Všetko, čo potrebujete vedieť o regulačných ventiloch na vodu

Voda je v potrubí pod určitým tlakom, ktorý je pre správnu funkciu rozvodov dôležitý. Ak je tlak vody príliš nízky, vysoký alebo kolíše, nesie to so sebou značné problémy. Na reguláciu a stabilizáciu tlaku vody slúžia tzv. regulačné ventily, ktoré ochránia vaše zariadenia a spotrebiče pred nadmerným mechanickým namáhaním a zabezpečia efektívnu a ekonomickú prevádzku sústavy.

Čo sú regulačné ventily a akú majú funkciu vo vodných systémoch?

Regulačné ventily na vodu upravujú množstvo pretekajúcej vody, a tým pádom aj tlak v teplovodných vykurovacích systémoch. Jednoducho si nastavíte požadovaný výstupný tlak a regulačný ventil sa postará o úpravu vstupného tlaku podľa vami zadaných parametrov.

Niektoré regulačné ventily navyše slúžia aj na uzatváranie, rozdeľovanie a miešanie pretekajúcej vody. Vďaka tomu môžu riadiť nielen prietok a tlak, ale aj teplotu výstupného média. Regulačné ventily sa okrem domácich vykurovacích systémov používajú aj v priemysle.

Výhody regulačných ventilov na kúrenie

Regulačné ventily zabezpečia rovnomernú distribúciu teplonosnej kvapaliny na všetkých odberných miestach, a tým pádom tepelný komfort bez nadbytočných nákladov. Zároveň chránia sústavu pred nadmerným mechanickým opotrebením spôsobeným vysokým tlakom. Tým zabezpečujú bezpečnú, efektívnu a ekonomickú prevádzku kúrenia.

Regulačné ventily sa používajú najmä vo viacpodlažných domoch, kde je potrebné zabezpečiť dostatočný tlak aj vo vyššie umiestnených odberných miestach. Tlak však môže byť nestabilný z mnohých ďalších dôvodov, medzi ktoré patrí napríklad výkyvy v odbere vody počas dňa, poddimenzovaná prípojka, nadstavba či iné rozšírenie domu, s ktorým pôvodný projekt rozvodov nepočítal a pod.

Aký je rozdiel medzi regulačným a redukčným ventilom?

Regulačné a redukčné ventily sú často zamieňané, nejedná sa však o to isté:

  1. Regulačné ventily na vodu upravujú množstvo pretekajúcej vody v rozvodoch – môžu teda tlak zvýšiť aj znížiť. Ich funkciou je stabilizácia tlaku a ochrana pred vysokým aj nízkym tlakom vody.
  2. Redukčné ventily sa inštalujú na domové alebo bytové prípojky vody a ako ich názov napovedá, slúžia na zníženie a stabilizáciu tlaku vody privádzanej z vodovodného radu. Ich funkciou je teda ochrana potrubia a spotrebičov pred nadmerným namáhaním, ale aj zníženie spotreby vody a zníženie hlučnosti sústavy.

Regulačný ventil Siemens so servopohonom

Regulačný ventil Siemens so servopohonom

Typy regulačných ventilov na vodu

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych typov regulačných ventilov na úpravu tlaku vody. Rozdeliť ich možno napríklad podľa ovládania:

  • Regulačné ventily s manuálnym ovládaním sa nastavujú pomocou kolieska. Sú určené pre menšie okruhy, ako sú malé ohrievače a chladiče či bytové rozvody.
  • Zdvihové regulačné ventily na vodu sa ovládajú automaticky pomocou servopohonu. Zdvihové ventily sa používajú pre rodinné domy a väčšie aplikácie, napríklad v kotolniach či v priemysle.

Podľa počtu vstupov a výstupov sa delia na dvojcestné a trojcestné. Dvojcestné ventily na vodu majú jeden vstup a jeden výstup, a teda regulujú prietok a tlak na jednom potrubí. Trojcestné ventily na vodu slúžia aj na miešanie, prípadne rozdeľovanie tokov. Používajú sa najmä na miešanie studenej a teplej vody, kde okrem prietoku a tlaku regulujú aj teplotu výstupnej vody.

Ako vybrať regulačný ventil na vodu

Základnými parametrami sú okrem typu ventilu (dvojcestný, alebo trojcestný) a jeho ovládania (manuálne, alebo automatické) aj typ média. Regulačné ventily na vodu totiž väčšinou nie sú kompatibilné s inými typmi média. Dôležitý je aj typ vody, teda či ide o rozvody pitnej vody, TUV alebo vykurovacej vody. Ak hľadáte regulačný ventil na kúrenie alebo rozvody teplej vody, zamerajte sa aj na rozsah prevádzkových teplôt regulačného ventilu.

V závislosti od typu vody a aplikácie zvoľte zodpovedajúcu dimenziu ventilu a výrobný materiál – ten je dôležitý pre zachovanie požadovaného hygienického štandardu aj zabránenie korózii. Ďalšími parametrami pri výbere sú maximálny prietok a tlak či typ a veľkosť pripojenia. Najčastejšie sa stretávate s vonkajšími závitmi, pri väčších ventiloch určených do náročnejších aplikácií sa však používa prírubové spojenie, ktoré má vysokú tesnosť a spoľahlivosť aj pri vysokom prietoku a tlaku.

Regulačný ventil Belimo

Robustný trojcestný ventil na vodu Belimo

Inštalácia a údržba regulačných ventilov

Inštalácia prebieha podľa typu pripojenia, vždy však podľa smeru prúdenia, ktorý je vyznačený na ventile. Pri inštalácii sa riaďte návodom od výrobcu a dodržujte bezpečnostné opatrenia.

Regulačné ventily sú bezúdržbové, avšak aby ste predišli ich poškodeniu, odporúčame pred ventil inštalovať filter mechanických nečistôt. Mechanické nečistoty totiž vedú k zanášaniu ventilu, skracujú jeho životnosť a znižujú funkčnosť. Vodný filter je potrebné pravidelne čistiť preplachom, aby sa neupchal.

Potrebujete poradiť s výberom vhodného regulačného ventilu na vodu? Odborné poradenstvo poskytujeme našim zákazníkom zdarma. Neváhajte nás kontaktovať.