Elektromagnetický alebo solenoidový ventil je elektricky aktivovaný ventil, ktorý sa zvyčajne používa na uzatváranie prietoku vody, pary, vodných roztokov olejov alebo neutrálnych plynov. V našom sortimente ponúkame klasické dvojcestné verzie, podľa potreby je možné dodanie aj zložitejších riešení.
Hlavným použitým výrobným materiálom je mosadz a nerezová oceľ, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť výrobku. Vstup a výstup sú v bežne používaných štandardných závitových prevedeniach. Ventily je možné použiť v širokom rozsahu pracovných teplôt, ktoré sú vždy špecifikované pri konkrétnom ventile.
Elektromagnetické ventily sú skutočne veľmi univerzálne. Využitie nájdu v domácnostiach, na záhradách, v priemysle aj v automobiloch. Možno ich využiť na riadenie prietoku rôznych kvapalných a plynných médií. Podľa druhu média rozlišujeme niekoľko hlavných typov elektromagnetických ventilov. Väčšinu ventilov možno však použiť pre rôzne médiá.
Pravdepodobne najčastejšie sú elektromagnetické ventily na vodu. Tie sa používajú vo vodoinštaláciách, v vykurovacích systémoch, v zavlažovaní alebo napríklad v umývačkách a práčkach. Ak chcete ventil použiť na pitnú vodu, musí mať príslušné certifikáty.
Oproti štandardným ventilom na vodu sú ventily na paru a horúcu vodu vhodné pre teploty až 160 °C. Využívajú sa najmä v rozvodoch pary, napríklad pri transporte pary z teplární do výmenníkov.
Tieto typy ventilov sú špeciálne určené na reguláciu prepúšťania chladiva. Okrem klimatizácií sa využívajú napríklad v kompresoroch či chladiarňach.
Tieto ventily možno použiť na akékoľvek neutrálne plyny vrátane výbušných. Nie sú však vhodné pre agresívne látky, ktoré by mohli poškodiť tesnenie. Možno ich použiť pre najrôznejšie rozvody plynov a plynných palív.
Najčastejšie sa využívajú pre neagresívne vykurovacie a ďalšie oleje. V prípade agresívnych kvapalín či plynov je nutné zvoliť špeciálny model určený do agresívneho prostredia.
Tento typ ventilu nájde uplatnenie v potravinárstve, zdravotníctve a farmaceutickom priemysle. Okrem šťavy ho možno použiť aj na ďalšie tekutiny, ktoré by z hygienických dôvodov nemali prísť do kontaktu s telom ventilu. Namiesto telom ventilu totiž médium preteká hadičkou, prietok je potom ovládaný stláčaním hadičky.
Tieto ventily možno zároveň použiť pre neagresívne kvapaliny s prímesou drobných mechanických nečistôt. Keďže kvapalina nepreteká telom ventilu, nehrozí tak jeho zanesenie či upchatie.
Okrem média, jeho teploty a tlaku môžete elektromagnetické ventily vyberať podľa ďalších parametrov.
V praxi sa najčastejšie využívajú dvojcestné elektromagnetické ventily, ktoré môžu prietok plynu alebo kvapaliny uzavrieť alebo otvoriť. Pomerne časté sú ale aj trojcestné ventily, pri ktorých možno prepojiť viac okruhov a využiť funkcie miešania a rozdeľovania prietoku alebo prepínania medzi jednotlivými okruhmi. Ešte zložitejšie požiadavky možno riešiť viaccestnými ventilmi.
Ventily sú pod napätím otvorené, bez napätia uzavreté.
Ventily sú bez napätia otvorené, s napätím uzavreté.
Pri výbere elektromagnetického ventilu je hlavné určiť, či tlak kvapaliny zodpovedá prevádzkovému tlaku ventilu. Nesprávne určenie prevádzkového či diferenčného tlaku môže viesť k nefunkčnosti alebo defektom ventilu.
Podľa vstupného diferenčného tlaku sa určuje, či ventil bude priamo alebo nepriamo ovládaný.
Cievka (solenoid) otvára membránu ventilu, čím ho uvádza do činnosti a zdvíha teleso aj sedlo ventilu, bez toho aby sa spoliehalo na vonkajší tlak.
Takýto ventil potrebuje pre svoje správne fungovanie vstupný diferenčný tlak min. 0,5 bar, a to ako u typu NC tak NO.
Elektromagnetické ventily najčastejšie dodávame ako komplet, teda ventil s cievkou (solenoidom). Cievky možno meniť, ponúkame ich pre napätie: 230 V, 110 VAC, 24 VDC, 24 VAC, 12 VDC a 12 VAC.
Z nášho sortimentu odporúčame elektromagnetické ventily od spoločností TORK a Danfoss.
Podrobné informácie o elektromagnetických ventiloch TORK a návod, ako správne vybrať vhodný typ nájdete tu. Podrobné informácie k elektromagnetickým ventilom Danfoss nájdete tu.
Pre prípad, že máte na svojom ventile poruchu alebo nefunguje správne, sme vytvorili prehľad najčastejších problémov a ich možnú nápravu.