Tvrdá voda v domácnosti predstavuje problém. Viete, čo presne spôsobuje?

Aj keď sa tvrdá voda v domácnosti môže pekne predražiť, mnoho ľudí ani netuší, že tvrdú vodu má, prípadne nevie, že na tento problém existuje jednoduché riešenie. Zistite, čo tvrdá voda spôsobuje a ako ju zmäkčiť.

Čo je tvrdá voda

Tvrdá voda je označenie vody so zvýšeným obsahom rozpustených minerálov, najmä vápnika a horčíka. Tvrdá voda pritom trápi väčšinu slovenských domácností, keďže vápnik sa do podzemných vôd uvoľňuje z vápenatých podloží – a tie pokrývajú väčšinu územia SR.

Ako ideálna tvrdosť vody sa obvykle uvádza obsah rozpustených minerálov v rozmedzí 0,7-2,5 mmol/l. Tvrdá voda je tá s obsahom minerálov vyšším ako 2,5 mmol/l, minerálne vody majú potom obsah minerálov vyšší ako 3,75 mmol/l.

Tvrdá voda

Tvrdá voda znižuje účinok kozmetických a čistiacich prostriedkov. 

Čo spôsobuje tvrdá voda

Tvrdá voda je problém, ktorý nie je radno podceňovať. Negatívne sa totiž odráža na vašom rodinnom rozpočte, ale aj zdraví. Konkrétne má tvrdá voda tieto negatívne vplyvy:

  • Vznik vodného kameňa: Vodný kameň skracuje životnosť spotrebičov a vodovodných batérií a spôsobuje ich častejšie poruchy. Uvádza sa, že životnosť spotrebičov sa vplyvom tvrdej vody skracuje približne o tretinu. Zanesené spotrebiče majú navyše vyššiu spotrebu energie.

  • Nižší účinok kozmetických a umývacích prostriedkov: V tvrdej vode sa horšie rozpúšťajú čistiace prostriedky a kozmetika. S tým súvisí ich vyššia spotreba a neuspokojivé výsledky.

  • Nevzhľadné škvrny a povlak: Vysoký obsah rozpustených minerálov vo vode spôsobuje škvrny na riade, povlaky na batériách a obkladoch v kúpeľni či šmuhy pri umývaní okien a zrkadiel.

  • Zdravotné problémy: Tvrdá voda použitá na osobnú hygienu vysušuje pokožku a vlasy, čím prispieva k zhoršenému stavu kožných ochorení, ale aj k zlej kvalite vlasov, ktoré sa lámu a sú bez lesku.

  • Horšia chuť vareného jedla: Tvrdá voda spôsobuje aj znížené senzorické vlastnosti uvarených pokrmov, čajov a kávy a predlžuje dobu varenia surovín.

POZOR: Konzumácia tvrdej vody nie je nijako nebezpečná, naopak – obsah minerálov v pitnej vode je pre ľudský organizmus životne dôležitý. Neverte preto predajcom zariadení, ktoré z pitnej vody odstránia všetky rozpustené látky. Príliš mäkká voda v žiadnom prípade nie je pitná. Rovnako tak nie je vhodné dlhodobo konzumovať minerálne vody – vysoký obsah minerálov môže prispievať k tvorbe močových, žlčových a obličkových kameňov alebo k zvýšenému krvnému tlaku.

Ako zistiť tvrdosť vody?

Najčastejšie tvrdú vodu spoznáte podľa vodného kameňa, ktorý sa usadzuje na batériách, v rýchlovarných kanviciach, kávovaroch, práčkach, umývačkách a ďalších spotrebičoch, ktoré využívajú vodu.

Ak si nie ste istí, môžete využiť niektorú z metód merania tvrdosti vody.

  • Test s mydlom: Ak mydlo vo vode pení len málo a skôr vodu zakalí, máte pravdepodobne tvrdú vodu.

  • Domáce testovacie prúžky: V drogériách možno zakúpiť testy tvrdosti vody, ktoré vám poskytnú približnú informáciu o obsahu rozpustených minerálov.

  • Profesionálna analýza vody: Najpresnejšie údaje vám samozrejme poskytne analýza vody z akreditovaného laboratória. Ak vodu čerpáte z verejného vodovodu, musia vám informácie o aktuálnom a presnom zložení vody poskytnúť miestne vodárne.

Zmäkčovač vody Honeywell

Zmäkčovač vody Honeywell vám ušetrí nemalé financie. 

Riešením tvrdej vody je inštalácia domáceho zmäkčovača vody

Ak aj vás trápi tvrdá voda v domácnosti, určite premýšľate, ako zmäkčiť vodu. Riešenie je jednoduché: investujte do domácej úpravne pitnej vody. Tieto zariadenia z vody odstránia potrebné množstvo minerálov, pričom výslednú tvrdosť vody si možno nastaviť. Aby bola voda vhodná ako pre domáce spotrebiče, tak na konzumáciu, je optimálna tvrdosť 2-2,5 mmol/l.

So zmäkčovačom vody predĺžite životnosť vašich spotrebičov o tretinu a ušetríte tiež nemalé financie vďaka nižšej spotrebe umývacích a kozmetických prípravkov aj energií. Návratnosť investície sa vďaka tomu uvádza v ráde niekoľkých málo rokov.  

Údržba úpravní vody je veľmi jednoduchá a lacná – stačí v pravidelných intervaloch (obvykle raz za niekoľko mesiacov) do zmäkčovača vložiť špeciálnu regeneračnú soľnú tabletu, prípadne obyčajnú kuchynskú soľ.

Medzi ďalšie časté problémy s kvalitou vody patria:

  • Vysoký obsah chlóru či iných dezinfekcií, pesticídov a ďalších chemických látok, ktorý možno riešiť úpravou pitnej vody pomocou filtra s aktívnym uhlím.

  • Prímes mechanických nečistôt – týka sa najmä vlastných zdrojov vody a rieši sa domácou filtráciou vody pomocou odkalovacieho filtra.

  • Vysoký obsah železa vyriešia tzv. odželezňovače vody.

Ako vybrať zmäkčovač vody

Úpravne vody sa líšia najmä kapacitou, vyberajte ho teda podľa vašej spotreby vody. Moderné zmäkčovače vody vám poskytnú aj rad inteligentných funkcií – napr. automatické upozornenie na potrebu vloženia regeneračnej tablety či ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Takými sú napríklad zmäkčovacie filtre Honeywell, ktoré nájdete v našej ponuke. Tieto úpravne vody sa inštalujú na hlavný rozvod, a tak vám zo všetkých kohútikov v domácnosti potečie voda s optimálnym zložením a v najvyššej kvalite.