Ako zaistiť pravidelnú údržbu filtrov na pitnú vodu? Ide to aj úplne bez starostí

Ak chcete mať doma kvalitnú vodu, bez filtra sa väčšinou nezaobídete. Voda z vodární je plná chlóru a iných dezinfekcií, voda z vlastného vrtu či studne vás zase môže nemilo prekvapiť mechanickými nečistotami, baktériami a inými mikroorganizmami. Vo všetkých zdrojoch vody sú navyše škodlivé zvyšky liečiv alebo priemyselných hnojív, ktoré čističky vôd nevedia odstrániť. Inštaláciou domáceho filtra tieto problémy s kvalitou vody vyriešite, avšak aj filtre je nutné pravidelne čistiť a meniť. Ide to ale aj úplne bez starostí. Ako?

Ako vybrať filter na pitnú vodu

Pred výberom filtra sa zamyslite, či potrebujete filtrovať vodu v celom dome, alebo iba na niektorom z kohútikov. Filter na vodu z kohútika je oveľa lacnejší aj jednoduchší na inštaláciu, ale možno ho odporučiť iba pre rekreačné objekty či domácnosti, kde je voda dodávaná z vodovodného radu. V takom prípade vám väčšinou postačí filtrovanie vody v kuchyni, čo je skvelý spôsob, ako odstrániť z pitnej vody chlór. Pokiaľ však máte doma iba vodu zo studne či vrtu, je filtrácia vody na vstupe úplne nevyhnutná pre vaše zdravie. Tento systém je často súčasťou domácej vodárne.

Ďalším dôležitým kritériom výberu je druh nečistôt, ktoré by mal filter z vody zachytávať. Presné zloženie vody zistíte buď u miestnej vodárne, ktorá má zo zákona povinnosť vám túto informáciu zadarmo poskytnúť, alebo profesionálnym rozborom vody. Druhy znečistenia sú:

  • mechanické,
  • chemické,
  • organické.

Vodný filter pritom môže byť určený pre jeden druh znečistenia alebo byť viacúčelový. Žiadne zariadenie ale nie je univerzálne, výber preto musíte vždy prispôsobiť vašim individuálnym potrebám a konkrétnemu zloženiu vody. Nenaleťte predajcom, ktorí vám „zaručia“, že ich filter odstráni z vody všetky nežiaduce prímesi bez toho, aby poznali zloženie vašej vody. To jednoducho nie je možné. Výber filtrov na vodu konzultujte s profesionálmi najmä v prípade, že hľadáte filter na vodu zo studne. Správna úprava vody zo studne je totiž nevyhnutná vždy.

Viac o výbere filtrov na vodu sme písali v článku Ako vybrať domáci filter na vodu.

Máte doma skutočne čistú vodu? 

Ako čistiť filter na vodu

Každý filter funguje na inom princípe a od typu filtra sa odvíja aj jeho údržba.

  1. Filter na mechanické nečistoty obsahuje jemné sitko, ktoré zachytáva nečistoty a je nutné ho pravidelne čistiť.
  2. Filtre určené na úpravu vody (napríklad uhlíkové filtre na vodu, zmäkčovače alebo filtre na tvrdú vodu, filtre na železitú vodu, filtre na dusičnany a pod.) obsahujú tzv. filtračné vložky, ktoré je nutné pravidelne meniť, a to v intervaloch určených výrobcom filtra či filtračnej vložky.  

Všetko o výmene filtračných vložiek sa dozviete v článku Domáca filtrácia pitnej vody: Ako na výmenu filtračnej vložky.

Teraz sa zameriame na údržbu mechanických filtrov na vodu, teda na preplach sitka.

Ako na preplach sitka

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že sitko vo filtroch na vodu sa nikdy nečistí manuálne, hubkou ani kefou. Sitko je totiž natoľko jemné, že akékoľvek mechanické čistenie by ho mohlo poškodiť. Sitko preto zásadne čistíme preplachom, pričom podľa typu vodného filtra sa jedná buď o preplach manuálny alebo automatický.

Preplach by ste mali vykonávať minimálne raz za 6 mesiacov, avšak pokiaľ máte silne znečistenú vodu alebo sa vám upchávajú batérie, neváhajte robiť preplach častejšie. Upchaté či silne zanesené sitko už neplní svoju funkciu. Vďaka správnemu a dostatočne častému preplachu budú filtre na vodu fungovať vždy správne a zaistia vám vodu v požadovanej kvalite bez mechanických nečistôt.

