Vývoj technológií je dnes rýchlejší než kedykoľvek predtým. Vďaka inováciám sú moderné vykurovacie systémy oveľa účinnejšie a ekonomickejšie než tie staršie. Kúrenie je pritom najvyššou položkou na účtoch za energie, a teda modernizácia vykurovacej sústavy má s ohľadom na úspory najväčší potenciál. A to dokonca vyšší než zateplenie domu. Zistite, aké prvky sú kľúčové pri modernizácii vykurovania.
Zastaralé vykurovacie systémy spotrebujú až o tretinu viac energie než tie moderné. To je dané najmä nižšou účinnosťou, obmedzenými možnosťami optimalizácie vykurovania a tiež tepelnými stratami. Vysoká spotreba má zároveň významný negatívny dopad na emisie CO2 a životné prostredie.
Staršie vykurovanie vám navyše ani pri vyššej spotrebe nezabezpečí vyhovujúci tepelný komfort. Teplo je totiž dodávané nerovnomerne a bez ohľadu na vaše aktuálne potreby či vonkajšie teploty. K tomu si pripočítajte časté poruchy a náročnú a nákladnú údržbu – a dôvodov pre modernizáciu je viac než dosť.
Aké teda máte možnosti, ak sa rozhodnete investovať do modernizácie vykurovania domu? Nemusíte hneď meniť celú sústavu. Môžete zvážiť výmenu niektorých kľúčových komponentov na základe diagnostiky a individuálnych potrieb vašej domácnosti, prípadne vykurovanie modernizovať postupne.
Prvým krokom pred samotnou modernizáciou kúrenia by mal byť energetický audit domu, kedy odborník vykoná dôkladnú revíziu všetkých komponentov vykurovania a stavebno-technického stavu budovy. Na základe výsledkov auditu by vám mal navrhnúť kroky k modernizácii vykurovania. Zvážiť je nutné nielen počiatočnú investíciu, ale aj dopad na prevádzkové náklady, teda návratnosť investície.
Zdroj tepla
Zastaralý kotol si rozhodne zaslúži výmenu, a to nielen z dôvodu úspor, ale aj bezpečnosti a ochrany životného prostredia. Medzi finančne najvýhodnejšie varianty s rýchlou návratnosťou investície patrí plynový kondenzačný kotol a tepelné čerpadlo, ktoré je však vhodné najmä do zateplených domov s podlahovým vykurovaním. Do starších domov sa preto častejšie volí plynový kondenzačný kotol.
Rozvod tepla
Je riešený buď radiátormi, alebo podlahovým vykurovaním (prípadne aj stropným či stenovým). V starších domoch sú najčastejšie inštalované staré liatinové radiátory, ktoré majú vysokú odolnosť, dlhú životnosť a dobré vlastnosti pri distribúcii tepla. Ak teda nie sú hrdzavé a dobre tesnia, nie je dôvod na výmenu. Ich účinnosť môžete zlepšiť pravidelnou údržbou a izoláciou rozvodov a tiež inštaláciou magnetických filtrov pre vykurovanie.
Liatinové radiátory sú odolné a účinné
Regulácia kúrenia
Vykurovanie možno regulovať hlavicami alebo pokojovým termostatom. V starších domoch s radiátormi je regulácia obvykle riešená manuálnymi termostatickými hlavicami na kúrenie, ktoré sú nielen nepresné, ale je nutné ich v prípade zmeny teploty manuálne otočiť, na čo väčšina ľudí nemyslí. Neefektívna regulácia spôsobuje vysokú spotrebu a nízky komfort – v niektorých miestnostiach je chladno a v iných naopak zbytočne prekúrené.
Naopak pomocou inteligentných termostatických hlavíc alebo wifi termostatov si nastavíte presnú požadovanú teplotu, a to aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. Môžete tak regulovať všetky radiátory samostatne pre dokonalé pohodlie aj úspory. Návratnosť tejto investície sa odhaduje na 1-3 roky.
Obehové čerpadlo
Tento malý a nenápadný prvok vykurovacej sústavy je úplne neprávom často opomínaný. Pritom práve obehové čerpadlo na kúrenie zabezpečuje, že sa teplonosná kvapalina dostane tam, kam má. Moderné obehové čerpadlá zabezpečujú distribúciu vody oveľa efektívnejšie, rýchlejšie a zohľadňujú pri tom aktuálne potreby systému, a to všetko s nárokmi na energie nižšími až o 85 % v porovnaní so starými čerpadlami. Investícia sa vám tak vráti už za 1-2 roky podľa aktuálnej ceny elektriny.
V porovnaní so starými obehovými čerpadlami zabezpečujú tie elektronické oveľa efektívnejšiu distribúciu teplonosnej kvapaliny, vďaka čomu je vykurovanie domu rovnomerné a úsporné. Staré čerpadlá totiž pracujú úplne zbytočne na konštantný výkon, zatiaľ čo moderné elektronické obehové čerpadlá prispôsobujú svoj výkon aktuálnym potrebám systému.
Špičkové produkty ponúka dánska značka Grundfos, ktorej obehové čerpadlá disponujú radom praktických inteligentných funkcií, ktoré zlepšia účinnosť vášho kúrenia.
Inteligentné obehové čerpadlo Grundfos Magna 3
Obehové čerpadlá Grundfos Magna 3 disponujú patentovanými inteligentnými funkciami AUTOADAPT, FLOWADAPT a FLOWLIMIT, ktoré zvyšujú účinnosť a hospodárnosť kúrenia, a to úplne automaticky, teda bez nutnosti manuálneho nastavovania. Softvér sleduje vašu bežnú dennú spotrebu a neustále vyhodnocuje požiadavky systému. Na základe nazbieraných dát optimalizuje svoju prevádzku s ohľadom na čo najvyššie úspory.
Vyváženie vykurovacej sústavy zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla. Ak sústava nie je správne vyvážená, do niektorých miest sa vykurovacia voda jednoducho nedostane. Následkom toho sú chladné miestnosti a potreba prekurovať. Manuálne vyváženie patrí do rúk odborníka, ktorý k tomu potrebuje rôzne vyvažovacie armatúry a presné výpočty. Moderné technológie však umožňujú vykonať vyváženie oveľa jednoduchšie.
Obehové čerpadlá Grundfos Alpha 2 ako jediné na trhu disponujú funkciou vyváženia systému. Vyváženie vykonáte jednoducho pomocou doplnkového snímacieho modulu ALPHA Reader, ktorý sa zapojí priamo k čerpadlu, a mobilnej aplikácie Grundfos GO Balance, v ktorej iba vyplníte základné údaje o sústave. Zvládnete to teda hravo aj svojpomocne.
V prípade podlahového vykurovania môžete vyváženie systému vyriešiť pomerne jednoducho pomocou inteligentného vykurovania, najmä s použitím systému Danfoss Icon2.
Ako vidíte, aj menšie investície dokážu významne zvýšiť účinnosť vykurovacej sústavy a prispieť k tepelnému komfortu v domácnosti. Výmena starého obehového čerpadla a manuálnych termostatických hlavíc na radiátory je pomerne lacná a jednoduchá, nemusíte sa obávať ani žiadnych stavebných zásahov.
V BOLA máme inteligentné obehové čerpadlá aj inteligentné termostatické hlavice a termopohony pre vašu domácnosť skladom. S výberom vám radi poradíme.