Čerpadlá do studne

Pre čerpanie čistej vody zo studní alebo nádrží, pre zásobovanie domácností pitnou vodou a zavlažovanie. Podľa typu studne ev. vrtu, čerpadlá od priemeru 100mm po 5 ". Pri niektorých typoch je možná zvislá aj vodorovná inštalácia. Čerpadlo je nutné doplniť o vodárenský set / tlakovú nádobu, tlakový spínač, manometer. Moderné ponorné čerpadlá sú vybavené elektronickou reguláciou konštantného tlaku, havarijnou ochranou proti prevádzke na sucho, tlakovou nádobou, tlakovým spínačom a riadiacou jednotkou, všetko býva dodávané v sete spolu s čerpadlom. Renomovaní výrobcovia čerpadiel dodávajú k svojim výrobkom atest pre použitie na čerpanie pitnej vody.

  • Ponorné čerpadlo Grundfos SP + plavák, 15 m kábel
  • Integrovaná riadiaca jednotka
  • Ponorné čerpadlo Grundfos radu SBA je určené pre čerpanie čistej vody zo studní

Wilo TWIS 5

https://bola.webovy-servis.com:21443

  • Určené pre čerpanie pitnej vody zo studní a nádrží
  • Hydraulická časť vyrobená z nerezovej ocele
  • U jednofázových typov doplnené o jednoduchú spínaciu skrinku s rozbehovým kondenzátorom a vypínačom
  • Verzia s označením A vybavená plavákom

Nestačí? Pokračujte na širokú ponuku čerpadiel do studní v e-shope

Ak žijete v meste, pravdepodobne sa veľmi nezamýšľate ako sa voda, ktorú používate v domácnosti dostáva do vášho potrubia. Dokonca aj v menších dedinách je často zavedené vodovodné potrubie do každej domácnosti. Všetko čo v tomto prípade potrebujete vedieť je, ako otvoriť kohútik pri dreze. Keď sa ale presunieme kúsok mimo civilizácie váš zdroj vody sa stane nezávislým na okolí. Domácnosti majú svoj vlastný zdroj vody, studňu, z ktorej treba čerpať vodu - to je zabezpečené elektromechanickým zariadením, čerpadlom. Medzi najvhodnejšie čerpadlá pre čerpanie vody zo studne sú čerpadlá ponorné alebo čerpadlá prúdové.

V mnohých prípadoch je možné nájsť pitnú vodu "niekoľko metrov pod povrchom". Kopanie studne je tým výrazne  zjednodušené - výkop je plytší a úroveň vody, ktorú bude treba čerpať je výrazne nižšia ako je tomu u hlbokých studní. V oblastiach, kde nie je povrchová voda alebo nie je dostatočne kvalitná, aby bola pitná treba čerpať z oveľa hlbších vrtov a prispôsobiť tomu aj typ čerpadla, ktoré na vedenie vody do domácnosti alebo chalupy využijeme.

PRÚDOVÉ ČERPADLÁ PRE PLYTKÉ STUDNE

V dnešnej dobe je obvyklé pre čerpanie z plytkých studní využiť prúdové čerpadlo. Prúdové čerpadlá sú umiestnené nad studňou, či už v dome alebo pivnici a nasávajú vodu zo studne. O všetky sania sa stará atmosférický tlak. Systém funguje ako dlhá slamka. Ako sajete slamkou, vytvárate podtlak vody nad slamkou. Keď sa vytvorí vákuum, hmotnosť vzduchu, alebo atmosférický tlak tlačí vodu hore slamkou. V dôsledku toho je hmotnosť, ktorú ste schopní čerpať úmerná atmosférickému tlaku. Aj keď sa atmosférický tlak mení s nadmorskou výškou, štandardne je maximálna hĺbka, z ktorej možno čerpať prúdovým čerpadlom 7.6 metra. Vzhľadom k tomu, že čerpadlo do plytkých studní využíva vodu na čerpanie vody, musí ňou byť aj naplnené, aby voda zostávala v čerpadle a súčasne prúdila späť vodovodným systémom, sú čerpadlá vybavené 1 cestným spätným ventilom.

PRÚDOVÉ ČERPADLÁ PRE HLBOKÉ STUDNE

Bohužiaľ často bude váš zdroj vody hlbšie než v 8 metroch. Prekvapivo aj to je možné za pomocou prúdového čerpadla. V tomto prípade je však potrebné oddeliť plavák od čerpadla. Správne fungujúce ponorné čerpadlo do hlbokej studne je typicky pripojené jednou rúrkou upevnenou na pohon čerpadla, ktorý poháňa vodu dole do dýz umiestnených približne 3 metre pod hladinou vody. Druhé potrubie spája výstup z trysiek späť do čerpadla. V čerpadle, zvýšená rýchlosť prúdenia vody vytvára podtlak, ktorý čerpá stojacú vodu do druhej rúrky a tak sa voda dostáva do vodovodného radu. Čerpadlá môžu mať až 9 metrov dlhú nasávaciu hadicu pre čerpanie z veľkých hĺbok. Nasávacie hadice spoločne s čerpadlom sú schopné zabezpečiť, že studňa nebude vyčerpaná - vďaka obmedzovaniu prietoku pri poklese hladiny. Prúdové čerpadlá, ktoré majú dve alebo viac obežných kolies sa nazývajú viacstupňové čerpadlá.

PONORNÉ ČERPADLO PRE STUDNE

Hoci čerpadlo zvládne čerpať aj z hĺbky niekoľko desiatok metrov, často je ekonomicky efektívnejšie presunúť čerpadlo dolu k zdroju vody. Túto úlohu najlepšie splnia ponorné čerpadlá. Ponorné čerpadlá sú podlhovasté zariadenia valcovitého tvaru, ktoré sa dobre zmestia do studne. Spodná polovica sa skladá z uzavretého motora, ktorý je spojený s nadzemným zdrojom energie. Skutočné čerpadlo v druhej polovici jednotky sa skladá z obežných kolies, oddelených difuzérom, ktorý poháňa vodu do trubiek a vodovodného rozvodu. V moderných inštaláciách je ponorné čerpadlo, aj mimo váš dom, pripojené trubkou vedúcou podzemím do pivnice. Táto horizontálna rúrka spája potrubie zo studne na adaptér. Funkcia adaptéra je umožnenie prístupu k čerpadlu a potrubiu zhora studne, zatiaľ čo čerpá vodu do vodovodného potrubia.

PONORNÉ NEBO PRÚDOVÉ ČERPADLO?

Ponorné čerpadlá sú efektívnejšie ako prúdové - sú schopné čerpať väčšie množstvo vody pri rovnakej veľkosti motora. Ich problémom je, že pri akejkoľvek poruche budú musieť byť vyberané z ochranného puzdra, čo je práca skôr pre odborného technika. Avšak ponorné čerpadlá sú štandardne veľmi spoľahlivé, plnia svoju funkciu až po dobu 25 rokov. Výmena čerpadla tak nie je častá. Ponorné čerpadlá môžu byť použité aj v plytších hĺbkach, pozor však na nečistoty, bahno atď., ktoré môžu skrátiť životnosť vášho čerpadla. Pre silne znečistenie prostredia odporúčame čerpadlá kalové.