Sprievodca výberom termostatu ku kotlu

Máte doma alebo na pracovisku lokálne kúrenie a premýšľate, ako znížiť náklady na vykurovanie pri zachovaní najvyššieho tepelného komfortu? Odpoveďou sú priestorové termostaty. Zistite, ako vybrať ten správny.

Čo je izbový termostat a ako funguje

Spôsobov regulácie vykurovania existuje hneď niekoľko. Tým najčastejším sú termostatické hlavice, ktoré sa využívajú najmä v prípade diaľkového vykurovania bytových jednotiek. V prípade rodinných domov a lokálneho vykurovania sa ale výrazne odporúča používať práve termostaty, ktoré vám zabezpečia oveľa presnejšiu a stabilnejšiu teplotu v domácnosti aj pri kolísajúcich vonkajších teplotách.

Priestorový termostat je zariadenie, ktoré reguluje prevádzku kotla a kúrenia na základe vami zvolenej teploty. Základné modely možno pritom nastaviť iba ručne, tie pokročilejšie potom fungujú úplne automaticky a vyhodnocujú množstvo údajov. Úlohou termostatu na kúrenie je zvyšovať tepelný komfort v domácnosti a znižovať spotrebu energií.

Pri výbere termostatu najprv zvoľte typ a potom sa zamerajte na ďalšie parametre.  

Typy priestorových termostatov

Existujú tri základné typy termostatov:

Mechanický termostat ku kotlu

Mechanické termostaty predstavujú najnižšiu radu na trhu. Ovládajú sa väčšinou kolieskom, ktorým si jednoducho zvolíte požadovanú teplotu. Na základe aktuálne nameranej teploty v miestnosti potom termostat reguluje prevádzku kotla a vykurovacej sústavy tak, aby bolo dosiahnuté zvolenej teploty. Ich výhodou oproti termostatickej hlavici je nastavenie presnej a stabilnej teploty v miestnosti a jednoduché ovládanie všetkých vykurovacích telies z jedného miesta.

Nevýhodou mechanických termostatov na kúrenie je fakt, že teplotu musíte zakaždým regulovať ručne a nemožno u nich naprogramovať denný či týždenný režim alebo rozdielnu teplotu pre viac miestností. Mechanický termostat tiež nedisponuje žiadnymi čidlami, ktoré by prevádzku vykurovacej sústavy optimalizovali.

Digitálny priestorový termostat

Digitálny termostat disponuje pokročilým softvérom, ktorý možno naprogramovať podľa vašich individuálnych potrieb a želaní. Môžete teda nastaviť rôznu teplotu napríklad pre časy, keď nie ste doma, pre nočné hodiny a pre večery. Tým vám úplne odpadá nutnosť manuálneho nastavovania teploty v domácnosti počas dňa.

Snáď jedinou nevýhodou je nutnosť naprogramovania digitálneho termostatu pred spustením, ktoré je vhodné prenechať odborníkom.

Inteligentný WiFi termostat

Inteligentné priestorové termostaty predstavujú najvyššiu radu na trhu. Okrem všetkých funkcií digitálneho termostatu dokážu tieto termostaty zohľadniť aj predpoveď počasia, otvorené okná alebo prítomnosť ľudí v miestnosti. Inteligentné termostaty možno navyše ovládať pomocou mobilnej aplikácie, hlasového asistenta alebo systému smart home.

Honeywell Evohome - inteligentné vykurovanie

Inteligentný termostat Honeywell

Ďalšie kritériá výberu vhodného izbového termostatu

Ak máte vybraný typ termostatu, zamerajte sa pri výbere konkrétneho modelu na tieto ďalšie kritériá:

Počet zón a naprogramovateľných režimov

Obzvlášť ak hľadáte termostat do rodinného domu, je dôležité zamerať sa na maximálny počet zón. Jednozónové termostaty totiž nezohľadňujú rozdielne teplotné potreby pre jednotlivé miestnosti v dome. Ak na ňom teda nastavíte napríklad izbovú teplotu 23 °C, bude termostat túto teplotu zbytočne udržiavať vo všetkých miestnostiach vrátane tých, kde sa bežne nezdržiavate (technická miestnosť, schodisko, predsieň a pod.).

Ďalším veľmi efektívnym spôsobom, ako minimalizovať náklady na vykurovanie, sú denné a týždenné režimy vykurovania. Aby ste mohli čo najlepšie zohľadniť váš bežný program, mal by termostat disponovať aspoň 3 režimami, medzi ktorými budete môcť ľahko prepínať – napríklad režim „pracovný deň“, režim „víkend“ a režim „dovolenka“. Naprogramovanú teplotu možno samozrejme kedykoľvek jednoducho zmeniť.

