Solárne systémy pre ohrev TÚV sa nezaobídu bez čerpadla, ktoré zabezpečuje obeh vody do solárneho panelu a z neho. Zistite, ako systémy solárneho ohrevu vody fungujú, prečo sú čerpadlá ich kľúčovou súčasťou a ako správne solárne čerpadlo vybrať.
Solárny ohrev vody alebo fototermický systém je moderný, ekologický a finančne výhodný spôsob, ako zabezpečiť ohrev TÚV pre domácnosti aj komerčné objekty. Nie je to však to isté ako ohrev TÚV pomocou fotovoltaiky, hoci sa tieto dva termíny často zamieňajú.
TÚV zo solárneho ohrevu môže byť využitá nielen ako teplá voda z kohútika, ale aj na prikurovanie vo vodných vykurovacích sústavách (podlahových aj radiátorových) alebo na ohrev vody v bazéne. S ohľadom na klimatické podmienky v SR možno tento systém využívať na vykurovanie len v prechodných obdobiach, teda na jar a na jeseň.
Správne navrhnutý a vhodne umiestnený solárny ohrev vody môže od jari do jesene pokryť takmer celú spotrebu TÚV v domácnosti. Počas zimy pokrýva približne 25 % spotreby, a preto je vždy nevyhnutné inštalovať doplnkový zdroj, napr. kotol. Okrem obstarávacích nákladov a nákladov na údržbu systému nemusíte nič platiť – systém využíva solárnu energiu, ktorá je úplne zadarmo. Prevádzka solárneho systému je navyše takmer bezemisná.
Ako vyplýva z popisu fungovania fototermického systému, obehové čerpadlá sú ich neoddeliteľnou súčasťou, pretože zabezpečujú prúdenie kvapaliny v systéme. Pre solárny ohrev vody však nemožno zvoliť akékoľvek obehové čerpadlo.
Solárne čerpadlá sú v porovnaní s bežnými obehovými čerpadlami konštruované na vyššiu teplotu kvapaliny, ktorú zvládnu odolať, a možno ich navyše použiť pre zmesi glykolu, ktoré sú využívané v solárnych systémoch. Takéto čerpadlá vyrábajú napríklad značky Grundfos a Wilo, ktoré sú zárukou dlhej životnosti a vysokej kvality.
Obehové čerpadlá sú elektronické zariadenia, ktorých správny výber je veľmi dôležitý pre čo najvyššiu účinnosť fototermického systému. Kľúčovým parametrom pri výbere je maximálna teplota čerpanej kvapaliny, ktorá by mala byť aspoň 95 °C, a možnosť využitia pre zmesi glykolu. Ďalej sa pri výbere zamerajte na:
POZOR: Pojmom solárne čerpadlá sa často označujú obyčajné čerpadlá, ktoré pre svoj chod využívajú solárnu energiu. Do fototermických systémov však tieto čerpadlá nie sú vhodné.
Solárne obehové čerpadlo WILO
Do solárnych systémov ohrevu TÚV sú vhodné napríklad úsporné obehové čerpadlá z produktovej rady WILO Varios PICO STG. Jednotlivé modely čerpadiel sú konštruované pre teplotu čerpaného média 95 °C alebo 110 °C, takže zodpovedajú požiadavkám solárnych systémov.
Solárne čerpadlá WILO sú k dispozícii s rôznymi dimenziami pripojovacieho závitu, dopravnou výškou aj maximálnym prietokom, takže nájdu uplatnenie v širokom spektre aplikácií. Sú poháňané moderným úsporným EC motorom s nízkou spotrebou, vysokou odolnosťou proti zablokovaniu a integrovanou elektronickou reguláciou výkonu.
V našej ponuke nájdete aj čerpadlá do solárnych systémov od popredného svetového výrobcu Grundfos. Produktová rada Solar je priamo určená do solárnych tepelných systémov. Vďaka širokej škále modelov sú čerpadlá Grundfos Solar vhodné do všetkých typov fototermických systémov.
Elektronické obehové čerpadlá Grundfos Solar umožňujú diaľkové ovládanie rýchlosti čerpadla, vďaka čomu môžete optimalizovať zber solárnej energie a šetriť náklady. Ich prednosťou je tiež kompaktné prevedenie a jednoduchá inštalácia. Bezpečnosť prevádzky a dlhú životnosť zabezpečuje kataforézna povrchová úprava liatinového telesa, dvojito opláštená kabeláž a ochrana motora proti kondenzácii vody.
Solárna energia je dnes už bežne využívaná na výrobu elektriny. Priamy ohrev TÚV pomocou fototermických systémov je pritom niekoľkokrát efektívnejší než ohrev TÚV pomocou elektriny z fotovoltaických panelov.
Počiatočná investícia pre bežný rodinný dom sa pohybuje okolo 150.000 Kč, pričom na fototermické systémy možno čerpať štátne dotácie, a pokryť tak nemalú časť vstupných nákladov (približne okolo 50.000 Kč). Ročné úspory na vykurovaní a ohreve TÚV pritom s týmto systémom dosahujú 50 % (priemer za celý rok). Návratnosť investície je tak 3-5 rokov. Fototermické systémy šetria energiu, vašu peňaženku a v neposlednom rade životné prostredie.