Kvapalné a plynné prevádzkové látky obsahujú fragmenty pevných častíc, ktoré majú vplyv na funkčnosť a životnosť zariadení, ktoré látky využívajú. Vyššie množstvo mechanických nečistôt v prevádzkovej kvapaline/plyne má za následok vyššie opotrebenie spotrebičov, čo vedie k ich kratšej životnosti, zníženiu účinnosti spotrebičov a zvýšeniu prevádzkových nákladov. Efektívnym a jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť kvalitu prevádzkových látok, je namontovať do systému filtračné zariadenie, ktoré zachytí nežiadúce nečistoty a ochráni tak spotrebiče aj samotné potrubie.
Vodné filtre sa vyrábajú pre domáce aj priemyselné použitie a líšia sa hlavne veľkosťou častíc, ktoré sú schopné zachytiť, a typom prevádzkovej látky, pre ktorú sú určené. Filtre na vodu redukujú množstvo cudzích častíc v pitnej a dažďovej vode. Pre základnú filtráciu vo vodovodnom potrubí slúžia závitové filtre, pre priemyselné aplikácie potom prírubové vodné filtre. Medzi vodné filtre sú zaradené aj změkčovače vody, ktoré odstraňujú prebytočné minerály a bránia tak tvorbe vodného kameňa, čím predlžujú životnosť domácich spotrebičov a zvyšujú účinnosť čistiacich, pracích a kozmetických prostriedkov.
Pre prevádzkové látky v plynnom stave sa aplikujú plynové filtre. Väčšina typov je vybavená nerezovým sitkom s pridanou filtračnou vložkou, ktorá zachytí aj najjemnejšie čiastočky nečistôt.
Špecifickú skupinu tvoria magnetické filtre pre vykurovanie, ktoré odstraňujú nežiadúce čiastočky pevných látok a bublinky vzduchu z vykurovacích systémov. Medzi magnetické filtre pre vykurovanie patria odlučovače nečistôt, vzduchu, prípadne kombinované odlučovače.
Ak kvapaliny alebo plynné médiá obsahujú nežiadúce nečistoty, je potrebné nejakým spôsobom tieto prímesi odstrániť. Na to sa používajú najčastejšie rôzne druhy filtrov, ktoré tieto častice zachytia, čím predchádzajú mnohým problémom. Pri filtrácii je potrebné zachytené drobné aj väčšie kúsky nečistôt nejakým spôsobom natrvalo odstrániť z potrubia alebo vykurovacieho okruhu. Po ich zachytení v sieťke alebo filtračnej vložke teda nastáva fáza manuálneho odstránenia a likvidácie. U sieťok nie je spravidla potrebná výmena, vďaka použitému materiálu (najčastejšie sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele) vydržia pri jemnom a citlivom čistení skutočne dlho. Filtračné vložky penového typu (na jedno alebo viackrát opakované) použitie je potrebné meniť alebo podľa návodu starostlivo čistiť, aby účinnosť bola zodpovedajúca a súčasne prietok nebol obmedzovaný.