Filter na vodu s aktívnym uhlím: Čo presne od neho čakať?

Aktívne uhlie je takmer neoddeliteľnou súčasťou domácich vodovodných filtrov. A niet divu, okrem toho, že si poradí s väčšinou nežiaducich látok, zlepšuje aj chuť a vôňu vody. Pokiaľ aj vy túžite po lepšej kvalite pitnej vody, prečítajte si, ako aktívne uhlie funguje, čo všetko dokáže zachytiť a ako vybrať vodný filter s aktívnym uhlím.

Čo to je aktívne uhlie a ako funguje

Aktívne uhlie, ktoré sa používa ako náplň do uhlíkových filtrov na pitnú vodu, má špecifický porézny povrch a výborné adsorpčné vlastnosti. Má veľmi veľký vnútorný povrch, ktorý je tvorený pórmi rôznych veľkostí, vďaka čomu pod mikroskopom pripomína štruktúru huby. Práve v týchto póroch sa zachytávajú nežiaduce mikroorganizmy a molekuly vo vode rozpustených látok.

Ako presne prebieha adsorpcia? Látka (prípadne vírus, baktérie, mikroskopické nečistoty a pod.) sa po kontakte s aktívnym uhlím zachytia v stene póru, kde je trvalo viazaná príťažlivou silou molekúl. Vďaka tomu sa už molekula neuvoľní späť do vody. Aktívne uhlie navyše funguje ako katalyzátor rôznych chemických reakcií, takže dokáže niektoré škodliviny rozložiť na úplne neškodné látky.

Tento princíp čistenia vody je teda veľmi univerzálny a dokáže zachytiť široké spektrum nežiaducich druhov znečistenia. Pri tomto procese ale z vody neodstraňuje dôležité minerály, takže voda filtrovaná cez aktívne uhlie má ideálne zloženie.

Čo zachytáva aktívne uhlie

  •  Chemické látky rozpustené vo vode – chlór a vedľajšie produkty dezinfekcie, pesticídy, ťažké kovy, zvyšky liečiv a mnoho ďalšieho. 

  • Drobné mechanické nečistoty, ktoré nezachytí vodný filter mechanických nečistôt a ktoré spôsobujú zákal vody.

  • Mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie. Avšak pozor, aktívne uhlie nie je plnohodnotnou náhradou dezinfekcie vody.

Druhy aktívneho uhlia

Aktívne uhlie sa vyrába nielen z uhlia, ale aj z kokosových škrupín, dreva a ďalších organických materiálov. Požadované vlastnosti surovín sa dosahuje tzv. karbonizáciou pri vysokých teplotách. Na úpravu vody je ale najvhodnejšie aktívne uhlie z čierneho uhlia, ktoré má ideálnu frekvenciu aj veľkosť pórov.

Podľa tvaru sa potom aktívne uhlie delí na granulované, ktoré sa používa práve na úpravu vody, a ďalej práškové, extrudované a tkaninové. Tieto ostatné druhy sa používajú v rôznych iných aplikáciách, napríklad vo vzduchotechnike. Okrem aktívneho uhlia sa dá stretnúť aj s množstvom syntetických granulátov.

Aktívne uhlie zlepšuje chuť aj vôňu vody a odstraňuje zákal.

Kedy je potrebné uhlíkovú filtráciu využiť

Pokiaľ rozbor vašej vody preukázal nadlimitnú koncentráciu nežiaducich látok, poraďte sa s odborníkom o vhodnom riešení filtrácie a úpravy vody. Riešenie musí byť vždy na mieru konkrétnemu zloženiu vody, neexistuje žiadny univerzálny filter. Avšak filter s aktívnym uhlím vyrieši väčšinu problémov s pitnou vodou.

Vďaka schopnostiam aktívneho uhlia zachytiť širokú škálu nežiaducich látok nájde uhlíkový filter bohaté uplatnenie aj v prevencii, alebo pokiaľ skrátka túžite po lepšej kvalite vody. Tento spôsob úpravy je veľmi vhodný pre deti, seniorov, chronicky chorých ľudí či ľudí dodržiavajúcich zdravý životný štýl. Aj keď koncentrácie nežiaducich látok vo vašej vode spĺňajú hygienické normy, neznamená to totiž, že by jej kvalita bola stopercentná.

  • V prípade vody zo studne alebo vrtu vám uhlíkový filter z vody odstráni nežiaduce látky, ktoré sa bežne nachádzajú v okolitom prostredí a dostávajú sa prirodzene do zdrojov vody. Ide najmä o chemikálie z priemyslu, poľnohospodárstva a dopravy, teda pesticídy, ťažké kovy, ale aj väčšinu mikroorganizmov, ktoré sa do studne môžu dostať z pôdy.
  • V prípade vody z vodární uhlíkový filter odstráni nielen chlór a ďalšie vedľajšie produkty dezinfekcie, ale aj rôzne nežiaduce látky, ktoré sa preukázateľne v kohútikovej vode nachádzajú a ktoré čističky nedokážu odstrániť – napríklad zvyšky liečiv, hormonálnych antikoncepcií či antibiotík.
  • Pri filtrácii dažďovej vody aktívne uhlie zaistí odstránenie chemických látok z prostredia a nežiaducich mikroorganizmov, ktoré by sa mohli v nádrži množiť. Výsledkom je veľmi kvalitná úžitková voda.
  • Uhlíkový filter si poradí aj so zápachom, zákalom a pachuťou, takže takto filtrovaná voda je krištáľovo čistá, zdravá a lahodná, a navyše nevysušuje pokožku, čo ocenia najmä ľudia trpiaci kožnými chorobami.

Triplex filter na dažďovú vodu Honeywell s aktívnym uhlím.

Typy filtrov s aktívnym uhlím a ich údržba

Pokiaľ rozbor pitnej vody preukázal nadlimitné koncentrácie nežiaducich látok, je nutné filter s aktívnym uhlím použíť na vstupe, teda do celého objektu ako súčasť domácej vodárne. Pokiaľ však len chcete zlepšiť kvalitu či senzorické vlastnosti inak nezávadnej vody, môžete využiť oveľa jednoduchšie a lacnejšie batériové filtre, ktoré sa najčastejšie umiestňujú pod drez. V takom prípade bude filtrovaná iba voda z daného kohútika. Aktívne uhlie sa používa aj vo filtračných kanviciach.

Investícia do filtra s aktívnym uhlím je pomerne nízka, najlacnejšie malé filtre stoja okolo 40 EUR, cena kvalitnejších batériových filtrov sa pohybuje okolo 200 EUR a pri väčších domových filtroch sa môže cena vyšplhať zhruba na 400 EUR Kč.

Potom je potrebné počítať aj s nákladmi na údržbu, teda výmenu alebo regeneráciu filtračnej vložky, čo predstavuje náklad zhruba 20 EUR. Životnosť vložky s aktívnym uhlím je približne 6 mesiacov, ale záleží na vyťaženosti, miere znečistenia a objemu filtrovanej vody. Po uplynutí životnosti aktívne uhlie stráca svoje vlastnosti a nedokáže efektívne odstraňovať z vody nežiaduce látky. Taká filtračná vložka sa buď vyhodí a nahradí novou, alebo sa zašle na regeneráciu, počas ktorej sa obnoví jej funkcia.