Neoddeliteľnou súčasťou vykurovacích systémov v bytoch a vo verejných, priemyselných aj komerčných budovách sú merače tepla na radiátory, ktoré poskytujú údaje o spotrebe v jednotlivých odberných miestach. Údaje z meračov pritom nemusíte zložito prepisovať, a dokonca ani vstupovať do nájomných jednotiek. Najmodernejšie merače tepla možno integrovať do systémov automatizácie budov, vďaka čomu budete mať spotrebu vždy pod kontrolou, a to úplne bez námahy.
Inteligentné technológie prenikajú do čoraz viac oblastí života a ani stavebníctvo nie je výnimkou. Tzv. inteligentné budovy dnes disponujú prepracovanými systémami automatizácie, ktoré v sebe prepájajú rôzne inteligentné prvky. Inteligentný softvér na základe rôznych algoritmov spracováva a vyhodnocuje dáta zo senzorov a optimalizuje prevádzku technológií v budovách.
Jednotlivé zariadenia sú potom riadené centrálnym serverom a ovládajú sa pomocou počítača, tabletu alebo inteligentného telefónu. Navyše možno naprogramovať rôzne scenáre podľa typických požiadaviek počas dňa, kedy je potom potrebné automatickú prevádzku inštalácií v prípade potreby len mierne korigovať. Samozrejmosťou sú notifikácie upozorňujúce na neobvyklé javy.
Vďaka vzdialenému ovládaniu, inteligentným senzorom a vysokej miere automatizácie je tak správa budov oveľa jednoduchšia, energeticky efektívnejšia a udržateľnejšia. Nájomníkom navyše prináša vyšší komfort a bezpečnosť.
Systémy automatizácie budov alebo Building Automation Systems (BAS) typicky zahŕňajú:
Ultrazvukový merač tepla Siemens
Systémy automatizácie budov sú veľmi komplexné a medzi jednotlivými prvkami neustále prebieha výmena veľkého množstva dát. Prenos dát môže prebiehať drôtovo, alebo bezdrôtovo pomocou wifi.
Jednotlivé systémy pritom komunikujú pomocou rôznych komunikačných protokolov, ako sú napríklad EIB/KNX, Modbus, EcheLON, M-Bus alebo BACnet. Pre zber dát z meračov tepla a chladu sa typicky používajú protokoly M-Bus. Každý výrobca preferuje iný protokol, preto je pri navrhovaní komplexného systému inteligentnej budovy dôležité myslieť na ich kompatibilitu, prípadne inštalovať riadiaci integračný systém, ktorý dokáže prepojiť rôzne komunikačné protokoly.
Merače spotreby tepla sa delia najmä podľa spôsobu merania a podľa spôsobu odpočtu. Meranie spotreby môže prebiehať buď elektronicky, alebo ultrazvukovo. Ultrazvukové merače tepla na radiátory sú oveľa presnejšie a majú dlhšiu životnosť, preto sú vhodné aj do náročnejších aplikácií. Špičkové modely ponúka najmä Siemens.
Odpočet potom môže prebiehať vizuálne (manuálny prepis dát z displeja merača), alebo vzdialene. Pre integráciu meračov do systému automatizácie budov je samozrejme potrebné zvoliť merače s príslušným modulom pre vzdialený prenos dát. K meračom tepla Siemens ponúkame doplnkové M-Bus moduly, ktoré slúžia na komunikáciu s centrálou.
Dáta z meračov sa potom automaticky načítavajú do servera bez nutnosti pochôdzky. Softvér dáta spracuje a vypočíta presnú spotrebu energie v jednotlivých odberných miestach. To je dôležité s ohľadom na rozúčtovanie nákladov, dáta ale môžu tiež slúžiť ako dôležitý podklad pri hľadaní miest s potenciálom úspor.
M-Bus modul Siemens pre vzdialenú komunikáciu meračov tepla s centrálou
Systémy automatizácie budov sú pomerne zložité a ich navrhovanie vyžaduje vysokú mieru odbornosti. Ak hľadáte merače tepla pre inteligentný bytový dom, verejnú alebo administratívnu budovu či do priemyslu, neváhajte sa na nás obrátiť. Máme riešenie pre každého.
V BOLA poskytujeme odborné poradenstvo pri výbere úplne zadarmo. Výrobky máme na sklade, a to vrátane doplnkov a príslušenstva. S inteligentnými meračmi spotreby tepla z našej ponuky bude správa budov jednoduchšia než kedykoľvek predtým.
Neváhajte sa obrátiť na našich BOLA profesionálov. Odborné poradenstvo vám radi poskytneme úplne zadarmo.