Výhody odkaľovacích ventilov vo vykurovacích a vodných systémoch

Kvalita vykurovacej vody je pre efektivitu a životnosť vykurovacej sústavy úplne zásadná. Vo vykurovacej vode sa môžu nachádzať častice korózie, vodný kameň, kaly a mikroorganizmy, ktoré vytvárajú biofilm. Všetky tieto typy znečistenia predstavujú riziko zníženia vykurovacieho výkonu a znehodnotenia sústavy. Zistite, ako vám údržbu vykurovacieho systému, ale aj rozvodov vody uľahčia filtre a odkaľovacie ventily.

Aké problémy spôsobujú nečistoty vo vykurovacích systémoch?

V dôsledku rôznych typov znečistenia môže dochádzať k zanášaniu a následnému znepriechodneniu, poškodeniu a skráteniu životnosti jednotlivých komponentov sústavy. Zanesená sústava navyše horšie prenáša teplo, takže budete musieť zbytočne zvyšovať výkon kúrenia, pritom ale nedosiahnete požadovaný tepelný komfort. Čerpadlá a kotly môžu byť vplyvom mechanických nečistôt aj úplne zničené. To všetko so sebou nesie značne zvýšené náklady na prevádzku, údržbu a opravy.

Paradoxne sú týmito problémami viac ohrozené moderné nízkoteplotné sústavy – teda najmä kombinácia tepelného čerpadla a podlahového kúrenia, keďže nízka teplota vykurovacej vody je náchylnejšia na množenie mikroorganizmov. Moderné vykurovacie sústavy majú navyše viac komponentov s pohyblivými časťami, ktoré sú na znečistenie citlivejšie.

Ako zabezpečiť požadovanú kvalitu vykurovacej vody

Aby ste predišli uvedeným problémom, pred naplnením sústavy zmerajte parametre vykurovacej vody, ako je pH, tvrdosť a znečistenie. Do vody podľa potreby doplňte ochranné prostriedky proti korózii a biocídne prípravky proti baktériám (v prípade podlahového kúrenia). Meranie pravidelne aspoň raz ročne opakujte a na základe výsledkov doplňte do sústavy ochranné prostriedky.

Nedielnou súčasťou ochrany vykurovacej sústavy je filtrácia vody. Aj riadne ošetrená vykurovacia voda totiž prichádza do kontaktu s rôznymi povrchmi, výsledkom čoho môže byť uvoľňovanie drobných častíc a vznik kalov. Filtre odstránia tieto mechanické nečistoty, ktoré môžu poškodiť jednotlivé komponenty sústavy. Magnetický filter na kúrenie zachytí kovové častice a kaly, mechanický filter na vodu so sitkom zase tie nemagnetické, napríklad vodný kameň.


Pred naplnením sústavy zmerajte parametre vykurovacej vody

Aký je rozdiel medzi filtrami na vodu a filtrami pre vykurovanie?

Do vykurovacích systémov nemožno použiť akýkoľvek vodný filter. Filtre na vodu sú určené pre ochranu rozvodov pitnej a úžitkovej vody. Jemné sitko zachytáva všetky pevné častice, ako sú piesok, hrdza a ďalšie nečistoty. Inštalujú sa buď na prívod vody, alebo na konkrétny kohútik.

Filtre na vykurovanie slúžia ako ochrana vykurovacích systémov a kotlov, kde najväčšie riziko predstavujú kovové častice. Obvykle preto kombinujú mechanickú a magnetickú filtráciu. Inštalujú sa na vratné potrubie pred kotol alebo na hlavné vetvy systému. Filtre na vykurovanie majú teda inú funkciu, iné konštrukčné riešenie aj iné teplotné rozsahy než filtre na pitnú vodu.

Odkaľovacie ventily pre jednoduchšiu údržbu filtrov na vodu aj kúrenie

Filtre na vodu aj kúrenie je nutné pravidelne čistiť, teda odstrániť zachytené nečistoty. Ak by ste filtračné vložky nečistili, mohli by sa filtre zanášať. Tým sa obmedzuje ich priechodnosť a filtre sa môžu aj úplne upchať – a tým obmedziť tok vody potrubím. Zanesený magnetický filter navyše nemôže zachytávať ďalšie magnetické nečistoty a tie potom ďalej cirkulujú v sústave.

Filtre možno čistiť buď ručne, alebo pomocou odkaľovacích ventilov. V prípade ručného čistenia je nutné uzavrieť prívod vody, filter rozobrať a filtračnú vložku vyčistiť pod prúdom vody. Magnetický filter s magnetom vo vnútri nádoby sa čistí utretím magnetu, filter s magnetom mimo nádoby len vybratím magnetu, kedy sa nečistoty uvoľnia do vody v nádržke. Voda sa potom z nádržky vypustí.

Odkaľovacie ventily slúžia na vypláchnutie zachytených nečistôt zo systému bez nutnosti rozoberania filtra. Jednoducho ventil otvoríte a necháte zachytené nečistoty odtiecť s vodou do pripraveného vedra. Niektoré filtre umožňujú aj úplne automatické čistenie tzv. spätným preplachom, kedy žiadna voda zo systému nevytečie, ale odtečie do odpadu. Pri niektorých filtroch môžete nastaviť aj pravidelné intervaly čistenia, vďaka čomu nemusíte na údržbu filtra vôbec myslieť. S nastavením vhodného intervalu vám poradí inštalatér na základe miery znečistenia a vyťaženosti systému.

Výhody odkaľovacích ventilov:

  1. Pravidelné a efektívne čistenie filtrov pomocou odkaľovacích ventilov zvyšuje ich účinnosť, čo zvyšuje výkon vykurovacej sústavy a predlžuje jej životnosť.
  2. Vďaka jednoduchému čisteniu ušetrite náklady na údržbu vodných filtrov aj vykurovacej sústavy, ale aj na prípadné opravy.
  3. Odkaľovacie ventily sú pomerne lacné, možno ich jednoducho nainštalovať do nových aj existujúcich systémov a ich obsluha je úplne intuitívna.

Ako vybrať odkaľovacie ventily

Odkaľovací ventil musí byť najmä kompatibilný s vaším filtrom. Zamerajte sa teda na typ a veľkosť pripojenia, výrobné materiály aj možnosť automatického ovládania, ak ho požadujete. Dôležité je tiež zohľadniť, či je ventil určený pre systém rozvodu pitnej vody – v tom prípade musí mať príslušné certifikácie.

V našej ponuke nájdete značkové guľové odkaľovacie ventily pre filtráciu vody Honeywell a tiež samozrejme špičkové filtre na vodu aj filtre pre vykurovanie. S výberom ideálneho riešenia pre vaše potreby vám radi odborne poradíme.

 

Navštíviť e-shop s Filtrami pre vykurovanie