Čerpanie vody zo zaplaveného suterénu

Nielen v letných mesiacoch každoročne spôsobujú výkyvy počasia zatopenie radu pivničných priestorov. Príčinou môže byť stúpajúca spodná voda, povodeň alebo napríklad náhly prívalový dážď. Pre obnovenie zdravých a bezpečných podmienok v dome je nutné urobiť celý rad úkonov.

Spísali sme pre Vás ako krok za krokom postupovať pri čerpaní vody zo zaplaveného suterénu.

Výber čerpadla

Prvým a zároveň najdôležitejším krokom je výber čerpadla.

V prípade, že je pivnica plná znečistenej vody, odporúčame používať kalové čerpadlo, ktoré je robustnejšie a dimenzované na čerpanie kvapaliny obsahujúcej vláknité a pevné mechanické nečistoty. Sací kôš kalových čerpadiel možno ľahko demontovať a vyčistiť, bez použitia špeciálnych nástrojov. Pri nadmerne znečistenej vode je nutné použiť čerpadlá vybavené rotujúcimi rezacími nožmi pre spracovanie mechanických prímesí.

Ako vybrať kalové čerpadlo

Ak máte vybrané čerpadlo, je ďalej potrebné zaobstarať ďalšie potrebné príslušenstvo.

Aby sme Vám pomohli, zostavili sme kompletne vybavený záplavový set, obsahujúci všetko potrebné na okamžité vyčerpanie zaplaveného suterénu.

Sety sa skladajú z kalového čerpadla značky Grundfos, pri ktorého výrobe bola použitá vysoko kvalitná nehrdzavejúca oceľ. Dalšou možnosťou sú čerpadlá značky Wilo, schopné vyčerpať vodu až na výšku 2 mm. Všetky čerpadlá sú vybavené plavákom, ktorý slúži ako ochrana proti suchobehu, 20 metrov dlhú hadicou, KAMLOK rýchlospojkami a sacou krabicou, ktorá slúži ako hrubý predfilter pred čerpadlom.

Kompletná ponuka záplavových setov

Ako správne odčerpať vodu zo zaplaveného suternénu?

Trpezlivosť sa vypláca.

So začiatkom odčerpávania sa neponáhľajte, správny postup môže zabrať aj niekoľko dní. Podzemná voda, ktorá je všade okolo zatopeného suterénu, zvonku tlačí na základy domu,. Voda ktorá je vnútri, pôsobí opačnú silou proti nej. V prípade rýchleho vyčerpania kvapaliny vnútri hrozí zrútenie stien aj samotných základov domu. Aby ste sa vyhli narušeniu základov a muriva, je potrebné dodržať nasledujúce kroky:

  • S odčerpávaním začnite až vo chvíli, kedy voda klesne pod úroveň zeme.
  • Ak vlastníte náš záplavový set, pripojte hadicu na čerpadlo pomocou rýchlospojky KAMLOK.
  • Čerpadlo vráťte do prepravky, naopak plavák z nej vyberte
  • Hadicu vyveďte von z pivnice a záplavový set vhoďte do vody
  • Čerpadlo zapojte do elektrickej siete, dajte pozor aby ste pri tom nestáli nohami vo vode.
  • Odčerpajte vodu na hladinu do výšky 70 až 100 cm od podlahy. Označte si túto hladinu na stene a počkajte do druhého dňa
  • Ak ďalší deň hladina stúpne, je na odčerpávanie. Okolitá pôda je stále príliš nasiaknutá vodou. Odčerpávejte opäť do výšky 70 až 100 cm a opäť počkajte.
  • Ak hladina prestane stúpať, odčerpajte zvyšných 70-100 cm a počkajte cez noc. Uistite sa, že sa voda už nevracia a hladina nestúpa.

Po odčerpaní všetkej vody je nutné zatopenú časť domu dôkladne vysušiť a zamedziť šíreniu plesní.

Široká ponuka záplavových setov v e-shope