Chystáte sa na dovolenku na chalupu či do karavanu? Nezabudnite na detektor plynov

Plánujete tohtoročné prázdniny stráviť na chalupe alebo v obytnom vozidle? Aby sa z vysnívanej dovolenky nestala nočná mora, myslite na bezpečnosť. Jedno z najväčších rizík v rekreačných objektoch pritom predstavujú nebezpečné plyny – výbušné aj toxické.

Detektor plynu – nevyhnutná výbava na chalupe aj v karavane

Prečo vôbec na chalupu či do karavanu zaobstarať detektor plynu? Odpoveď je jednoduchá – toto malé a finančne nenáročné zariadenie vám môže ušetriť množstvo problémov, peňazí a zabrániť vážnym úrazom.

Bezpečnosti na dovolenke by ste mali venovať zvýšenú pozornosť, keďže rekreačné objekty sú využívané väčšinou iba sezónne, a tým pádom je zariadenie často zastarané, zhrdzavené, majitelia často zanedbávajú pravidelné revízie a údržbu. Netesnosti na plynových spotrebičoch, poruchy, ale aj zle vyčistený komín či nepozornosť majiteľa tak môžu viesť k tragickým udalostiam, ako sú výbuchy či otravy.

Hlásiče a detektory rôznych druhov plynov vám zabezpečia bezstarostnú rekreáciu a bezpečnosť. Detektory včas odhalia úniky nebezpečných plynov a upozornia vás na ne svetelným alebo akustickým signálom.

Nezabudnite si do karavanu a na chalupu zaobstarať detektor plynu. 

Nebezpečné plyny na chalupách a v karavanoch

Či už plánujete stráviť prázdniny na chalupe alebo v karavane, veľmi pravdepodobne sa minimálne s jedným nebezpečným plynom stretnete. Môže ísť predovšetkým o:

  • Výbušné plyny: Väčšina rekreačných objektov využíva na varenie, vykurovanie a ohrev vody niektorý z výbušných plynov – zemný plyn alebo propán bután. Aj malý únik týchto plynov z rozvodov alebo z plynovej fľaše môže viesť k výbuchu a následnému požiaru. Príčinou úniku môže byť drobná porucha, netesnosť alebo nepozornosť.

  • Oxid uhoľnatý (CO): Plyn, ktorý je prezývaný tichý zabijak, je úplne bez farby, chuti a zápachu, nemožno ho teda detekovať nijako inak ako pomocou detektora. Oxid uhoľnatý vzniká nedokonalým spaľovaním – teda ak k plameňu nie je dostatočný prísun kyslíka alebo nie je zabezpečené dostatočné odsávanie spalín. Príkladom môže byť upchatý komín, zlé tesnenie na kotloch a spotrebičoch či nedostatočne vetraná miestnosť. Už nízke koncentrácie oxidu uhoľnatého vedú k závažnej otrave, ktorá začína malátnosťou a bolesťami hlavy a v neskorších fázach vedie k bezvedomiu až k smrti.

  • Dym: Hoci nejde o plyn v pravom slova zmysle, detektory dymu a požiaru by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vybavenia všetkých rekreačných objektov a obytných vozidiel.

Štvrtou kategóriou, ktorú spomíname skôr pre zaujímavosť, sú tzv. narkotizačné alebo uspávacie plyny, o ktorých sa veľa hovorí v súvislosti s vykrádaním chalúp a karavanov. Ich využívanie zlodejmi je ale skôr mýtus, podľa vyjadrenia odborníkov nie je možné plyny tohto typu využiť na účely uspania majiteľov, resp. také použitie by nemalo želaný efekt. Napriek tomu na trhu existujú aj detektory týchto plynov, takže ak chcete mať istotu a pokojný spánok, môžete si zaobstarať aj ten.

