Ekvitermická regulácia pre ešte úspornejšie vykurovanie

Vykurovanie je zvyčajne najvyššou položkou na účtoch domácností, ale aj komerčných či kancelárskych budov. Ak aj vy hľadáte spôsoby, ako žiť hospodárne a ekologicky, nemala by vám uniknúť možnosť energetických úspor vďaka ekvitermickej regulácii.

Čo je ekvitermický regulátor a ako funguje

Digitálne termostaty zabezpečujú automatickú reguláciu vykurovacieho systému na základe niekoľkých dôležitých faktorov. Ekvitermický regulátor je ďalším prvkom automatizácie, ktorý ešte viac zvyšuje tepelný komfort v interiéroch a znižuje náklady na vykurovanie. Ako?

Jednoducho povedané, ekvitermický regulátor optimalizuje prevádzku vykurovacej sústavy na základe aktuálnej vonkajšej teploty. Ak vonkajšia teplota klesne, ekvitermický regulátor zvýši teplotu vykurovacej vody, čím zabezpečí stabilnú teplotu v miestnosti. A naopak, ak sa výrazne oteplí, ekvitermický regulátor zníži výkon vykurovania, aby sa interiér zbytočne neprekuroval. Tým sa samozrejme znižujú náklady na vykurovanie.

Ekvitermický regulátor teda komunikuje so zdrojom lokálneho vykurovania – najčastejšie s tepelným výmenníkom alebo kotlom. Senzory ekvitermického regulátora odovzdávajú riadiacej jednotke informácie o aktuálne nameraných teplotách. Softvér tieto dáta následne vyhodnotí na základe tzv. ekvitermickej krivky a upraví výkon kotla tak, aby bolo dosiahnuté požadovanej teploty vykurovacej vody.  

Ekvitermický regulátor vám zabezpečí stabilnú teplotu v interiéri aj pri veľkých výkyvoch vonkajšej teploty. 

Čo je ekvitermická krivka

Ekvitermická krivka je graf, ktorý určuje vzájomný vzťah medzi 3 základnými veličinami:

  • vonkajšia teplota,

  • teplota vykurovacej vody,

  • teplota v miestnosti (voliteľná).

Pre prevádzku ekvitermického regulátora teda nie je nevyhnutné merať teplotu v interiéri, pretože túto veličinu si softvér vie vypočítať sám na základe vložených dát o budove a tepelných stratách. Používateľ si pred spustením ekvitermického regulátora vyberie, na základe akej ekvitermickej krivky chce svoje vykurovanie regulovať.

Samotnú ekvitermickú krivku potom musí v zariadení nastaviť odborník. Projektant vykurovania vypočíta optimálnu ekvitermickú krivku na základe vašich preferencií, stavebných parametrov a tepelných strát budovy.

Výhody ekvitermickej regulácie vykurovacieho systému

Aké sú teda hlavné výhody ekvitermickej regulácie?

  • Optimálny tepelný komfort aj pri veľkých a neočakávaných výkyvoch vonkajšej teploty,

  • stabilná vnútorná teplota bez kolísania,

  • automatická regulácia vykurovania bez nutnosti manuálneho zásahu,

  • optimalizácia nákladov na vykurovanie.

Snáď jedinou nevýhodou ekvitermickej regulácie je nutnosť odbornej inštalácie senzorov a nastavenie ekvitermickej krivky. Taktiež je potrebné mať kotol a vykurovanie, ktoré tento spôsob regulácie umožňujú.

Kde je možné ekvitermickú reguláciu vykurovania využiť

Ekvitermické regulátory sú veľmi univerzálne zariadenia a možno ich využiť v rodinných domoch aj väčších verejných a komerčných budovách či v bytových domoch. Tieto zariadenia môžu regulovať vykurovanie aj ohrev TUV a vedia komunikovať so všetkými druhmi lokálneho vykurovania. Sú teda vhodné pre vykurovacie telesá aj podlahové vykurovanie, všetky druhy kotlov, solárne vykurovanie, tepelné čerpadlá alebo tepelné výmenníky. Ekvitermickú reguláciu možno dokonca využiť aj v diaľkovo vykurovaných bytových domoch, v tomto prípade je však nutná súčinnosť všetkých vlastníkov jednotiek. Obzvlášť vysokých úspor dosiahnete v prípade plynových kondenzačných kotlov.

Ako sme už ale spomenuli, pri výbere konkrétneho modelu nezabudnite skontrolovať kompatibilitu s vaším kotlom a vykurovaním, t.j. váš kotol musí tento spôsob regulácie vykurovacieho systému podporovať a disponovať príslušným softvérom.  

Ekvitermní regulátor

Ekvitermický regulátor Siemens s displejom pre jednoduché ovládanie. 

Ako vybrať ekvitermickú reguláciu

V prvom rade pri výbere zohľadnite účel použitia regulátora, teda či je určený pre lokálne alebo diaľkové vykurovanie a tiež to, či ho chcete využiť aj pre reguláciu ohrevu TUV. Ďalej sa uistite, že je vami vybraný model kompatibilný s vaším zdrojom tepla a vykurovacím systémom.

Každý ekvitermický regulátor má rôzny rozsah meraných teplôt, pri výbere preto zohľadnite aj najnižšiu nameranú vonkajšiu teplotu v danej lokalite. Niektoré ekvitermické regulátory disponujú možnosťou diaľkového ovládania cez internet. Ak teda napríklad výrazne klesne vonkajšia teplota, ale vy nie ste doma, môžete cez internet jednoducho zmeniť nastavenie vykurovania tak, aby zbytočne svoj výkon nezvyšovalo. Modely s dotykovým displejom vám zase poskytnú prehľadné informácie o nameraných teplotách a výkone vykurovania a tiež možnosť jednoducho ovládať regulátor.

Príslušenstvo k ekvitermickým regulátorom

Ekvitermický regulátor k svojej prevádzke potrebuje sadu teplotných senzorov, a to predovšetkým vonkajších, voliteľne tiež priestorových, ktoré sa umiestňujú do interiéru. Pre návrh optimálnej sady odporúčame konzultáciu s odborníkmi, ktorí vám tiež odporučia najvhodnejšie umiestnenie ekvitermických senzorov a nastavia ekvitermickú krivku pre konkrétnu budovu či miestnosť. Inštaláciu rozhodne neodporúčame svojpomocne.

V našej ponuke nájdete ekvitermické regulátory pre domáce použitie aj zložité zariadenia pre výmenníkové stanice, a to vrátane všetkého potrebného príslušenstva pre snímanie teploty a inštaláciu. Vyberte si ekvitermickú reguláciu vykurovacieho systému od renomovaných výrobcov a v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.