Záložné zdroje pre obehové čerpadlá

Záložné zdroje pre obehové čerpadlá sú dôležitým príslušenstvom pre „zálohovanie“ kotla, pprípadné krbu a iného vykurovacieho zariadenia. Slúži na zabezpečenie chodu čerpadla pri krátkodobom i dlhodobom výpadku elektrickej energie. Záložné zdroje tak chránia kotol pred prehriatím a tým pred následnými materiálnymi škodami. Zaisťujú samozrejme tak aj vašu bezpečnosť!

Pri dlhších výpadkoch, ktoré sa pohybujú v rádoch hodín, je potrebné zaistiť odvod teplej vody z kotla - najmä pri kotloch na pevné palivo. V takom prípade vo vnútri kotla horí tuhé palivo (uhlie, drevo) a je nutné odvádzať teplú vodu po dobu niekoľkých hodín, aby nedošlo k prehriatiu kotla. Medzi účinné vlastnosti záložných zdrojov pre obehové čerpadlá patrí tiež kompenzácia kolísania napätia v sieti.

Záložné zdroje pre čerpadlá sa hodia aj v prípade, keď je elektrická sieť vypnutá na dlhšiu dobu, ale vy potrebujete pripravovať teplú úžitkovú vodu (TÚV) napojenú na solárny ohrev. Záložné zdroje môžu udržať spotrebiče v chode.

Rozlišujú sa (podľa pripojenia) dva typy záložných zdrojov - sínusové, ktoré sú spravidla kvalitnejšie aj účinnejšie a pripojíte k nim ľubovoľné zariadenie, ktoré potom strčíte do klasickej zásuvky. Trapézové záložné zdroje sú potom lacnejším variantom a majú obmedzené možnosti použitia. Tieto zdroje sa snažia napodobniť sínusový priebeh striedavého prúdu. Takýto priebeh môže skôr pripomínať stĺpcový graf ako sínusový priebeh krivky. Niektoré spotrebiče môžu mať problém fungovať s veľmi "hrubým" priebehom. Priebehy a charakteristiky zdrojov sú širokou témou odboru elektrotechniky.

Ako správne vybrať záložný zdroj pre obehové čerpadlá?

Záložný zdroj je potrebné vyberať podľa požadovanej doby zálohovania a podľa zálohovaného spotrebiča. Liší sa kapacitou batérie, čo je vlastne doba, počas ktorej umožní prevádzku čerpadla. Udáva sa v ampérhodinách (Ah). Pri výbere je dôležité vedieť, aký príkon majú dané obehové čerpadlá. Pri znalosti kapacity batérie (Ah) a príkonu čerpadla v kilowatthodinách (kW), ide ľahko dopočítať, ako dlho zariadenie bude fungovať na batériu záložného zdroja.

Doba zálohovania je tak napríklad pri odbere 120 W zhruba hodina. Výrobcovia väčšinou uvádzajú túto hodnotu pre bežnú prevádzku, preto sa skutočný údaj môže líšiť. V prípade záujmu o konkrétny produkt je potrebné sa zamerať tiež na životnosť akumulátorov. Po čase sa totiž batérie - v závislosti na používaní záložného zdroja - musia vymeniť. Tu je potrebné poznamenať, že aj nepoužívaním sa akumulátor opotrebováva a klesá jeho životnosť.

Bola.sk má v ponuke záložný zdroj Integra Tech Heat Master F200, ktorý má plne automatickú prevádzku. Je vhodný pre obehové čerpadlá a kotly bez rozdielu typu či výrobcu. Záložný zdroj PG 500 Compact od renomovanej firmy Wilo má vstavané dva bezúdržbové akumulátory 12V 9Ah. Životnosť batérií je približne 5 rokov.

Pokračujte na ponuku záložných zdrojov v e-shope