Cirkulačné čerpadlá pre TUV

Cirkulačné čerpadlá pre teplú úžitkovú vodu (TÚV) nájdu využitie najmä na miestach, kde užívateľ potrebuje horúcu vodu bez strát a nutnosti zbytočného odtáčania studenej vody. Hodia sa predovšetkým pre jedno- a dvojgeneračné domy, v ktorých je zdroj teplej vody ďalej od odberného miesta a voda tak v rúrkach chladne.

Čakanie na teplú vodu môže byť nielen frustrujúce, ale tiež vysoko neekologické a neekonomické. Napríklad, ak pri každom otočení kohútika s teplou vodou čakáte desať sekúnd, než pritečie kvapalina požadovanej teploty, v celoročnom súčte takto necháte zbytočne odtiecť takmer 3000 litrov vody. Ľahko si straty vo vašej domácnosti môžete spočítať na stránkach spoločnosti Grundfos.

Práve z dôvodu vyššieho komfortu, ale tiež zníženia zbytočného plytvania, odporúčame inštaláciu cirkulačného čerpadla na TUV. To skrze obehové potrubie nútene vedie vodu späť ku kotlu a do systému opätovne dodáva znovu ohriatu kvapalinu, ktorá je tak vždy okamžite k dispozícii na odbernom mieste.


Na rozdiel od väčšiny bežných obehových čerpadiel pre vykurovanie sú čerpadlá pre TUV certifikované pre pitnú vodu. Vďaka unikátnej konštrukcii sú navyše prispôsobené na čerpanie vody s vyšším stupňom tvrdosti. Uplatnia sa tak aj v regiónoch, kde by inak práve tvorba usadenín mohla robiť problémy.

K prevádzke elektronického cirkulačného čerpadla slúži spoľahlivý a prakticky bezhlučný elektromotor s minimálnym príkonom. Jeho spotreba sa obvykle pohybuje v rozsahu 2 - 5 W. Synchrónny motor je navyše odolný proti zablokovaniu, tieto mokrobežné čerpadlá tiež spĺňajú najvyšší hygienický štandard a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Sú tiež odolné proti korózii a možno ich v prípade potreby použiť napríklad na čerpanie ďalších kvapalín.

Ako vybrať cirkulačné čerpadlo na TUV?

Kľúčovým parametrom pre výber čerpadla na TÚV je spotreba vody a počet odberných miest, vďaka ktorým dochádza k tlakovým stratám v sústave. Tej by mal zodpovedať prietok, teda schopnosť čerpadla prečerpať určité množstvo kvapaliny za stanovený čas - zvyčajne hodinu.

Ďalej je dôležité zvoliť, ako bude čerpadlo riadené. Produkty na cirkuláciu TÚV sa delia na ON/OFF čerpadlá, ktoré sa pripájajú cez spínacie hodiny priamo do zásvuky, bez ďalšej regulácie (napríklad UP 15-14B).

Ďalej v našej ponuke nájdete smart čerpadlo s funkciou AUTOADAPT, ktoré sa učia podľa režimu aplikácie a odberu. To je ideálne pre objekty, v ktorých je pravidelná prevádzka (napríklad UP 15-14BA).

Poslednou možnosťou sú smart čerpadlá doplnené o časovanie (napríklad STAR Z-T).

Ako rozlišovať produktové rady:

Z dôvodu kvality a životnosti produktov ponúkame iba obehové čerpadlá osvedčených výrobcov: Grundfos je tradičný dánsky výrobca, Wilo potom nemecký špecialista, ktorý vyrába väčšinu svojich produktov v domácich závodoch. Pri oboch výrobcoch sa z našich skúseností pohybuje reklamovanosť výrobkov pod 1 percento predaných kusov.  

Grundfos: 

 • Rad COMFORT UP sú menšie čerpadlá pre domácnosť s obehovým kolesom z nehrdzavejúcej ocele,
 • Rad ALPHA N je nerezové prevedenie so systémom riadenia ON/OFF,
 • Rad UPS N / MAGNA N sú čerpadlá v nerezovom vyhotovení pre väčšie aplikácie.

Wilo: 

 • Rad Star-Z NOVA sú menšie čerpadlá pre domácnosť,
 • Rad TOP-Z pre väčšie aplikácie so systémom riadenia ON/OFF.

Do menších aplikácií odporúčame zakúpiť záložný zdroj pre čerpadlá, ktorý zaistí dodávku teplej vody v prípade výpadku elektrickej energie.

Ak si neviete rady s voľbou vhodného čerpadla pre vašu aplikáciu, radi vám poradíme.

 • Obežné koleso z nerezovej ocele.
 • Schválené pre prevádzku na pitnej vode.
 • Jednoduché pripojenie napájania pomocou kábla.
 • Detekcia behu na sucho.

Wilo STAR-Z NOVA T

https://bola.webovy-servis.com:21443

 • s integrovaným časovačom a termostatom
 • LCD displej

Nestačí? Pokračujte na širokú ponuku cirkulačných čerpadiel v e-shope