návrh aj inštalácia patria do rúk odborníkov.

Údržba filtrov na vodu

Vodné filtre aj úpravne vody v domácnostiach aj priemysle vyžadujú pravidelnú údržbu v závislosti od typu filtra. Mechanické filtre je nutné pravidelne čistiť preplachom, prípadne možno zaobstarať filter s funkciou automatického preplachu, vďaka ktorej nemusíte na údržbu vôbec myslieť.

V uhlíkových filtroch na vodu je nutná pravidelná výmena filtračnej vložky, do zmäkčovačov vody je zase potrebné vkladať špeciálne solné tablety. Pri údržbe sa riadte pokynmi výrobcu a odporúčanými intervalmi, avšak ak budete pozorovať zhoršenú chuť, farbu, zápach alebo znížený tlak vody, s údržbou filtra nečakajte.

Čo všetko teda vziať do úvahy pri výbere filtra na vodu?

Aby ste zvolili správny typ filtrácie, musíte zohľadniť 3 kľúčové kritériá:

  • Druhy nežiaducich látok, ktoré zistíte z rozboru vody,

  • zdroj vody (vodárne, vlastná studňa alebo vrt),

  • účel použitia vody (filter na pitnú vodu, úžitkovú či dažďovú vodu alebo filter pre špeciálne priemyselné aplikácie).

Ďalej sa zamerajte na prevádzkové podmienky a zvoľte požadovaný prietok a tlak na základe spotreby vody, teplotu vody a zodpovedajúce pripojenie. Ak požadujete bezúdržbové riešenie, vyberajte vodné filtre s funkciou automatického preplachu.

Najčastejšie chyby pri výbere filtra na vodu

Veľkou chybou je výber a inštalácia filtra na vodu bez dostatočnej znalosti funkcií a účelu jednotlivých typov filtrov či prevádzkových podmienok. V praxi sa často stretávame s tým, že ľudia hľadajú filter na vodu, aniž by poznali zloženie vody. Každý filter ale odstraňuje z vody iné nečistoty, a preto bez rozboru nemožno vybrať správne riešenie. Nesprávne zvolený filter nielenže nevyrieši váš problém, ale môže dokonca kvalitu vody znížiť.

Ak neviete, ako rozbor vody čítať a ako podľa neho vybrať vhodný typ filtra a úpravy vody pre domácnosť či priemysel, neváhajte sa na nás obrátiť. Naši odborníci vám radi poskytnú poradenstvo pri nákupe.

vybrať filter na vodu