Studničná a dažďová voda: Prečo a ako ich využiť?

Sucho a nedostatok vody je čím ďalej častejšie skloňovanou témou. Vodou možno pritom šetriť rôznymi spôsobmi. Pre majiteľov rodinných domov, chát a chalúp by malo byť dnes už samozrejmosťou využívanie alternatívnych zdrojov vody, akými sú voda zo studne a dažďová voda. Prečo je dôležité túto vodu využívať a ako na to?

Stav vody v krajine je alarmujúci

Sucho je v SR stále viac zničujúce a odborníci varujú, že tento stav sa bude ešte zhoršovať. Ubúda zrážok, a tým pádom klesá aj množstvo povrchovej a podzemnej vody. Obce musia regulovať v letných mesiacoch odbery a cena vodného a stočného sa neustále zvyšuje. Ľuďom tak nezostáva než sa naučiť lepšie hospodáriť s touto vzácnou surovinou.

Napriek tomu je realita často úplne iná. V SR je bežnou praxou zalievanie záhradiek či napúšťanie bazénov pitnou vodou, o splachovaní či umývaní nehovoriac. Úžitkovú vodu pritom môže získať každý priamo na svojej záhrade– pomocou studne alebo vrtu a zberom dažďovej vody. Tieto spôsoby čerpania vody sú ekologické, a navyše je táto voda úplne zadarmo. Ako na to a aké úspory vám tieto možnosti prinesú?

Studňa a dažďová voda: výhody a nevýhody

Plytké kopané studne sa v minulosti celkom bežne hĺbili na účely čerpania pitnej vody. Dnes sú ale nároky na kvalitu vody vyššie, a zároveň sa kvalita studničnej vody s ohľadom na nepriaznivé klimatické zmeny znižuje. Ak však studňu už máte, ide o veľmi vhodný zdroj práve úžitkovej vody. Stavba novej kopanej studne by ale pri pomerne vysokých nákladoch a nízkej spoľahlivosti zdroja bola neefektívna.

V posledných rokoch je veľmi obľúbený tiež zber dažďovej vody. Prívalové dažde totiž pôda nezvládne efektívne vstrebať, ale po streche do záchytky stečie celý objem zrážok. Systém na zachytávanie dažďovej vody je navyše pomerne lacný a možno naň čerpať štátne dotácie.

Dažďová voda je ideálna na zalievanie záhrady. 

Ako využiť dažďovú vodu

Dažďová voda sa najčastejšie používa na zalievanie záhradiek. Toto využitie je ideálne, pretože dažďová voda je pre rastliny oveľa prirodzenejšia a zdravšia ako voda z vodovodu, ktorá je plná chlóru a ďalších chemikálií. Vodu nemusíte nijako upravovať. Taká zálievka je navyše úplne zadarmo, takže môžete ušetriť nemalé peniaze. V letných mesiacoch v SR môžete počítať so zrážkami v objeme 60 litrov na meter štvorcový mesačne, čo je v prípade strechy s plochou 120 m2 viac než 7 kubíkov kvalitnej dažďovej vody mesačne. Takýto objem vám ušetrí skoro  EUR mesačne.

Ďalšie vhodné využitie dažďovej vody je na splachovanie WC, ale dokonca aj na upratovanie a osobnú hygienu. V prípade využitia dažďovej vody na umývanie ale budete potrebovať tzv. systém na čistenie sivej vody. Pre splachovanie vám postačí filter na mechanické nečistoty.

Ako na zbieranie dažďovej vody

Dažďová voda sa väčšinou zbiera do barelov z odolného plastu, ktoré sú opatrené kohútikom alebo čerpadlom, najčastejšie kombináciou oboch. Barely môžu byť podzemné alebo nadzemné, môžete ich umiestniť aj do pivnice. Pre strechu s veľkosťou 120 m2 stačí objem nádrže na dažďovú vodu 5 kubíkov.