Ako vybrať detektor plynu do karavanu a na chalupu

V prvom rade sa musíte zamerať na druh plynu, ktorý daný detektor detekuje. Niektoré hlásiče úniku plynu sú viacúčelové a vedia detekovať viac druhov plynov, zvyčajne ide o kombináciu zemného plynu a oxidu uhoľnatého alebo dymu a oxidu uhoľnatého. Vždy teda vyberte taký hlásič, ktorý bezpečne zachytí všetky nebezpečné plyny, ktoré sa môžu v objekte objaviť. V prípade využitia na chalupe je namieste ochrana proti vlhkosti v podobe krytia IP44.

Ďalej sa pri výbere detektora plynu zamerajte na:

  • spôsob napájania (elektrická sieť alebo batérie),

  • životnosť,

  • výrobcu (tie najkvalitnejšie detektory plynov na trhu vyrábajú značky Honeywell a Evikon).

Moderné detektory plynu disponujú displejom, na ktorom vidíte aktuálne hodnoty koncentrácie všetkých detekovaných plynov. Niektoré je možné dokonca prepojiť s mobilnou aplikáciou, ktorá vás potom na únik nebezpečných plynov upozorní, nech ste kdekoľvek.

Ďalšie dôležité bezpečnostné opatrenia

Okrem samotnej inštalácie detektora je veľmi dôležitá aj prevencia: predovšetkým nezanedbávajte pravidelné revízie spotrebičov a komínov a pravidelne vetrajte všetky miestnosti. Ak bude na spotrebičoch porucha, nikdy sa ju nesnažte odstrániť svojpomocne a s plynovými spotrebičmi ani nijako nemanipulujte. Aj len neodborné odpojenie a následné pripojenie sporáka na propán bután môže viesť k tragédii.

Kachle, krby, plynové kotly alebo variče - to všetko môže premeniť príjemnú dovolenku na nočnú moru.    

Ako a kam inštalovať detektory úniku plynu

Každý plyn má iné vlastnosti a hustotu, takže sa aj drží v inej úrovni. Správne miesto pre inštaláciu čidla je teda potrebné vybrať podľa toho, či je daný plyn ťažší alebo ľahší ako vzduch

  • Oxid uhoľnatý je ľahší ako vzduch, preto sa detektor oxidu uhoľnatého umiestňuje cca 20 cm pod strop karavanu či chalupy. 

  • Propán bután je ťažší ako vzduch a drží sa pri podlahe, čidlo pre tento plyn sa teda inštaluje cca 20 cm nad podlahu.

  • Zemný plyn je ľahší ako vzduch, detektor úniku zemného plynu sa umiestňuje pod strop.

  • Detektory dymu sa inštalujú pod strop, dym rovnako v miestnosti stúpa.

Okrem toho je pri inštalácii potrebné myslieť na to, aby prípadný uniknutý plyn mohol k čidlu voľne prúdiť – medzi možným zdrojom úniku a detektorom teda nemôžu byť žiadne steny, nábytok a pod. Zároveň detektor nesmie byť v prievane alebo v blízkosti okien či dverí. Čidlá detektorov sú tiež náchylné na vlhkosť, mastnotu a špinu, snažte sa teda zabrániť tomu, aby sa znečistili.

Životnosť a údržba detektorov plynov

Rovnako ako akýkoľvek iný prístroj aj detektor úniku plynu má obmedzenú životnosť. Akonáhle životnosť udaná výrobcom skončí, detektor vyhoďte a nahraďte ho novým. Ak je detektor na batérie, myslite na pravidelnú výmenu batérií.

Detektory plynu žiadnu údržbu nevyžadujú, iba dbajte na to, aby sa nezanášali čidlá. Kalibrácia sa vykonáva už vo výrobe a u malých domácich detektorov nie je priebežná kalibrácia potrebná (tá sa vykonáva iba u veľkých priemyselných detektorov plynu).

Detektory plynov stoja pár stoviek korún, pritom ale môžu nielen na chalupe či v karavane zabrániť nepríjemným zážitkom aj tragickým udalostiam. Chráňte svoj majetok a zdravie aj vy a nezabudnite si pred dovolenkou zaobstarať kvalitný detektor plynu.