Najčastejšie chyby pri používaní termostatických hlavíc: Ako sa im vyhnúť?

Hoci sú termostatické hlavice na radiátory pomerne jednoduché zariadenia s nenáročnou obsluhou, v praxi sú často používané nesprávne. Výsledkom je potom nielen horší tepelný komfort, ale aj vyššie náklady na vykurovanie a často aj nutnosť výmeny komponentov.

Ako fungujú termostatické hlavice na kúrenie

Termostatické hlavice neustále snímajú teplotu v miestnosti a regulujú prietok vykurovacej vody na základe vami nastavenej teploty. To znamená, že zabezpečujú automatickú reguláciu kúrenia, ktorá zohľadňuje aj zmeny teploty napríklad z dôvodu slnečného žiarenia či varenia.

Nie je teda pravda, že čím vyšší stupeň nastavíte, tým viac vykurovacej vody do radiátora tečie a naopak – množstvo vykurovacej vody ovplyvňuje aj okolná teplota. Ak máte teda hlavicu nastavenú napríklad na 21 °C, ale priame poludňajšie slnko prehreje váš interiér na túto teplotu, radiátory sa automaticky vypnú. Vďaka tomu termostatické hlavice znížia vaše náklady na kúrenie.

Ako nastaviť termostatickú hlavicu?

Digitálne hlavice sa nastavujú na displeji alebo v mobilnej aplikácii, kde si zvolíte presnú požadovanú teplotu. Ručné hlavice sa nastavujú otáčaním, pričom si vyberáte stupeň na číselnej stupnici. Každý výrobca má rozsah teplôt pre jednotlivé stupne stanovený inak, obvykle sa ale termostatické hlavice nastavujú nasledovne:

  • symbol * - 7 až 9 °C (temperovanie)
  • stupeň 1 - 14 až 16 °C
  • stupeň 2 - 16 až 20 °C
  • stupeň 3 - 20 až 23 °C
  • stupeň 4 - 23 až 25 °C
  • stupeň 5 - 25 až 28 °C

Teplotu nastavte pre každú dennú dobu a v každej miestnosti zvlášť, aby ste zbytočne neprekurovali. V prípade digitálnych programovateľných hlavíc na kúrenie si môžete teploty nastaviť vopred. Pre obytné miestnosti je vhodná teplota 21 °C, ktorá na termostatickej hlavici zodpovedá stupňu 3. V noci a v čase, keď ste mimo domova, postačí 18 °C (stupeň 2). V kuchyni a na chodbách môžete mať nižšiu teplotu konštantne.

Kúrenie nikdy nevypínajte úplne, interiér by zbytočne vychladol a jeho následné vykúrenie by bolo časovo aj ekonomicky náročné. Výnimkou je iba dlhšia neprítomnosť aspoň niekoľko dní, kedy môžete nastaviť hlavice na symbol vločky, ktorý znamená temperovanie.


Na ručnej termohlavici sa teplota nastavuje pomocou číselnej stupnice

5 najčastejších chýb pri používaní termostatických hlavíc

Aby ste využili všetky výhody termostatických hlavíc na maximum, musíte ich správne používať a nastaviť. S akými mylnými predstavami a chybami sa v praxi stretávame najčastejšie?

Výber nesprávneho typu hlavice

Termostatické hlavice sú buď ručné, alebo digitálne. Je iba na vás, ktorému typu dáte prednosť. Pomocníka s výberom hlavíc nájdete tiež v poradni. Ručné termohlavice na kúrenie sú lacnejšie a nepotrebujú napájanie, na druhej strane neposkytujú tak presnú reguláciu ani možnosť naprogramovania režimu vykurovania či diaľkové ovládanie. Digitálne hlavice na kúrenie sú presnejšie, úspornejšie a prinášajú vyšší užívateľský komfort aj náročným zákazníkom.

Čo si však musíte ohlídať, je kompatibilita s termostatickými ventilmi na vašich radiátoroch. Hoci je väčšina závitov typizovaná, neplatí to vždy. Ak si vyberiete termohlavicu s iným závitom, než aký má váš radiátor, musíte si dokúpiť zodpovedajúcu redukciu.

Časté a skokové zmeny nastavenia teploty

Termostatické hlavice udržujú konštantnú nastavenú teplotu. Ak si teda nastavíte napríklad 22 °C (alebo zodpovedajúci stupeň na číselnej stupnici), hlavica bude do radiátora púšťať vykurovaciu vodu iba do chvíle, kým táto teplota nebude dosiahnutá. Potom hlavica ventil uzavrie až do doby, kým teplota opäť neklesne.

Je teda chybou v chladnej miestnosti otočiť hlavicu na maximum – tým sa zvýšia iba náklady, nie rýchlosť vykurovania. Rovnako tak nevypínajte kúrenie v čase, keď máte doma komfortnú či vyššiu teplotu. Vždy nastavujte presne takú teplotu, akú aktuálne požadujete.

Zakrývanie hlavíc nábytkom, závesmi a pod.

Aby termostatické hlavice mohli udržiavať konštantnú nastavenú teplotu, musia snímať teplotu v miestnosti. V prípade mechanických hlavíc sa tak deje pomocou kvapaliny, ktorá sa podľa teploty rozpína alebo zmršťuje, digitálne termohlavice obsahujú teplotný snímač.

Ak cez hlavicu dáte záves, prádlo či akýkoľvek iný predmet, snímanie teploty je tým narušené a regulácia neprebieha správne. Ak vám priestorové možnosti nedovoľujú ponechať okolo hlavice voľný priestor, riešením môže byť zaobstaranie externého čidla, ktoré môžete umiestniť kdekoľvek v miestnosti.


Termostatická hlavica s oddeleným teplotným čidlom 

Nesprávne vetranie

V zime sa má vetrať nárazovo, t.j. niekoľkokrát denne otvoriť dokorán okná na niekoľko minút. Tým sa efektívne vymení vzduch v miestnosti za čerstvý, bez toho aby vychladli steny či podlaha

Pred vetraním je navyše potrebné vypnúť radiátory – v opačnom prípade by teplotné čidlá zbytočne zvýšili výkon kúrenia. Po zatvorení okien, keď teplota opäť stúpne, môžete znovu otvoriť radiátory na požadovaný stupeň. Niektoré inteligentné digitálne termohlavice na kúrenie majú funkciu detekcie otvoreného okna, ktorá pri skokovom znížení teploty automaticky zabezpečí, aby sa výkon radiátorov nezvýšil.

Uzavretie hlavíc po vykurovacej sezóne

Mnoho ľudí po vykurovacej sezóne uzatvára termostatické hlavice na radiátoroch zo strachu, že kúrenie začne nečakane kúriť. To je však chyba. Ak je hlavica uzavretá, počas leta môže ventil zatuhnúť v uzavretej polohe a na začiatku ďalšej vykurovacej sezóny radiátory nebudú kúriť.

Riešenie je jednoduché – po vykurovacej sezóne jednoducho otvorte hlavice na maximum. Ideálne párkrát počas leta hlavicou otočte, aby sa ventil „precvičil“. Ak ste na to zabudli a ventil zatuhol, môžete sa pokúsiť ho ručne rozhýbať. Mnohokrát je ale nutná výmena.

Potrebujete poradiť s výberom ? Neváhajte sa na nás obrátiť.

K výberu termostatických hlavíc na radiátory