Nazbieranú vodu môžete z barelu odpúšťať kohútikom alebo čerpať čerpadlom. Kohútik však nemá dostatočný tlak, týmto spôsobom môžete teda iba naplniť nádobu, napríklad vedro. Pre hadice či prívod vody do vodovodu budete potrebovať čerpadlo.

Čerpadlo môžete podľa umiestnenia barelu využiť ponorné alebo samonasávacie. Nezabudnite, že dažďovicu je nutné dôkladne filtrovať ešte pred prítokom do nádrže, aby sa nečistoty nehromadili v zásobnej nádrži a potom nepoškodili čerpadlo.

V prípade nedostatku zrážok možno vodu v nádrži dopĺňať z vrtu, studne alebo vodovodu. Zároveň je nutné v barele strážiť hladinu vody, aby sa zabránilo behu čerpadla nasucho. Najvhodnejšie je ponorné čerpadlo s integrovanou riadiacou jednotkou, ktorá pracuje automaticky. Vhodným doplnkom pre čerpanie dažďovej vody je sací kôš s plavákom, ktorý zabezpečuje, že sa voda čerpá z hladiny, a nie zo dna dažďovej nádrže, kde sú usadené nečistoty. Na trhu sú k dispozícii aj automatické zariadenia určené na využitie dažďovej vody. Tieto systémy obsahujú všetko potrebné pre čerpanie dažďovice z barelu a v prípade nedostatku dažďovej vody automaticky prepnú na sekundárny zdroj.

Zariadenie na využitie dažďovej vody Wilo. 

Ako na čerpanie studničnej vody

Pre čerpanie kvalitnej pitnej vody sa určite zamerajte na studne vŕtané. Ak ale chcete použiť vodu zo studne len na zalievanie alebo splachovanie, postačí plytšia kopaná studňa. Aj tak ale nejde o dlhodobé riešenie, pretože stav spodných vôd je už dlhšiu dobu nevyhovujúci a plytké studne vysychajú. Nové kopané studne sa preto dnes hĺbia iba sporadicky.

Ak však už máte na pozemku kopanú studňu a rozbor studničnej vody preukázal nevyhovujúcu kvalitu pre pitie, môžete ju využiť ako zdroj úžitkovej vody, vďaka čomu výrazne ušetríte. Podobne ako dažďovicu možno studničnú vodu nižšej kvality použiť na zalievanie, splachovanie WC či umývanie, ale aj na naplnenie bazénov, pričom na tieto účely studničnú vodu nemusíte nijako upravovať.

Studničnú vodu môžete čerpať jednoducho pomocou ponorného čerpadla. Čerpadlo musí mať výtlak podľa hĺbky studne a dĺžky vodovodnej sústavy, do ktorej bude voda prípadne privádzaná. Výkon čerpadla zvoľte podľa očakávanej spotreby. Neoddeliteľnou súčasťou čerpadla do studne by mala byť tepelná ochrana motora a ochrana proti suchobehu.  

Ponorné čerpadlo do studne Grundfos. 

Ako pripojiť studničnú vodu a dažďovicu na rozvody vody

Chcete dažďovicu či studničnú vodu využiť nielen na záhrade, ale aj v dome? podľa zákona č. 274/2001 Zb. je akékoľvek prepojenie rozvodov studničnej/dažďovej vody a vodovodného poriadku neprípustné, pretože by mohlo dôjsť ku kontaminácii pitnej vody a ohrozenia verejného zdravia. Tento zákon nemožno obísť ani inštaláciou spätných klapiek, ventilov či kohútov. Ak sa teda rozhodnete priviesť studničnú či dažďovú vodu do domu, musíte mať dva oddelené rozvody, inak vám hrozia vysoké pokuty a v niektorých prípadoch dokonca trestné stíhanie. Pre doplňovanie okruhu dažďovky pitnou vodou možno použiť systémový oddeľovač podľa normy EN 1717. Zároveň za úžitkovú vodu, ktorú odvádzate do kanalizácie, budete musieť platiť stočné za odpadovú vodu, teda nezabudnite na osadenie vodomeru.