Meranie spotreby tepla je dôležité nielen pre správne rozúčtovanie nákladov, ale aj pre hľadanie miest s potenciálom úspor. V niektorých prípadoch dokonca povinnosť inštalácie meračov tepla stanovuje zákon. Zistite, ako fungujú ultrazvukové merače tepla a aké majú výhody.
Merače spotreby tepla na radiátory sú neoddeliteľnou súčasťou vykurovacích sústav v obytných, komerčných aj priemyselných budovách, kde je viac vlastníkov či nájomníkov. Podľa spôsobu merania sa merače tepla delia na elektronické a ultrazvukové. V prípade elektronických meračov na kúrenie je princíp merania pomerne jednoduchý, ale zároveň aj menej presný – prúd vody roztáča lopatkové koliesko a merač sníma jeho rýchlosť otáčania, čím meria prietok teplonosného média.
Pre presnejšie meranie a do náročnejších aplikácií preto odporúčame ultrazvukové merače tepla, ktoré sú nielen presnejšie, ale aj odolnejšie.
Ultrazvukové merače tepla merajú dobu prechodu ultrazvukových vĺn teplonosným médiom. Dva ultrazvukové meniče vysielajú striedavo ultrazvukové vlny v smere a proti smeru prúdu. Tieto vlny sa v smere prietoku zrýchľujú a v opačnom smere spomaľujú.
Jednotka meria čas, za ktorý ultrazvukové vlny prekonajú vzdialenosť medzi meničmi a späť. Z rozdielu časov v protismeroch možno presne určiť prietok, a teda aj spotrebu tepla.
Ultrazvukové merače tepla vďaka pokročilým technológiám a doplnkovým funkciám poskytujú rad výhod:
Ultrazvukový merač tepla Enbra s diaľkovým odpočtom. Zdroj: Bola.cz
Ultrazvukové merače tepla sa tradične používajú najmä v priemysle, kde sú vysoké nároky na presnosť a spoľahlivosť merania – najmä potom v odvetviach, kde je presné riadenie teploty kľúčové pre technologické procesy. Využívajú ich ale aj teplárenské spoločnosti, ktoré vďaka nim môžu sledovať a optimalizovať distribúciu tepla.
Vďaka svojim výhodám sú ultrazvukové merače spotreby tepla na radiátory stále častejšie preferované aj v bytových domoch.
Inštalácia meračov tepla je zo zákona povinná vo všetkých budovách s viacerými jednotkami. Túto povinnosť upravuje zákon č. 318/2012 Zb. § 7 odsek 4: Stavebník, vlastník budovy alebo spoločenstvo vlastníkov jednotiek sú ďalej povinní vybaviť vnútorné tepelné zariadenia budov prístrojmi regulujúcimi a registrujúcimi dodávku tepelnej energie konečným užívateľom v rozsahu stanovenom vykonávacím právnym predpisom; konečný užívateľ je povinný umožniť inštaláciu, údržbu a kontrolu týchto prístrojov.
Každý merač tepla zároveň musí byť overený (ocejchovaný) Českým metrologickým inštitútom alebo niektorým z autorizovaných metrologických stredísk. Lehota pre výmenu plomby je 5 rokov. S meračmi na kúrenie sa nesmie neodborne manipulovať. Ak vlastník alebo správca budovy tieto povinnosti nesplní, môžu odberatelia spochybniť namerané dáta.
Merač tepla Siemens pre meranie spotreby tepla v systémoch diaľkového a miestneho vykurovania. Zdroj: Bola.cz
Vývoj v oblasti vykurovania a merania spotreby tepla ide dvoma hlavnými smermi – smerom automatizácie a udržateľnosti. Moderná výstavba počíta s minimalizáciou uhlíkovej stopy budov a so zefektívnením ich správy, a to vrátane vykurovania.
V budúcnosti možno očakávať, že systémy vykurovania budú stále častejšie súčasťou komplexných a prepracovaných inteligentných systémov, a to ako v domácnostiach, tak aj v komerčných, verejných a priemyselných budovách. Informácie o spotrebe bude zbierať centrálny server bez nutnosti odpočtu, rovnako tak spracovanie dát a rozúčtovanie nákladov bude automatizované.
Pokročilé ultrazvukové merače tepla s diaľkovým odpočtom poskytujú správcom budov cenné dáta o spotrebe v rôznych odberných miestach a časových úsekoch. Vďaka inteligentným softvérom možno tieto dáta využiť na optimalizáciu vykurovania, zníženie spotreby energie, a tým pádom aj k udržateľnejšej prevádzke budov.