Plynové filtre

Bežne používané plynné látky obsahujú drobné fragmenty pevných častíc, ktoré majú vplyv na životnosť plynových spotrebičov. Ak sa v plynovode vyskytuje väčšie množstvo mechanických nečistôt, dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu spotrebičov a v dôsledku zanášania môže dôjsť k ich poškodeniu či úplnému zničeniu. Plynové filtre zachytávajú mechanické nečistoty, čím zvyšujú kvalitu prevádzkových látok. Filtre sú tak ideálnym riešením všade tam, kde je vyžadovaný nízky obsah pevných častíc. Odporúča sa ich inštalovať pred kotolne, plynomery, uzávery plynu, horáky atď.

Pri výbere plynového filtra je dôležité brať ohľad na množstvo pevných látok, ktoré filter dokáže zachytiť, a voliť typ filtra s ohľadom na prevádzkový plyn. Bežné sú plynové filtre pre vykurovacie plyny, plynné palivá vrátane butánov a ich zmesí, vzduch a ďalšie neagresívne plyny, ale existujú aj varianty pre bioplyn a koksárenský plyn, ktoré obsahujú vyšší podiel mechanických nečistôt.

V plynovom potrubí sa používajú špeciálne filtre, ktoré sú okrem nerezového sita opatrené veľmi jemnou vložkou na zachytávanie mechanických nečistôt. Vďaka dlhodobej trvanlivosti sa preferujú náviny z polypropylénových vlákien, penové vložky však ponúkajú väčšiu tesnosť a tvarovateľnosť. Voľbu plynového filtra je teda potrebné vykonať podľa množstva prechádzajúcej prevádzkovej látky a predpokladanej miery znečistenia. Hustotu vložky potom volíme podľa priemeru najmenších častíc, ktoré majú byť zachytávané (tento údaj sa uvádza v mikrometroch [µm]). Dôležitým kritériom pre výber plynového filtra je tiež tlaková strata, čo je odpor filtra proti prúdiacemu plynu. Jeho hodnota rastie v závislosti od prietoku a zanesenia filtra nečistotami.

Zanesenie filtračnej vložky znižuje množstvo prechádzajúcej látky, čo môže následne viesť k nesprávnemu fungovaniu spotrebičov (teda k poklesu tlaku pri väčšom odbere), preto pri zanesení je potrebné vykonať jej výmenu. Väčšina plynových filtrov umožňuje aj použitie filtračnej vložky pre kvapalné látky.

Plynové filtre existujú aj vo variantoch pre bioplyn a pre koksárenský plyn, kde je pravdepodobnejší vyšší obsah znečisťujúcich častíc. Pripojenie filtra do rozvodu je riešené závitom alebo prírubou v závislosti od typu plynového filtra.