Elektromagnetické ventily 12 V

Elektromagnetické alebo solenoidové ventily na vodu, kvapaliny a plyny majú veľmi široké využitie v domácnostiach, priemysle, v automobiloch aj v rôznych zariadeniach. Rovnako bohatá je preto aj ponuka na trhu. V tomto článku sa zameriame najmä na dôležitosť výberu správneho napätia cievky ventilu a na možnosti využitia elektromagnetických ventilov s napätím 12 V.

Základné typy elektromagnetických ventilov

Solenoidové dvojcestné ventily na vodu slúžia na reguláciu, uzatváranie a otváranie prietoku kvapalín a plynov. Trojcestné a viaccestné typy môžu aj miešať a rozdeľovať médiá do rôznych okruhov alebo medzi jednotlivými okruhmi prepínať.

Podľa toho, na aký účel sú určené, rozdeľujeme elektromagnetické ventily podľa:

  1. Typu, tlaku a teploty média: najčastejšie sú elektromagnetické ventily na vodu, plyn, horúcu paru, agresívne médiá, chladivá alebo šťavy. 

  2. Funkcie: ventily sú bez napätia buď uzavreté, alebo otvorené. S ohľadom na energetické úspory aj životnosť cievky je vždy potrebné vybrať funkciu tak, aby bol ventil prevažne v pasívnej polohe bez potreby napätia.  

  3. Ovládania: existujú priamo a nepriamo ovládané ventily, pričom pre výber typu je kľúčový vstupný diferenčný tlak.  

  4. Napätia cievky (solenoidu): nesprávne zvolené napätie negatívne ovplyvňuje funkciu ventilu. Napätie cievky musí zodpovedať použitému elektrickému napätiu.

Význam napätia v elektromagnetických ventiloch

Elektromagnetické ventily na vodu potrebujú pre svoju funkciu elektrickú energiu. Napätie v solenoide vytvorí elektromagnetické pole, ktoré následne pohybuje piestom ventilu. Energia teda ventil uzavrie, alebo naopak otvorí – podľa toho, či ide o typ NO (bez napätia otvorený), alebo NC (bez napätia uzavretý).

Elektrickú energiu s odpovedajúcim napätím teda elektromagnetický ventil potrebuje na dosiahnutie aktívnej polohy. Bez napätia je ventil v tzv. pasívnej polohe.

Výber vhodného napätia je dôležitý s ohľadom na životnosť cievky a správnu funkciu ventilu:

  • Ak je dodávané elektrické napätie nižšie ako napätie cievky, nie je zaručená jej funkcia. To znamená, že pri zopnutí nemusí byť dosiahnutá aktívna poloha piestu.  

  • Ak je naopak dodávané elektrické napätie vyššie ako napätie cievky, dochádza k prehriatiu, preťaženiu cievky a skratu.

Cievka TORK pre napätie 12 VAC. 

Rozsah napätia elektromagnetických ventilov

Keďže využitie solenoidových ventilov je skutočne veľmi pestré, vyrábajú sa v širokom rozsahu napätia. V našej ponuke nájdete ventily so všetkými najbežnejšími druhmi napájania: 110 VAC, 12 VAC, 12 VDC, 230 VAC, 24 VAC a 24 VDC. Povolená odchýlka napätia je maximálne +/- 10 %.

Čo vlastne tieto skratky znamenajú?

  • VAC: Skratka je zložená zo skratky V (volt) a AC (striedavý prúd, z anglického „alternating current“).

  • VDC: Skratka je zložená zo skratky V (volt) a DC (jednosmerný prúd, z anglického „direct current“).  

Okrem samotného napätia je teda dôležité zamerať sa aj na to, či je elektromagnetický ventil určený pre striedavý alebo jednosmerný prúd.

Je možné napätie elektromagnetického ventilu meniť?

V zásade áno. Napätie ventilu totiž určuje solenoid alebo cievka, ktorá je vymeniteľná. Jeden elektromagnetický ventil preto môže byť konštruovaný pre rôzne typy cievok, a tým pádom aj pre rôzne napätia. Vždy si ale overte, či daný model umožňuje inštaláciu cievky s vami požadovaným napätím.

Kde sa používajú elektromagnetické ventily 12 V

Každý elektrický spotrebič vrátane elektromagnetických ventilov je určený pre konkrétne napätie. Bežná elektrická sieť má pritom napätie 230 V. Nižšie napätie 12 V nájdete napríklad v automobilovej zásuvke. Prečo sú vôbec niektoré zariadenia konštruované pre takto nízke napätie?

Dôvodom je bezpečnosť – pri napätí 12 V prakticky nehrozí úraz elektrickým prúdom. Elektrické spotrebiče a elektromagnetické ventily s napätím 12 V sa preto hodia najmä do miest, kde môžu prísť do priameho kontaktu s vodou.

V niektorých prípadoch dokonca maximálne napätie 12 V stanovujú normy – ide napríklad o niektoré kúpeľňové elektroinštalácie. Napätie 12 V majú tiež všetky elektrospotrebiče určené do osobných automobilov.

Elektromagnetický ventil na vodu TORK. 

Elektromagnetický ventil 12 V pre podvodné aplikácie  

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri použití vo vode je úplne nevyhnutné zvoliť elektromagnetický ventil s napätím 12 V. Takým je napríklad ventil pre podvodné aplikácie TORK T-SW 105 DN 25.

Tento model je možné vďaka krytiu IP 68 ponoriť pod vodu do maximálnej hĺbky 10 m na dobu až 72 hodín. Mosadzné telo a vnútorné časti z nehrdzavejúcej ocele navyše umožňujú tento ventil použiť aj v agresívnom prostredí. Výrobné materiály sú odolné proti korózii.

Pre tento vodovodný ventil je možné zvoliť cievky so širokým rozsahom napätia 12-230 V; cievky sú vymeniteľné. Ak však ventil plánujete používať pod vodou, je nutné zvoliť z ponuky špeciálnych cievok pre podvodné aplikácie TORK napríklad tu pre 230V.

V našej ponuke nájdete množstvo typov elektromagnetických ventilov 12 V od výrobcov TORK, Danfoss a Peveko pre rôzne médiá a aplikácie. S výberom vám radi pomôžeme.