Čidlá

Nedeliteľnou súčasťou všetkých termostatov sú teplotné čidlá, ktoré môžu byť buď priestorové, alebo podlahové. Pre podlahové vykurovanie je optimálna ich kombinácia. Ak máte v dome nastavených viac teplotných zón, budete potrebovať aj viac čidiel pre každú zónu zvlášť.

Okrem teplotných čidiel majú tie najpokročilejšie termostaty aj ďalšie čidlá, napríklad čidlo otvorených okien či čidlo prítomnosti osôb v miestnosti. Tieto čidlá pomáhajú termostatu ešte lepšie regulovať teplotu na základe aktuálnej situácie.   

Ovládanie

Všetky termostaty umožňujú ovládanie priamo na riadiacej jednotke – v prípade mechanických ide o koliesko alebo tlačidlá, v prípade digitálnych o dotykový displej. Niektoré termostaty navyše disponujú GSM modulom, ktorý umožňuje ovládanie pomocou SMS.

Najžiadanejšie je však ovládanie pomocou mobilnej aplikácie alebo webu. Tento spôsob totiž umožňuje ovládať termostat odkiaľkoľvek a kedykoľvek, čo vám okrem bezkonkurenčného tepelného komfortu prinesie aj absolútnu kontrolu nad spotrebou energií. Myslite ale na to, že v prípade ovládania pomocou mobilnej aplikácie musí byť termostat pripojený k domácej WiFi a rovnako aplikácia vo vašom telefóne bude potrebovať internetové pripojenie.  

Bezdrôtový alebo drôtový termostat  

Mnoho ľudí preferuje bezdrôtové prevedenie termostatu, a to najmä z dôvodu jednoduchej inštalácie bez nutnosti vŕtania. Bezdrôtové izbové termostaty môžete prenášať, vo väčších domoch si ale dávajte pozor na ich dosah, aby nebola prerušená komunikácia so spínacou jednotkou a zdrojom tepla.

Drôtové izbové termostaty sa inštalujú napevno, a to buď na omietku, alebo do podomietkovej krabice. V tomto prípade je teda nutný menší stavebný zásah.

Termostaty možno napájať pomocou batérií alebo zo siete. V prípade bezdrôtových WiFi termostatov je väčšinou prenosná riadiaca jednotka napájaná batériami a spínacia jednotka zo siete alebo priamo z kotla. Väčšina termostatov je určená pre napätie 230 V.

Doplnkové funkcie

Inteligentné WiFi termostaty môžu mať radu inteligentných funkcií, ktoré vám zjednodušia a spríjemnia život. Mnoho z nich ponúka napríklad možnosť ovládania klimatizácie, vzduchotechniky, ohrevu TUV alebo tieniacej techniky, iné zase merajú okrem teploty aj vlhkosť a vedia ju tiež regulovať.  

Softvér inteligentných priestorových termostatov vyhodnocuje množstvo dát a poskytne vám prehľadné štatistiky. Vďaka tomu budete môcť upraviť naprogramované hodnoty pre ešte vyššie úspory v domácnosti.

Konštrukcia termostatu ku kotlu

Termostat sa stane neoddeliteľnou súčasťou vášho interiéru, a preto by samozrejme mal byť vyrobený z odolného materiálu a v elegantnom dizajne. Na čo ale mnoho ľudí zabúda, je IP krytie. V prípade použitia vo vlhších miestnostiach, ako je kuchyňa, predsieň alebo kúpeľňa, zvoľte krytie IP21.

Najmä pre rodiny s deťmi je vítanou doplnkovou funkciou termostatu detská poistka, ktorá zabráni nechcenému preprogramovaniu termostatu.

Výrobca, kompatibilita s vykurovacím systémom a cena

Kvalitný a renomovaný výrobca je nielen zárukou dlhšej životnosti a nižšej poruchovosti termostatu, ale aj kompatibility s rôznymi značkami kotlov či zdrojmi tepla. Vždy ale odporúčame overiť si, či si vami vybraný termostat bude rozumieť s vaším kotlom a vykurovacím systémom, najmä ak hľadáte termostat pre podlahové vykurovanie.

Vyššia cena v tomto prípade znamená aj citeľne vyššie úspory. Návratnosť investície do tých najpokročilejších izbových termostatov Honeywell so zónovou reguláciou sa pohybuje okolo 2 až 3 rokov, takže pri výbere termostatu odporúčame skutočne nešetriť a vybrať si produkt, ktorý splní vaše očakávania.