Aktívne uhlie je takmer neoddeliteľnou súčasťou domácich vodovodných filtrov. A nie je divu, okrem toho, že si poradí s absolútnou väčšinou nežiaducich látok, zlepšuje aj chuť a vôňu vody. Ak aj vy túžite po lepšej kvalite pitnej vody, prečítajte si, ako aktívne uhlie funguje, čo všetko dokáže zachytiť a ako vybrať vodný filter s aktívnym uhlím.
Aktívne uhlie, ktoré sa používa ako náplň do uhlíkových filtrov na pitnú vodu, má špecifický porézny povrch a výborné adsorpčné vlastnosti. Má veľmi veľký vnútorný povrch, ktorý je tvorený pórmi rôznych veľkostí, vďaka čomu pod mikroskopom pripomína štruktúru huby. Práve v týchto póroch sa zachytávajú nežiaduce mikroorganizmy a molekuly vo vode rozpustených látok.
Ako presne prebieha adsorpcia? Látka (prípadne vírus, baktéria, mikroskopické nečistoty a pod.) sa po kontakte s aktívnym uhlím zachytí v stene póru, kde je trvalo viazaná príťažlivou silou molekúl. Vďaka tomu sa už molekula neuvoľní späť do vody. Aktívne uhlie navyše funguje ako katalyzátor rôznych chemických reakcií, takže dokáže niektoré škodliviny rozložiť na úplne neškodné látky.
Tento princíp čistenia vody je teda veľmi univerzálny a dokáže zachytiť široké spektrum nežiaducich druhov znečistenia. Pri tomto procese ale z vody neodstraňuje dôležité minerály, takže voda filtrovaná cez aktívne uhlie má ideálne zloženie.
Chemické látky rozpustené vo vode – chlór a vedľajšie produkty dezinfekcie, pesticídy, ťažké kovy, zvyšky liečiv a mnoho ďalšieho.
Drobné mechanické nečistoty, ktoré nezachytí vodný filter mechanických nečistôt a ktoré spôsobujú zákal vody.
Mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie. Avšak pozor, aktívne uhlie nie je plnohodnotnou náhradou dezinfekcie vody.
Aktívne uhlie sa vyrába nielen z uhlia, ale aj z kokosových škrupín, dreva a ďalších organických materiálov. Požadovaných vlastností surovín sa dosahuje tzv. karbonizáciou pri vysokých teplotách. Pre úpravu vody je ale najvhodnejšie aktívne uhlie z čierneho uhlia, ktoré má ideálnu četnosť aj veľkosť pórov.
Podľa tvaru sa potom aktívne uhlie delí na granulované, ktoré sa používa práve pre úpravu vody, a ďalej práškové, extrudované a tkaninové. Tieto ostatné druhy sa používajú v rôznych iných aplikáciách, napríklad vo vzduchotechnike. Okrem aktívneho uhlia sa možno stretnúť aj s množstvom syntetických granulátov.
Aktívne uhlie zlepšuje chuť aj vôňu vody a odstraňuje zákal.
Ak rozbor vašej vody preukázal nadlimitné koncentrácie nežiaducich látok, poraďte sa s odborníkom o vhodnom riešení filtrácie a úpravy vody. Riešenie musí byť vždy na mieru konkrétnemu zloženiu vody, neexistuje žiadny univerzálny filter. Avšak filter s aktívnym uhlím vyrieši väčšinu problémov s pitnou vodou.
Vďaka schopnostiam aktívneho uhlia zachytiť širokú škálu nežiaducich látok nájde uhlíkový filter bohaté uplatnenie aj v prevencii, alebo ak jednoducho túžite po lepšej kvalite vody. Tento spôsob úpravy je veľmi vhodný pre deti, seniorov, chronicky chorých ľudí či ľudí dodržiavajúcich zdravý životný štýl. Aj keď koncentrácie nežiaducich látok vo vašej vode spĺňajú hygienické normy, neznamená to totiž, že by jej kvalita bola stopercentná.
Triplex filter na dažďovú vodu Honeywell s aktívnym uhlím.
Ak rozbor pitnej vody preukázal nadlimitné koncentrácie nežiaducich látok, je nutné filter s aktívnym uhlím použiť na vstupe, teda do celého objektu ako súčasť domácej vodárne. Ak však iba chcete zlepšiť kvalitu či senzorické vlastnosti inak nezávadnej vody, môžete využiť oveľa jednoduchšie a lacnejšie batériové filtre, ktoré sa najčastejšie umiestňujú pod drez. V takom prípade bude filtrovaná iba voda z daného kohútika. Aktívne uhlie sa používa aj vo filtračných kanviciach.
Investícia do filtra s aktívnym uhlím je pomerne nízka, najlacnejšie malé filtre stoja okolo 1,000 Kč, cena kvalitnejších batériových filtrov sa pohybuje okolo 5,000 Kč a pri väčších domových filtroch sa môže cena vyšplhať zhruba na 10,000 Kč.
Potom je potrebné počítať aj s nákladmi na údržbu, teda výmenu alebo regeneráciu filtračnej vložky, čo predstavuje náklad zhruba 500 Kč. Životnosť vložky s aktívnym uhlím je približne 6 mesiacov, ale závisí od vyťaženosti, miery znečistenia a objemu filtrované vody. Po uplynutí životnosti aktívne uhlie stráca svoje vlastnosti a nedokáže efektívne odstraňovať z vody nežiaduce látky. Takáto filtračná vložka sa buď vyhodí a nahradí novou, alebo sa zašle na regeneráciu, počas ktorej sa obnoví jej funkcia.