Nekalé praktiky predajcov vodovodných filtrov

Len máloktorý laik sa orientuje v problematike vodovodných filtrov, ktorá je oveľa komplikovanejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A to bohužiaľ často zneužívajú nečestní predajcovia či dokonca podvodníci. Tí sa zákazníkom snažia vnútiť predražené produkty, ktoré nielenže nezlepšia kvalitu vody, ale dokonca môžu z inak kvalitnej vody vyrobiť vodu nevhodnú na konzumáciu. Ako sa teda nenechať oklamať a spoznať skutočne kvalifikovaného predajcu filtrov na pitnú vodu?

Bez rozboru vody to jednoducho nejde

Každý systém úpravy a filtrácie vody musí vychádzať z laboratórneho rozboru a byť zostavený na mieru každému zákazníkovi zvlášť. Pokiaľ sa vám predajca snaží predstaviť nejaký zázračný produkt na úpravu vody, ktorý vyrieši všetky problémy, jedná sa o podvodníka. A to hneď z dvoch dôvodov:

 1. Žiadny filter ani prístroj nedokáže vyriešiť všetky problémy s vodou. Veľmi často predajcovia ponúkajú domácnostiam tzv. reverzné osmózy alebo membránové filtrácie, ktoré z vody odstraňujú úplne všetky látky a výsledkom je čisté H2O. To u laikov môže vzbudiť dojem, že tento prístroj je skutočne univerzálny a efektívny. Čistá voda ale nie je pitná a je preukázateľne zdraviu škodlivá. Pitná voda musí totiž obsahovať množstvo životne dôležitých minerálnych látok.
 2. Bez profesionálneho rozboru vody vám žiadny kvalifikovaný a poctivý predajca produkty neponúkne. Každý systém filtrácie a úpravy vody musí byť navrhnutý na mieru. To však bez znalosti hodnôt vašej vody jednoducho nie je možné.

V prípade neodborného zásahu môžete znehodnotiť svoj zdroj pitnej vody. 

Nie je rozbor ako rozbor

To, že vám predajca ponúkne rozbor vody, ale samo o sebe ešte nie je zárukou, že sa jedná o naozaj profesionálny rozbor. Veľmi častá je prax, že vám „odborník“, presnejšie podomový predajca, ponúkne rozbor vody priamo u vás doma a zadarmo. Znie to lákavo, ale zbystrite. Rozbory sa totiž robia spravidla v laboratóriách a nie sú úplne lacnou záležitosťou.

Pokiaľ teda niekto robí rozbor na počkanie priamo na mieste, pravdepodobne sa jedná o podvod – pomocou jednoduchých chemických reakcií sa predajcovia snažia zafarbiť alebo zakaliť vodu a predviesť vám, ako nesmierne znečistená je. Takýto „rozbor“ je samozrejme iba zámienkou na predaj filtrov na vodu, údaje sú zmanipulované a nezodpovedajú realite.

Ako prebieha profesionálny rozbor vody

Pokiaľ čerpáte vodu z vodární, je možné priamo u dodávateľa pitnej vody získať aktuálne údaje o jej zložení, nemusíte teda žiadny rozbor robiť. V prípade vlastného zdroja vody si profesionálny rozbor vody musíte objednať sami v akreditovanom laboratóriu. Cena základného rozboru sa pohybuje okolo 40 EUR.

Musí však ísť o nezávislé laboratórium, nie test, ktorý vám ponúkne predajca filtrov na vodu. Nespoliehajte sa ani na rôzne domáce testy, ktoré sú značne nepresné a neposkytujú komplexné informácie.

Profesionálny rozbor vody sa robí zásadne v akreditovanom laboratóriu, nikdy nie priamo v domácnostiach.

Ako výsledky rozboru pitnej vody čítať

Ak ste si nechali vypracovať profesionálny rozbor vody v akreditovanom laboratóriu, poraďte sa s odbornou firmou o ďalšom postupe. Vyhláška č. 252/2004 Zb. stanovuje hygienické požiadavky pre jednotlivé látky obsiahnuté v pitnej vode. Pozornosť by ste mali venovať nielen maximálnym hodnotám, ale aj tým minimálnym, ktoré sú stanovené napríklad pri niektorých mineráloch. Tie sú totiž pre ľudský organizmus životne dôležité a ich podlimitné hodnoty môžu predstavovať zdravotné riziko.

Výsledky rozboru pitnej vody vám poskytnú údaje o koncentráciách zhruba 100 rôznych látok – tých prospešných aj škodlivých. Tie je možné všeobecne rozdeliť do 3 skupín:

 • mechanické znečistenie, pevné častice a zákal,
 • vo vode rozpustené látky, najmä dezinfekcia a ďalšie chemikálie, ale aj minerály a pod.,
 • mikrobiologické znečistenie, ako sú baktérie a vírusy.

Na koho sa obrátiť v prípade dokázaného obsahu škodlivín

Pokiaľ rozbor vody skutočne preukáže, že vaša pitná voda obsahuje nadlimitné koncentrácie škodlivín, nechajte si vypracovať ponuku riešení u niekoľkých odborných firiem a ponuky porovnajte. Kvalifikovaný predajca bude na vytvorenie ponuky potrebovať:

 • výsledky rozboru vody,
 • množstvo a účel využitia filtrovanej vody,
 • zdroj vody.

Pokiaľ si tieto podklady nevyžiada, nejedná sa o skutočne odborného predajcu. Pri porovnávaní ponúk sa zaujímajte nielen o obstarávacie náklady, ale aj o prevádzkové náklady, údržbu a náročnosť obsluhy. U predajcu si vyžiadajte doklad o tom, že ponúkaný filter či úpravňa vody spĺňa hygienické normy podľa vyhlášky 409/2005 Zb. a že bol daný výrobok kladne posúdený akreditovaným laboratóriom.

Či nemáte s kvalitou vody problém, nie je dôvod ju upravovať alebo filtrovať. 

Ak ste s kvalitou vody spokojní, nenechajte si nič vnútiť

Všeobecne je kvalita vody v ČR veľmi vysoká a hygienické normy prísne. Voda z vodární je pod striktným drobnohľadom a laický zásah do jej zloženia by mohol mať na kvalitu pitnej vody negatívny dopad. Strašenie, že by voda z vodární mohla byť kontaminovaná alebo zdraviu škodlivá, preto nie je úplne namieste.

Voda z vlastných zdrojov naopak musí byť upravovaná vždy, pretože za jej kvalitu zodpovedá majiteľ studne či vrtu. Ovšem tomu musí predchádzať rozbor pitnej vody a profesionálny návrh systému filtrácie na mieru.

Rozbor vody doporučujeme urobiť:

 • pred prvým odberom vody z nového vrtu alebo studne,
 • preventívne raz ročne v prípade vlastných zdrojov vody, a to najlepšie na jar,
 • ak je voda zakalená, páchne alebo má nepríjemnú chuť,
 • ak máte atopický ekzém alebo iné kožné problémy,
 • ak sa chcete uistiť o vhodnom zložení vody.

Bohužiaľ, aj v dnešnej dobe existuje stále mnoho podvodníkov a nekvalifikovaných či nečestných predajcov, ktorí neváhajú použiť rôzne nekalé obchodné praktiky, aby predali svoje produkty. Nenechajte sa preto oklamať ani zlákať reklamou a pri výbere filtra a úpravne vody sa poraďte s odborníkmi. Inak hrozí, že v lepšom prípade zaplatíte horibilné čiastky za nefunkčné prístroje, v horšom potom znehodnotíte svoj zdroj pitnej vody.