Bazénové čerpadlá

Pretože bazény sú čím ďalej populárnejším doplnkom záhrad, je potrebné aby ich vlastníci správne vybrali čerpadlo, ktoré bazén bude obsluhovať. Správny výber čerpadla môže ušetriť náklady na údržbu a energiu. Než sa rozhodnete čerpadlo zakúpiť, vždy sa pokúste porovnať niekoľko značiek z hľadiska dizajnu, spotreby energie a čerpacej sily. Dôležitý nie je len výber značky, ale aj konkrétny model vhodný pre danú veľkosť vášho bazéna.

Čerpadlá sú súčasťou bežného života už niekoľko tisíc rokov. Prvé moderné systémy filtrácie pre bazény používali gravitačnú silu na filtráciu vody skrz filter. Táto metóda bola extrémne neefektívna, počas posledných 40 rokov boli tieto čerpadlá nahradené modernými tlakovými filtrovacími systémami. Vývoj na poli čerpacej techniky stále pokračuje a dizajnéri vytvárajú efektívnejšie a tichšie čerpadlá pre komerčné bazény.

Výber čerpadla sa zo začiatku môže zdá ako veľmi zložitá záležitosť. Nielenže vyžaduje značnú znalosť odvetvia, ale aj znalosť jednotlivých druhov a typov čerpadiel. Pre výber optimálneho čerpadla je potrebné starostlivo zvážiť všetky varianty. Najtypickejšou chybou pri výbere čerpadla je, že ľudia jeho kapacitu naddimenzujú - čerpadlo je príliš veľké. Pre lepšie pochopenie a radu s výberom môžu pomôcť nasledujúce riadky.

Obsluha čerpadla

Bazénová čerpadlá často bežia dlhšie než je potreba. Cirkulácia vody v bazéne mieša chemikálie a odstraňuje bahno. Avšak, keď je voda v cirkulácii pri vlastnej aplikácii chemikálií, zostávajú chemikálie zmiešané a nie je tak potrebná permanentná cirkulácia. Ani pre odstránenie drobných nečistôt nie je potrebné, aby voda stále cirkulovala, veľké množstvo nečistôt v bazéne možno tiež odstrániť skimmerom alebo vodným vysávačom. Stála cirkulácia navyše nezaručuje zníženie rastu rias, lepšou alternatívou je použitie chemikálií a čistenie stien bazéna.

Znížte čas filtrácie na 6 hodín denne. Keď mu sa vám voda nezdá úplne čistá, zvyšujte čas filtrácie po pol hodinách, do tej doby, než sa situácia zlepší. Vo vyššie spomínanej štúdii užívatelia, ktorí znížili filtráciu na 3 hodiny denne boli stále spokojní s kvalitou vody v bazéne pri priemernej úspore za čerpanie vo výške 60 %.

Je možné tiež nainštalovať časovač pre kontrolu čerpania. Ak sú problémom drobné nečistoty, je vhodné časovač nechať spínať niekoľkokrát v malých intervaloch počas dňa. Tento variant je vhodnejší, než nechať čerpadlo bežať v kuse napríklad 3 hodiny, ďalších 21 hodín by sa vo vašom bazéne zbierali nečistoty. Niekoľko kratších cyklov ho udrží čistý po celý deň.

Udržujte čo najčistejšie sacie mriežky. Upchaté odtoky nútia čerpadlo pumpovať viac, čo spotrebováva väčšie množstvo energie. Vymyte pravidelne váš filter, aby ste ušetrili energiu pri používaní bazénového čerpadla.

Ako šetriť pri používaní čerpadla

Pri výbere čerpadla do vášho bazéna je potrebné zohľadniť veľkosť čerpadla, čím menšie čerpadlo, tým viac ušetríte na energiách. Na druhú stranu čerpadlo musí byť dostatočne výkonné, aby zvládalo čistiť celý objem vody. Všeobecne však platí, že nie je potrebné bazénové čerpadlo príliš naddimenzovat. Pri dodržiavaní nižšie spomínaných pravidiel, niektorí používatelia získali energetickú úsporu až vo výške 75%. Aspekty na zváženie pri prevádzke bazénového čerpadlo sú nasledovné:

* Vyššie uvedené údaje sú prezentované na základe výskumu centra pre úsporu energie, Florida Atlantic University. Môžu sa líšiť v závislosti na destinácii / cene energie. Racionalizáciou parametrov čerpadla však principiálne môžete ušetriť medzi 40-75%

Čím väčšie čerpadlo, tým väčšie budú Vaše náklady na jeho údržbu. Preto je optimálne mať čerpadlo čo najmenšie pri danej veľkosti bazénu.Štúdie ukazujú, že vo všeobecnosti sú dostačujúce čerpadlá s výkonom 0.75 konských síl (= 560 W). Menšie čerpadlá môžu byť tiež použité, keď znížite hydraulický odpor v cirkulačnom systéme bazéna, k tomu je potrebné urobiť nasledovné:

Inštalácia väčšieho filtra (presnejšie je potrebné inštalovať filter, ktorý je určený pre minimálne o 50% väčší prietok, než je vo vašom bazéne)

Zväčšenie priemeru alebo dĺžky rúrok, ďalšou možnosťou je reinštalácia rúrok s 90 stupňovými uhlami, 45 stupňovými alebo ohybnými. Znížením hydraulického odporu môžete znížiť spotrebu energie pri čerpaní až o 40%.

Kalkulácia potrieb čerpadla

Niektoré základné výpočty, ktoré pomôžu s výberom optimálneho bazénového čerpadla.
Najskôr je potrebné spočítať kapacitu bazéna za použitia vzorcov nižšie.

Optimálny výkon čerpadla udávaný v m3 spoločne s údajom, pri akých tlakových stratách je daného výkonu dosiahnuté, je veľmi dôležitý, pretože neexistuje jednotné udávanie výkonov čerpadiel a mnohokrát dochádza k ich neregulárnemu porovnávaniu. Pre optimálne fungovanie je potrebné správne viesť potrubie, ohyby atď. Pozri kapitolu úspory pri používaní čerpadla.