V domácnostiach možno využívať vodu hneď z niekoľkých zdrojov – z vodovodného radu, z vlastného vrtu na vodu a zo studne. Voda z plytkej kopanej studne má všeobecne najnižšiu kvalitu. To však neznamená, že nie je pitná. Ako zistíte, či je vaša studničná voda vhodná na konzumáciu a ako túto vodu správne upraviť?
V prvom rade je potrebné povedať, že na rozdiel od vody z verejného vodovodu, v prípade tej z vlastných zdrojov za jej kvalitu zodpovedáte sami.
Inými slovami to, či je pitná, si musíte zistiť. Ako? Prostredníctvom profesionálnej analýzy vody z akreditovaného laboratória. Iba pohľad alebo chuť vody vám o jej zložení veľa neprezradí.
Rovnako tak nemožno spoliehať na analýzu vody napríklad u susedov – každá studňa má totiž vodu s unikátnym zložením. Domáce testy vody zo studne sú zasa nespoľahlivé a výsledky sú iba orientačné. Analýzu studničnej vody by ste si mali nechať urobiť minimálne každý rok, ale tiež po prívalových dažďoch, záplavách, v období sucha alebo po vybudovaní nového septiku či kanalizácie v blízkosti studne a pod.
Z analýzy teda zistíte, aké presné zloženie vaša voda má a v akej miere obsahuje rôzne prímesi. Potom porovnajte výsledky analýzy a prípustné hodnoty jednotlivých látok. Hygienické požiadavky na pitnú vodu stanovuje Vyhláška č. 83/2014 Z.z.. Správna interpretácia výsledkov analýzy je nesmierne dôležitá a mala by byť vykonaná odborne.
Podľa dostupných údajov vodu z vlastných zdrojov využíva v SR asi 10 % domácností. Z toho až 90 % vykazuje nejaký druh nebezpečného znečistenia. Preto buďte pri konzumácii studničnej vody naozaj obozretní.
Analýza môže preukázať prítomnosť hneď niekoľkých druhov škodlivín. Ide najmä o:
Ak sa vo vode zo studne nachádzajú nebezpečné látky v nadlimitnom množstve, máte v podstate dve možnosti – používať ju iba ako úžitkovú vodu (na polievanie, splachovanie WC a pod.), alebo ju vhodne filtrovať a upravovať. Keďže sa studničná voda vyznačuje všeobecne nízkou kvalitou, je nejaká forma úpravy nutná prakticky vždy.
Presné zloženie vody zo studne odhalí iba profesionálna analýza z akreditovaného laboratória
Analýza vody preukázala nebezpečné znečistenie, vy ale nemáte iný zdroj pitnej vody? V tom prípade stavte na vhodnú filtráciu a úpravu vody zo studne. Konkrétny systém úpravy vody zo studne na pitnú by vám mal vždy navrhnúť odborník s ohľadom na výsledky analýzy.
Aké filtre na vodu zo studne možno použiť?
Filter mechanických nečistôt vyčistí vašu vodu od pevných častíc, teda napríklad od piesku, hliny a ďalších. Tieto filtre obsahujú jemné sitko, ktoré je potrebné pravidelne čistiť preplachom, prípadne filter osadiť automatickým spätným preplachom.
V studniach sa obvykle nachádza zvýšené množstvo dusičnanov z poľnohospodárstva. Dusičnany a dusitany vo vode sú pre zdravie človeka veľmi nebezpečné, keďže sú karcinogénne a tiež znižujú schopnosť krvi prenášať kyslík. Obzvlášť veľké riziko tieto látky predstavujú pre malé deti a tehotné ženy. Dusičnany a dusitany z vody odstráni filter s anexovou náplňou. S absolútnou väčšinou ostatného chemického znečistenia si poradí uhlíkový filter.
Ak máte studňu napríklad na záhrade alebo na chate, kde netrávite veľa času, môžete vodu dezinfikovať aj varením. Po približne 5 minútach varenia je voda bezpečne zbavená všetkých mikroorganizmov. Avšak toto riešenie nie je vhodné pre väčšie objemy vody v rodinných domoch. V takom prípade môžete vodu dezinfikovať pomocou chemických dezinfekcií (napr. chlóru) alebo ekologickejších UV lámp.
Ďalším častým problémom studničnej vody je vysoký obsah železa, mangánu a vápnika. Tieto látky nepredstavujú riziko pre zdravie človeka, ale skracujú životnosť domáceho zariadenia a spotrebičov. Vápnik tvorí vodný kameň, železo a mangán potom zákal vo vode a nevzhľadné škvrny. Tieto problémy vyriešite inštaláciou domácej úpravne tvrdej vody (zmäkčovače vody) a filtra na železitú vodu zo studne.
Okrem filtrácie a úpravy vody je veľmi dôležitá aj údržba samotnej studne. Studňu čistite raz za 2-3 roky, ale tiež ak je zanesená napr. po prívalových dažďoch. Na pomoc môžete prizvať odborníkov, alebo čistenie urobiť svojpomocne. Ako na to?
Okrem studne nezabúdajte na pravidelné čistenie a údržbu ponorného čerpadla na vodu, filtrov a rozvodov vody zo studne. Pozor - čerpadlo do studne a vrtu nie je to isté. Ponorné čerpadlá do vrtu majú špecifický podlhovastý tvar, ponorné čerpadlá do studne sú zasa konštruované tak, aby mohli čerpať aj vodu s prímesou drobných mechanických nečistôt.
Vlastný zdroj vody so sebou nesie mnoho výhod – finančné úspory, nezávislosť na verejnej vodovodnej sieti aj vyšší ekologický štandard bývania. S výhodami prichádza ale aj zodpovednosť. Dbajte na kvalitu studničnej vody a zabezpečte sebe a svojej rodine zdravú vodu.