Tvrdá a železitá voda v domácnosti: prečo sa investícia do jej úpravy oplatí

Vedeli ste, že väčšina pitnej vody v ČR je tvrdá a nespĺňa normy pre maximálny obsah vápnika a horčíka? Vápnik síce nie je ani vo vyšších koncentráciách zdraviu škodlivý, tvrdá voda má však množstvo nevýhod (nielen) pre vašu peňaženku. Investícia do jej domácej úpravy sa vám rozhodne oplatí.

Mäkká voda šetrí vaše zdravie aj peňaženku  

Ak máte doma tvrdú vodu, určite riešite problémy s vodným kameňom. Ten je nielen nevzhľadný, ale vedie aj k poruchám spotrebičov, ako sú práčka, umývačka riadu či kávovar. Ich životnosť v prípade tvrdej vody preukázateľne klesá až o tretinu.

Tvrdá voda navyše vysušuje pokožku a vlasy, čo trápi najmä ľudí s atopickou dermatitídou. Tvrdá voda znižuje účinnosť čistiacich prostriedkov a pri zanesení teplovodných potrubí aj účinnosť kúrenia. Investícia do zmäkčovania vody sa vám tak vráti počas niekoľkých rokov vďaka úsporám v domácnosti.

Naopak v mäkkej vode sa oveľa lepšie rozpúšťa kozmetika aj čistiace prostriedky, vaše prádlo tak bude krásne voňavé a mäkké a vaša spotreba detergentov pri umývaní riadu a praní oveľa nižšia. Mäkká voda je teda aj ekologickejšia, predlžuje životnosť spotrebičov a nevytvára vodný kameň na batériách, dreze či ďalších spotrebičoch. Mäkká voda má aj lepšiu chuť, počas varenia lepšie zachováva vlastnosti potravín a je zdravšia pre vašu pokožku.

Vodný kameň znižuje životnosť spotrebičov aj účinnosť čistiacich prostriedkov. 

Ako tvrdá voda vzniká?

Tzv. tvrdá voda je jednoducho voda s vysokým obsahom vápnika a horčíka. Najčastejšie sa vyskytuje v oblastiach s vápenatým podložím. Príliš tvrdá voda pritom môže byť ako z vodovodného radu, tak zo studne alebo vrtu. Jediný zdroj zaručene mäkkej vody je dažďová voda.

Ideálna tvrdosť vody je 0,7-2,5 mmol/l. Voda s nižšou tvrdosťou je tzv. demineralizovaná a nie je vhodná na dlhodobú konzumáciu. Voda s obsahom vápnika 2,5-3,75 mmol/l je tvrdá, veľmi tvrdá voda má potom hodnoty nad 3,75 mmol/l.

Ako zistiť tvrdosť vody

Tvrdú vodu môžete odhaliť jednoducho tak, že sa vám na batériách a v spotrebičoch usadzuje vodný kameň. Ak si nie ste istí, tvrdosť vašej vody môžete zistiť tromi spôsobmi.

  • Test s mydlom: Do pohára s vodou nakvapkajte pár kvapiek tekutého mydla a pretrepte ho. V mäkkej vode by mala zostať voda číra a mydlo peniť. Ak mydlo nepení a voda je zakalená, ide o tvrdú vodu.
  • U dodávateľa pitnej vody: Vodárenské spoločnosti majú povinnosť informovať verejnosť o presnom zložení dodávanej vody. Ak teda čerpáte vodu z vodovodného radu, kontaktujte pre informácie vodáreň.  
  • Rozbor vody: Presné hodnoty všetkých minerálnych aj ďalších látok vo vode vám poskytne profesionálny rozbor vody. Vďaka rozboru môžete navyše nastaviť ideálny výkon zmäkčovacej stanice.

Ako vybrať zmäkčovač vody

Zmäkčovač je vodný filter na tvrdú vodu, ktorý odstraňuje nežiaduci vápnik a horčík. Na trhu existuje naozaj široká ponuka zmäkčovačov, ktoré pracujú na rôznych princípoch – buď na báze soli (iónové zmäkčovače), alebo bez soli (katalytické zmäkčovače vody).

