Oxid uhoľnatý (CO) je neviditeľný plyn bez zápachu, ktorý je pre ľudí a zvieratá vysoko toxický. Je tiež známy ako "tichý zabijak", pretože ho ľudské zmysly nedokážu odhaliť. CO vzniká pri nedokonalom spaľovaní palív, ako je drevo, drevené uhlie, uhlie, vykurovací olej, parafín, benzín, zemný plyn, propán a bután. Detektory CO sú najúčinnejším spôsobom, ako odhaliť prítomnosť oxidu uhoľnatého skôr, než sa objavia prvé príznaky otravy. Detektory oxidu uhoľnatého sa odporúča inštalovať aj v prípade, že v dome nie sú žiadne priame potenciálne zdroje CO, pretože plyn môže prenikať dutinami v stenách alebo sa môže dostať dovnútra cez susedov.
Nenechávajte svoje zdravie napospas dymu. Po vystavení sa dymu človek zvyčajne rýchlo stráca priestorovú orientáciu, takže nie je schopný dostať sa k najbližšiemu východu. Ako sa oheň šíri budovou, spotrebúva sa väčšina kyslíka vo vzduchu, čo spomaľuje proces horenia. Pri tomto "nedokonalom horení" vznikajú toxické plyny. Vdýchnutie dymu môže mať v krátkom čase bezprostredné, život ohrozujúce následky. Dym môže podráždiť oči, nos a hrdlo a môže spôsobiť nevoľnosť.
Medzi potenciálne nebezpečné spotrebiče patria kotly ústredného kúrenia na drevo, uhlie, plyn alebo vykurovací olej, zásobníkové ohrievače vody na plyn, kachle, kuchynské a kúpeľňové ohrievače vody, garáže s automobilom či iným motorovým vozidlom, karma (plynový prietokový ohrievač) a krb. Príznaky otravy CO sú podobné príznakom bežného nachladnutia a zahŕňajú bolesť hlavy, dýchacie ťažkosti, závraty, ospalosť, slabosť, zvieranie na hrudi, nevoľnosť a zvracanie.
Ako reaguje ľudské telo pri klesajúcej hladine kyslíka:
Ak v dome vypukne požiar, čas je veľmi dôležitý. Detektory dymu a požiarne hlásiče vám pomôžu zabezpečiť čas na bezpečnú evakuáciu. Tým nielen zachraňujú životy, ale môžu tiež pomôcť zabrániť nákladným škodám spôsobeným požiarom v domácnosti. Za každé 1 euro vynaložené na detektor môžete v prípade požiaru ušetriť 69 eur na súvisiacich nákladoch.
V Európe je každoročne hlásených v priemere 2,5 milióna požiarov v domácnostiach, ktoré majú za následok 25 tisíc úmrtí a 500 tisíc zranení. Riziko požiarov v domácnostiach je považované za závažnejšie než v komerčných priestoroch, a to z dôvodu väčšieho množstva horľavých materiálov. Používanie dymových a požiarnych hlásičov je pre zníženie týchto rizík zásadné, o čom svedčí zníženie počtu úmrtí o 60 % od zavedenia dymových a požiarnych hlásičov v 90. rokoch 20. storočia.
Najprv okamžite opustite kontaminovanú oblasť, zavolajte na miestnu tiesňovú linku, nechoďte sami do nemocnice a nechajte si skontrolovať dýchacie cesty, pľúca a krvný obeh. Ďalej si skúste zapamätať týchto 5 pravidiel, ktoré vám môžu zachrániť život v prípade požiaru.
Otrava CO hrozí každému v domácnosti, ale zvlášť ohrozené sú deti, starší ľudia a domáce zvieratá. Toto riziko možno výrazne znížiť inštaláciou detektorov CO produktovej rady R200 Honeywell Home od spoločnosti Resideo, a to najlepšie hneď vedľa spotrebičov spaľujúcich fosílne palivá. Nie sú to však len chybné alebo staré spotrebiče, ktoré ohrozujú obyvateľov domácnosti. Náhle zmeny prostredia môžu spôsobiť nadmernú koncentráciu CO aj v domácnostiach s novšími a kvalitnejšími spotrebičmi. Detektor CO využíva vysoko presné senzory, ktoré spustia alarm, ak je v miestnosti zistená nebezpečná hladina CO. Detektor CO je napájaný batériami a možno ho ľahko inštalovať na stenu alebo strop. Je tiež vybavený čipom s nízkou spotrebou energie a v pohotovostnom režime ho možno používať 10 rokov. S ohľadom na životnosť čidiel je nutné vždy po 10 rokoch detektory vymeniť a zakúpiť nové.
Požiarne hlásiče pre domácnosť a detektory dymu a CO Honeywell Home rady R200 vám dávajú istotu, že ste v bezpečí a že vás tieto výrobky ochránia pred neviditeľným nebezpečenstvom. Resideo kombinuje viac než 130 rokov skúseností v oblasti inžinierstva s najnovšími inteligentnými technológiami. Náš sortiment požiarnych hlásičov a detektorov dymu je určený pre všetky typy domácností, vrátane rekreačných domov, penziónov a karavanov. Detektory môžu dokonca vzájomne spolupracovať, a tým ponúknuť ešte lepšiu ochranu. Vďaka bezdrôtovému spárovaniu viacerých detektorov sa pri spustení jedného alarmu aktivujú všetky ostatné, aby bola zaistená maximálna ostražitosť v prípade poplachu. Táto funkcionalita vošla do povedomia ako technológia "One-go-all-go".
Nové bezpečnostné normy a predpisy týkajúce sa inštalácie detektorov dymu v posledných dvoch dekádach výrazne znížili dopady požiarov v domácnostiach. Najčastejšími príčinami zostávajú chybná elektroinštalácia, fajčenie a varenie bez dohľadu. EÚ odporúča používať v domácnostiach nehorľavé materiály, spotrebiče a nábytok, ktoré produkujú menej dymu než bežné materiály, čím dôjde k predĺženiu doby spustenia dymového hlásiča. K požiarom môže dochádzať aj v noci, preto sú spoľahlivé detektory a hlásiče nevyhnutné k tomu, aby upozornili na požiar v čase, keď je menšia šanca, že si ho obyvatelia domu všimnú sami.
Podrobné pokyny k inštalácii sú uvedené v príručkách dodávaných s dymovými a požiarnymi detektormi Honeywell Home. Vzhľadom na to, ako sa oheň a dym šíria, nie všetky miestnosti sú vhodné pre inštaláciu dymového detektora. V niektorých miestnostiach, napríklad v kuchyniach, môže inštalácia dymových hlásičov viesť k falošným poplachom. V miestach, kde sa bežne vyskytuje dym či prach je miesto detektora dymu vhodnejšie inštalovať požiarny hlásič, aby k falošným poplachom nedochádzalo. Tieto zariadenia môžu inštalovať ako profesionáli, tak samotní obyvatelia domu. Kombinácia požiarneho hlásiča a dymového detektora v jednom zariadení môže zvýšiť bezpečnosť tým, že vás vopred upozorní na neobvyklé zvýšenie teploty.