Čistenie šedých vôd v domácnosti a možnosť využitia energie z nich

Hospodárenie s vodou je stále aktuálnejšia téma. Klimatické zmeny so sebou prinášajú stále častejšie obdobia sucha a nutnosť využívať alternatívne zdroje vody. Využitie odpadových vôd je jednou z ciest, ako znížiť spotrebu pitnej vody, ale aj produkciu odpadovej vody. Navyše možno z odpadových vôd získať aj tepelnú energiu.

Čo to vôbec je „šedá voda“

Šedá voda je voda z odpadov neobsahujúca fekálie a moč, t.j. voda z odtokov umývadiel, spŕch, práčok a pod. Táto voda je iba mierne znečistená a jej úprava tak nie je vôbec zložitá ani nákladná. Šedú vodu možno recyklovať aj v rámci rodinných či bytových domov. Recyklovaná šedá voda sa nazýva biela voda a má široké využitie nielen v domácnosti. Recykláciou šedej vody možno ušetriť až 50 % celkovej spotreby vody v domácnosti, t.j. cca 70 kubíkov vody ročne, čo predstavuje finančnú úsporu až 7000 Kč.

Tzv. čierna voda alebo splašková odpadová voda z WC naopak nie je vhodná na recykláciu a je nutné ju čistiť v čističkách odpadových vôd. Kuchynská voda, teda voda z drezov a umývačiek, sa považuje za hraničnú – jej úprava je možná, ale je náročnejšia než v prípade vody z kúpeľne.

Prečo opätovne využívať šedú vodu

Dôvodov na recykláciu šedej vody je celý rad. Znovuvyužitie odpadovej vody vám prinesie nemalé finančné úspory, návratnosť investície sa odhaduje na 5-10 rokov. V poslednej dobe hrá však prím ekologická motivácia.

Recykláciou šedej vody šetrite vzácne zdroje pitnej vody a znižujete množstvo vypúšťanej odpadovej vody, ktorá je náročne čistená v už tak preťažených čističkách odpadových vôd. Využitím odpadovej vody možno tiež predísť problémom so zásobovaním a mať tak zdroj úžitkovej vody aj v regiónoch postihnutých suchom, kde je spotreba vody často prísne regulovaná.

Vyčistenú šedú vodu môžete využiť na zalievanie záhrady.  

Mnoho novostavieb už s využitím odpadovej a dažďovej vody počíta a systém ich čistenia je súčasťou projektu. Recykláciu šedej vody však nie je problém zaviesť aj do existujúcich budov a rodinných domov, je však potrebné počítať s dodatočnými nákladmi. Ekologické štandardy v stavebníctve sa navyše neustále zvyšujú a príslušné normy sprísňujú, možno teda očakávať, že v blízkej budúcnosti pôjde už o zákonom stanovenú povinnosť.

Dotácie Dažďovka

Predtým bolo možné na zaobstaranie systémov na zber a využitie zrážkovej vody, ale aj tej odpadovej využiť štátnu dotáciu Dažďovka. Veľmi časté sú kombinované systémy na čistenie dažďovej aj šedej vody. Tento dotačný program bol už ukončený a bol nahradený dotačným programom Nová zelená úsporám.

Ako využiť recyklovanú šedú vodu

Šedá voda po príslušnej úprave (tzv. biela voda) poslúži ako úžitková voda, teda najmä na splachovanie WC, zalievanie a upratovanie. Recyklovaná voda nie je vhodná na priamu konzumáciu, umývanie potravín a riadu.

Ako využiť tepelnú energiu z šedej vody 

Získavanie tepelnej energie z odpadových vôd nie je na Slovensku zatiaľ bežné, avšak prvé existujúce projekty ukazujú efektívnosť tohto riešenia. Tepelnú energiu možno získavať priamo z kanalizačnej siete, alebo lokálne v budove (vrátane rodinných domov).

Odpadová voda je prirodzene teplejšia a môže pomocou tepelného výmenníka predhrievať vodu v zásobníku TUV. Pomocou tepelného čerpadla možno navyše z odpadovej vody získať energiu na vykurovanie budov.  

Ako čistiť šedú vodu

Systém filtrácie a úpravy šedej vody sa odvíja najmä od zdroja odpadovej vody a od požadovaného využitia recyklovanej vody. Voda z osobnej hygieny a prania je najmenej znečistená, a nevyžaduje preto tak dôkladnú úpravu.

Voda z kuchyne (drezy a umývačky riadu) je znečistená organickými zvyškami potravín a tukom, čo vedie k vyššiemu riziku biologickej kontaminácie a množenia baktérií. V tomto prípade je teda nutné zvoliť efektívnejšie metódy úpravy vody.

Odpadová voda z kúpeľne je minimálne znečistená. 

Šedú vodu z osobnej hygieny možno použiť aj bez filtrácie a úpravy, avšak iba na zálievku záhrady a najneskôr do 24 hodín. Zvyškov kozmetických prípravkov sa pritom nemusíte obávať, nesmie v nich totiž byť nič, čo by škodilo životnému prostrediu alebo zdraviu.  

Úprava šedej vody spočíva v jej dezinfekcii a filtrácii. Veľmi časté je tzv. biologické čistenie, ktoré šedú vodu filtruje aj dezinfikuje. Takto upravenú vodu možno skladovať a využiť aj v domácnosti, napríklad na splachovanie WC a upratovanie.

  • Filtrácia šedej vody: podľa požadovanej kvality výslednej bielej vody možno zvoliť filter s rôznou jemnosťou sitka. Ak bude voda použitá iba na zalievanie alebo splachovanie, nie je nutné používať veľmi jemné sitko – to by zbytočne viedlo k potrebe častejšej údržby filtra na vodu.

  • Dezinfekcia: vodu možno dezinfikovať chemicky pomocou chlóru, ozónom alebo UV lampou.

  • Biologické čistenie pomocou membránového bioreaktora: je najúčinnejšie, v tomto prípade nie je nutná domáca filtrácia vody ani dezinfekcia, pretože membránový bioreaktor odstráni mechanické aj biologické znečistenie. Tento systém, známy tiež ako čistička šedých vôd, je síce drahší, ale kvalita vody spĺňa nároky aj na osobnú hygienu a jej využitie je teda oveľa širšie.

Ako čerpať bielu vodu

Po úprave je pomocou čerpadla biela voda čerpaná z nádrže do potrubia pre úžitkovú vodu. Toto potrubie nesmiete podľa zákona nijako prepojiť s potrubím na pitnú vodu, inak by vám hrozili nemalé sankcie. Prepojením potrubia by ste totiž ohrozili celý zdroj pitnej vody.  

Využitie šedých vôd je veľmi efektívnym spôsobom, ako znížiť finančné náklady aj ekologickú záťaž vášho bývania či podnikania. Myslite na prírodu aj na svoju peňaženku.