S príchodom prvých mrazov sa spája aj nutnosť pripraviť chaty a chalupy na zimu. Majitelia rekreačných nehnuteľností sa bežne zaoberajú zazimovaním rastlín, záhradného nábytku, elektrospotrebičov, tepelných čerpadiel a ohrievačov či náradia. Riadnu starostlivosť by ste ale mali venovať aj studniam, vrtom a rozvodom vody, aby vás na jar nečakalo nemilé prekvapenie. Ukážeme vám, prečo je to dôležité a ako na to.
Pred zimou nezabudnite zazimovať aj studňu a rozvody vody.
Samotná studňa alebo vrt čiže zdroj vody ako taký žiadnu zvláštnu starostlivosť počas zimy nevyžaduje, čo veľakrát vedie k mylnému presvedčeniu, že sa o tieto záhradné prvky pred zimou vôbec nemusíte starať. To ale nie je pravda. Pred zimou je totiž nutné:
Prečo je to dôležité? Topiaci sa sneh a dážď môžu totiž zatiecť do studne a znehodnotiť zdroj pitnej vody, ale môžu aj poškodiť čerpadlo zanesením pevných častíc do čerpanej vody. Mráz navyše môže narobiť veľké škody v mnohokrát opomenutých rozvodoch vody. Keďže voda v zmrazenom stave zväčšuje svoj objem, zavodnené rúrky jednoducho popraskajú. A to nie je všetko - až sa ľad roztopí, voda vám prasklinami zatečie i do muriva a ďalších stavebných materiálov, ktoré sa tým znehodnotia.
Zazimovaniu studne či vrtu, rozvodov vody a ďalších zariadení preto venujte dostatočnú pozornosť.
Studňu či vrt je potrebné počas zimy chrániť predovšetkým pred vniknutím znečistenej vody z návalových dažďov či topiaceho sa snehu. Zatekajúca voda by totiž mohla kontaminovať zdroj pitnej vody, ale aj zamrznúť a spôsobiť ďalšie škody. Správne zazimovanie studne je dôležité aj v prípade, že studňu používate iba ako zdroj úžitkovej vody. Ak by sa totiž do studne zaniesli pevné nečistoty, mohli by poškodiť čerpadlo.
Ako na to? Studňa by mala mať predovšetkým vodotesné krytie, teda široký betónový golier na povrchu okolo skruže. Skontrolujte tento poklop a všetky praskliny a netesnosti opravte. Pevnú betónovú izoláciu by ste mali mať najmä u tých studní, ktoré nie sú dostatočne vyvýšené.
Potom betónový golier zaizolujte, najlepšie polystyrénom alebo inou vhodnou izolačnou hmotou. Tá by mala mať ešte vodeodolnú vrstvu - napríklad silnejší igelit. Myslite na to, aby vietor a sneh izoláciu studne nepoškodil, izolácia by mala byť dostatočne pevná a zaťažená.
V prípade ručnej pumpy na studňu z nej nechajte odtiecť všetku vodu pomocou výpustného kohúta. Samotnú pumpu nemusíte nijako izolovať, mráz jej neublíži. Ak však hrozí, že do ručnej pumpy na vodu zatečie, radšej ju tiež obložte izoláciou, tým rozhodne nič nepokazíte.
Ponorné čerpadlo nie je mrazuvzdorné.
Aby ste predišli popraskaniu trubiek, nezabudnite zazimovať všetky rozvody vody, ktoré nie sú v nemrznúcej hĺbke. Najskôr uzavrite hlavný prívod vody. Potom zo všetkých kohútikov nechajte odtiecť vodu, ktorá nesmie počas zimy zostať v potrubí. To platí aj pre systém zavlažovania.
Ak kvôli zlému vyspádovaniu zostane v rúrkach voda, vytlačte ju kompresorom. Vnútorné i vonkajšie kohútiky nechajte na zimu napoly otvorené. Poriadne sa zamyslite, kde všade by mohla zostať voda - v mraze by totiž mohla poškodiť aj rúrky na odpadovú vodu alebo napríklad hadice, žumpy či bazéniky.
Ponorné čerpadlo do vrtu či studne na zimu odpojte od elektriny a všetkých zariadení a z vody ho vytiahnite. Pokiaľ by bolo čerpadlo v zamrznutej vode, nenávratne by sa poškodilo. Ak máte istotu, že čerpadlo vo vrte nezamrzne (je umiestnené v bezpečnej nemrznúcej hĺbke), musíte čerpadlo minimálne odpojiť z elektriny a vypustiť z neho vodu. Čerpadlo na zimu umiestnite niekam, kde nemrzne, pretože ponorné čerpadlo nie je mrazuvzdorné.
Akonáhle sa po zime vrátite na chalupu, skontrolujte všetky izolácie. Ak je izolácia niekde poškodená, je možné, že je voda kontaminovaná. Urobte si preto rozbor vody. To platí aj v prípade, že je voda zakalená alebo dokonca páchnuca.
Ak rozbor preukáže znečistenie, budete musieť vyčistiť vrt, aby ste opäť mali zdravotne nezávadnú vodu. S čerpadlom pre čistenie vrtu to zvládnete aj sami.