Filtračne sitko Honeywell 

Manuálny preplach sitka

Pred manuálnym preplachom si pripravte vedro, handru, kľúč na odskrutkovanie sitka a ideálne aj náhradné sitko, ktoré vám prácu značne urýchli a uľahčí. Dodržujte nasledujúci postup:

  1. Vypnite prívod vody, a to pomocou ventilov pred vstupom do filtra aj na výstupe.
  2. Opatrne odskrutkujte filter pomocou kľúča alebo ručne. Pri deinštalácii môže dôjsť k úniku vody z filtra, majte preto pod potrubím vedro alebo handru.
  3. Vyberte vložku so sitkom a opatrne ju opláchnite pod tečúcou vodou.
  4. Až bude sitko úplne čisté, vráťte ho do filtra.
  5. Filter spoločne s tesnením znovu priskrutkujte.

Pokiaľ máte náhradné sitko, môžete ho do vodného filtra vložiť ihneď a použité sitko prepláchnuť neskôr.

Manuálny preplach sitka s preplachovacím ventilom

V prípade filtrov na vodu s preplachovacím ventilom je preplach o niečo jednoduchší, pretože nemusíte vodovodný filter rozoberať. Postup je nasledujúci:

  1. Pripojte hadičku so zodpovedajúcim priemerom k preplachovaciemu ventilu.
  2. Ventil otvorte a znečistenú vodu nechajte odtiecť do pripravenej nádoby. Vodu nechajte odtekať dovtedy, kým nepotečie úplne čistá.
  3. Odpojte hadičku a preplachovací ventil uzavrite.

Automatický preplach sitka vám ušetrí prácu aj starosti

Filtre na vodu s automatickým preplachom sú najvýhodnejšie z mnohých dôvodov. Môžete úplne zabudnúť na nutnosť čistenia sitka, filter sa totiž čistí sám a v intervaloch, ktoré podľa rôznych parametrov určí inteligentný softvér. Hoci sa v prípade vodných filtrov s automatickým preplachom musíte pripraviť na vyššiu počiatočnú investíciu, ušetríte si prácu a všetky starosti s jeho údržbou.

Automatický spätný preplach Honeywell.

Ako funguje automatický preplach? Tieto filtre využívajú pri samočistení reverzný tok vody. V prípade patentovaného systému spätného preplachu filtrov Honeywell je filtračné sitko preplachované zväzkom vodných lúčov, ktoré vytvára rotujúca tryska. Tento prúd vody svojím vysokým tlakom odstráni a vyplaví všetky usadené nečistoty bez toho, aby sitko poškodil. Drobné čiastočky piesku, hrdze a ďalšie nečistoty jednoducho odtečú do odpadu. Aké ďalšie výhody tento systém predstavuje?

  • Každé sitko má pomocnú časť, ktorá zaisťuje dodávku vody aj počas preplachu.
  • Automatický preplach je veľmi efektívny, spoľahlivý a rýchly, počas preplachu sa spotrebuje minimum vody.
  • Počas preplachu nedochádza k úniku vody, nemusíte preto nikde pripravovať nádoby alebo handry.
  • Na preplach nemusíte vôbec myslieť ani nič nastavovať, intervaly preplachu si stráži filter sám.
  • Preplach prebieha vďaka inteligentnému softvéru úplne automaticky a vďaka neprerušenej dodávke vody si ho ani nevšimnete. Automatický preplach prebieha na základe analýzy rôznych parametrov zhruba raz za dva mesiace.
  • Pokiaľ však chcete sitko prepláchnuť aj nad rámec nutnej údržby, môžete preplach spustiť manuálne otočením ovládacieho kolieska odkalovacieho kohútika.

POZOR: Nie všetky filtre s automatickým preplachom majú vlastnú riadiacu jednotku. Pri filtroch, ktoré tento softvér nemajú, je nutné preplach spúšťať manuálne, tj. otočením kolieska. Hoci ide o veľmi jednoduché riešenie, nie je úplne bez starostí. Pokiaľ si chcete užívať naozaj bezúdržbové riešenie domácej filtrácie vody, vyberajte filtre s riadiacou jednotkou.