  • Iónové zmäkčovače vody pracujú s jednoduchým princípom iónovej výmeny. Obsahujú katexovú živicu a soľ, preto sa im niekedy hovorí katexové alebo solankové zmäkčovače. V iónovom výmenníku (vo vode nerozpustný granulát) dochádza k absorpcii iónov vápnika a horčíka z vody a uvoľňujú sa ióny sodíka. Nežiadúce minerálne látky sú potom vyplavené do odpadu, všetky ostatné dôležité prvky vo vode zostávajú zachované. Iónové zmäkčovače vody majú vysokú účinnosť a sú vhodné na zmäkčenie vody aj vo väčších objektoch s vysokou spotrebou vody.

  • Katalytické zmäkčovače vody vápnik a horčík neodstraňujú, iba ich pomocou fyzikálnych reakcií menia na kryštáliky. Zabraňujú tým vzniku vodného kameňa, zloženie vody sa však nemení. V tomto prípade je vhodná aj inštalácia domácej mechanickej filtrácie vody, ktorá zachytí takto vytvorené kryštáliky.

Dôležitým parametrom pri výbere je kapacita zmäkčovača, ktorá by mala zodpovedať bežnej spotrebe vody vo vašej domácnosti. Zamerajte sa tiež na spotrebu elektrickej energie.

Zmäkčovače vody môžu mať rôzne doplnkové funkcie, napríklad možnosť nastavenia výstupnej tvrdosti vody či inteligentnú riadiacu jednotku, ktorá automaticky nastavuje výkon zmäkčovača. Veľmi žiadaná je aj funkcia automatického upozornenia na potrebu vloženia regeneračnej solnej tablety. Moderné zmäkčovače vody možno ovládať aj na diaľku pomocou mobilných aplikácií.

Úpravňa tvrdej vody Honeywell. 

Údržba zmäkčovačov vody

Iónové zmäkčovače vody potrebujú na svoj chod elektrickú energiu. Granulát, ktorý je obsiahnutý v iónovom výmenníku, má obmedzenú životnosť. Možno ho však veľmi jednoducho a lacno regenerovať bežnou kuchynskou soľou.

Na tieto účely sa predáva soľ lisovaná do tabliet. Soľ v granuláte spúšťa opačný proces, teda granulát zachytáva sodné ióny a potom je schopný opäť efektívne zachytávať z vody ióny vápnika a horčíka. Doplňovanie soli sa vykonáva raz za niekoľko týždňov. Katexová živica v iónových zmäkčovačoch vody má životnosť zhruba 10 rokov.

Železitá voda

Vysoký obsah železa, mangánu alebo arzénu vo vode je v ČR síce menej častý, ale rozhodne nie menej závažný problém. Norma pre pitnú vodu udáva maximálnu hodnotu pre železo 0,2 mg/l a pre mangán 0,05 mg/l. Železitá voda môže (ale nemusí) mať na prvý pohľad hrdzavé zafarbenie a železitú chuť, spôsobuje červené alebo oranžové škvrny na batériách alebo prádle a tvorí usadeniny v potrubí a spotrebičoch, čím znižuje ich funkčnosť aj životnosť. Železo vo vode spôsobuje aj rast kolónií železitých baktérií, ktoré vytvárajú slizovitý povlak a zápach vody.

Filtre na železo a mangán tiež obsahujú špeciálny granulát s obsahom oxidu manganičitého, ktorý však v tomto prípade funguje ako katalyzátor – teda pomocou chemických reakcií nežiadúce rozpustené kovy vyzráža na nerozpustné a tieto častice potom zachytí.

Náplne filtrov na železitú vodu sa musia pravidelne regenerovať spätným preplachom, čím sa vyplavia usadené častice. Údržba teda nepredstavuje ďalšiu finančnú investíciu a v prípade moderných filtrov prebieha úplne automaticky.

Chráňte svoje spotrebiče aj svoje zdravie. Ak máte doma tvrdú alebo železitú vodu, investícia do jej úpravy sa vám rozhodne oplatí. Na trhu sú k dispozícii aj kombinované zariadenia, ktoré vďaka špeciálnym filtračným zmesiam dokážu upraviť tvrdosť aj železitosť vody.