Vykurovacia sezóna sa blíži a s ňou aj každoročná revízia a údržba vykurovacieho systému. Okrem klasického odvzdušnenia a kontroly funkčnosti systému nezabúdajte ani na údržbu obehového čerpadla. Tým zvýšite jeho efektivitu a predĺžite jeho životnosť. Zistite, ako na to.
Obehové čerpadlá zabezpečujú cirkuláciu vody v vykurovacích systémoch, a to radiátorových aj podlahových. Ich účelom je rýchly a efektívny transport ohriatej vody z kotla do vykurovacieho systému, čím sa zabezpečuje vysoká efektivita vykurovania aj rovnomerné vykurovanie celej nehnuteľnosti – teda tepelný komfort a nízke náklady na vykurovanie. Pre čo najlepší efekt sa zamerajte nielen na výber, ale aj pravidelnú údržbu čerpadla.
Ak vás výber obehového čerpadla ešte len čaká, uistite sa, že vami vybraný model zodpovedá potrebám vášho vykurovacieho systému a domácnosti. Kľúčové parametre sú objem vykurovacieho systému a počet radiátorov, resp. plocha podlahového vykurovania, podľa ktorých vyberiete vhodný výkon alebo dopravnú výšku čerpadla. Príliš veľký výkon môže spotrebovávať viac energie, zatiaľ čo príliš malý nemusí vykurovať váš domov dostatočne.
Pre správne zapojenie je tiež dôležité zvoliť čerpadlo s odpovedajúcim pripojovacím závitom. Pri výbere obehového čerpadla pre vykurovanie sa zamerajte na renomované značky, ako sú Grundfos a Wilo. Inštaláciu zverte odborníkom, ktorí tiež zvolia vhodné umiestnenie obehového čerpadla v rámci vykurovacieho systému.
Ak je vaše čerpadlo staršie a neefektívne, zvážte jeho výmenu za novší model s vyššou účinnosťou. Staré trojrýchlostné čerpadlá sa dnes už v EÚ nesmú vyrábať ani predávať, pretože nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú účinnosť. Tieto čerpadlá totiž nevedia reagovať na meniace sa potreby domácnosti v priebehu roka a v priebehu dňa. Pracujú konštantne, a teda úplne zbytočne spotrebovávajú energiu.
Ak máte tento starý typ čerpadla, zvážte zaobstaranie moderného elektronického obehového čerpadla. Tento typ obehového čerpadla možno inštalovať aj na staré vykurovanie a investícia sa vám rýchlo vráti vďaka úsporám.
K obehovému čerpadlu odporúčame zaobstarať aj záložný zdroj. Ten zabezpečí chod čerpadla v prípade výpadku prúdu, vďaka čomu sa bude odvádzať ohriata voda z kotla bez prerušenia. Záložný zdroj tak chráni kotol pred prehriatím a zabezpečí rovnomerné vykurovanie v čase výpadku prúdu.
Obehové čerpadlo Grundfos s funkciou AUTOADAPT
Na čerpadle nastavte požadovaný výkon, aby fungovalo efektívne. Príliš vysoký výkon zvyšuje rýchlosť prúdenia vody v systéme, čo spoznáte podľa hluku v potrubí aj vysokej spotreby energie. Nízky výkon naopak nezabezpečí dostatočné a rovnomerné vykurovanie.
Niektoré elektronické obehové čerpadlá značky Grundfos disponujú patentovanou funkciou AUTOADAPT. Vďaka tejto funkcii nemusíte čerpadlo nastavovať, pretože inteligentný softvér automaticky vyhodnocuje, aký režim je v danú chvíľu optimálny. Tieto čerpadlá navyše zbierajú dáta o vašej priemernej spotrebe v priebehu dňa a na základe vašich individuálnych potrieb dokážu regulovať svoj chod ešte efektívnejšie.
Okrem nastavenia otáčok je potrebné čerpadlo odvzdušniť. Zavzdušnené čerpadlo nefunguje efektívne a je hlučné, čo spôsobuje značný diskomfort v domácnosti aj vyššie náklady na vykurovanie.
Odvzdušnenie čerpadla väčšinou prebieha tak, že nastavíte najvyššie otáčky po dobu zhruba 30 minút. Niektoré modely obehových čerpadiel možno odvzdušniť pomocou odvzdušňovacieho ventilu. Tie najmodernejšie čerpadlá sa odvzdušňujú automaticky.
Mechanické nečistoty, ktoré sú prítomné v potrubí, zanášajú čerpadlo, spôsobujú hluk, môže dokonca dôjsť k zadretiu čerpadla. Zanesené radiátory navyše kúria menej efektívne. Preto sa odporúča pred obehové čerpadlo inštalovať filter mechanických nečistôt, prípadne magnetický filter.
Filter je však tiež potrebné pravidelne čistiť, aby sa neupchal. Ako na to?
Aby mohlo čerpadlo fungovať správne, je nutné sa zamerať aj na údržbu celého vykurovacieho systému. Predovšetkým sa uistite, že je vykurovací systém riadne odvzdušnený. Ako sme už písali, zavzdušnené môže byť aj samotné obehové čerpadlo.
Skontrolujte funkčnosť kotla, prípadne aj spalínových ciest – túto povinnosť vám ukladá zákon. Zaizolujte potrubia, vďaka čomu znížite tepelné straty a zvýšite efektivitu čerpadla.
Aby všetko správne fungovalo po celú vykurovaciu sezónu, nezabudnite vykurovací systém pravidelne kontrolovať. Kontrolujte najmä:
Ak dôjde k nejakým neobvyklým výkyvom v nameraných hodnotách, kúrenie je hlučné, kúri málo alebo nerovnomerne, obráťte sa na odborníkov.
A čo robiť s obehovým čerpadlom v prípade dlhšej neprítomnosti? Kúrenie sa neodporúča počas vykurovacej sezóny vypínať úplne, radšej dom aspoň mierne temperujte. Ak sa predsa rozhodnete kúrenie vypnúť, zabezpečte obehové čerpadlo proti zamrznutiu. Tým by došlo k jeho nevratnému poškodeniu.