Máte doma nevyhovujúcu kvalitu vody a premýšľate, ako tento stav zlepšiť? V tom prípade je namieste zaobstarať si úpravňu vody. Zistite, ako ju vybrať a nainštalovať.
Úpravňa vody všeobecne odstraňuje z vody rozpustené látky. Najčastejšie ide o rozpustené minerály – vápnik a horčík, ktoré spôsobujú tvrdú vodu. Preto je úpravňa vody v podstate synonymom pre zmäkčovač vody.
Mnoho ľudí zamieňa úpravňu vody a filter na vodu. Nejde však o to isté. Filter totiž z vody odstraňuje pevné častice, teda nerozpustené nečistoty, ktoré zachytáva do jemného sitka. Filter sa preto najčastejšie používa v domácnostiach, ktoré čerpajú vodu z vlastných zdrojov. Úpravne vody naopak fungujú na báze rôznych chemických reakcií.
Tvrdá voda je všeobecne voda s obsahom minerálov viac ako 12 °dH, voda s tvrdosťou nad 21 °dH je veľmi tvrdá alebo minerálna. Optimálna tvrdosť vody pre domácnosti je pritom 8 °dH – od tejto hranice vyššie voda vytvára nežiaduci vodný kameň. O zmäkčení by ste teda mali uvažovať, ak má vaša voda tvrdosť nad 8 °dH, čo je prípad väčšiny slovenských domácností.
O tvrdosti vody sa môžete informovať u miestnych vodární alebo si nechať vypracovať profesionálny rozbor vody. Profesionálny rozbor je nevyhnutný, ak vodu čerpáte z vlastnej studne alebo vrtu. Zároveň vám výsledky pomôžu pri nastavení optimálnej výstupnej tvrdosti vody. Rýchlejšie, ale menej presné výsledky vám poskytnú testovacie prúžky z drogérie. Tvrdú vodu však spoznáte aj bez merania jednoducho podľa toho, že sa na batériách a spotrebičoch tvorí vodný kameň.
V mäkkej vode mydlo krásne pení.
A prečo vôbec vodu zmäkčovať? Tvrdá voda spôsobuje tvorbu vodného kameňa, ktorý je nevzhľadný, zanáša vodovodné batérie a potrubia a skracuje životnosť elektrospotrebičov až o tretinu. Vodný kameň tiež zvyšuje energetickú náročnosť spotrebičov, ktoré ohrievajú vodu (bojlery, rýchlovarné kanvice, kávovary atď.). V tvrdej vode navyše spotrebujete viac čistiacich a kozmetických prostriedkov. Okrem finančných úspor vám mäkká voda prinesie aj benefity v podobe zdravej pokožky a vlasov.
Pomocou úpravne možno vodu zmäkčiť v celom objekte, alebo iba na niektorých kohútikoch. Úpravne možno použiť na vodu z vodární aj z vlastných zdrojov (studňa, vrt) a sú vhodné pre domácnosti, bytové domy aj veľké komerčné objekty.
Úpravňu vody vyberajte podľa niekoľkých kritérií:
Aj keď je väčšina úpravní vody určená na zmäkčenie vody, existujú aj iné typy – napríklad úpravňa vody na odstránenie železa, mangánu, chlóru, dusičnanov a pod. Zmäkčovače vody sa ďalej delia na 2 základné typy, pričom každý z nich pracuje na inom princípe:
Iónové zmäkčovače vody, známe tiež ako solankové alebo katexové, upravujú vodu na základe vami zadanej výstupnej tvrdosti. Pomocou soli v nich dochádza k absorpcii rozpustených iónov vápnika a horčíka a k uvoľňovaniu iónov sodíka. Vápnik a horčík sú potom vyplavené do odpadu. Iónové zmäkčovače vody sú veľmi efektívne a zaručujú najlepšiu možnú kvalitu vody, keďže všetky žiaduce látky zostávajú vo vode obsiahnuté.
Menej časté sú tzv. katalytické zmäkčovače vody. Tie minerály z vody neodstraňujú, iba ich menia na kryštáliky. Zloženie vody teda zostáva rovnaké, ale nedochádza k tvorbe vodného kameňa. Keďže tieto kryštáliky zostávajú vo vode, je vhodné katalytický zmäkčovač kombinovať s mechanickým filtrom na vodu.
Iónové, prípadne tiež katalytické úpravne sú jediné účinné zmäkčovače vody na trhu. Môžete sa však stretnúť aj s inými typmi. Tzv. reverzné osmózy tiež slúžia na zmäkčenie vody, ale do domácností ich nemožno odporučiť.
Tieto zariadenia totiž z vody odstraňujú všetky rozpustené látky, výsledkom čoho je čisté H2O. Takáto voda však nie je pitná. Pre zdravie človeka je určitý obsah rozpustených minerálov a ďalších stopových prvkov životne dôležitý. Reverzné osmózy majú iba priemyselné a laboratórne využitie. Ďalej možno na trhu naraziť aj na magnetické zmäkčovače vody, ktorých účinok však nebol preukázaný.
Úpravňa tvrdej vody do domácnosti Honeywell
Veľkosť úpravne vám vypočíta odborník na základe vašej bežnej spotreby vody v domácnosti. Orientačne sa u úpravní vody uvádza počet členov domácnosti. Príliš malá úpravňa vody vyžaduje častejšie regenerácie, príliš veľká je naopak spojená s vyššou spotrebou vody aj energie. Vhodnú veľkosť úpravne vody vám môže pomôcť vybrať aj náš kalkulátor.
Zmäkčovač vody pre rodinný dom by v prvom rade mal poskytovať možnosť presného nastavenia výstupnej tvrdosti vody. Moderné zmäkčovače vody vedia tiež automaticky optimalizovať svoj výkon na základe reálnej spotreby vody alebo vás upozornia na potrebu vloženia regeneračnej tablety. Pre ešte vyšší komfort zvoľte zariadenie s možnosťou ovládania na diaľku pomocou mobilnej aplikácie.
Inštaláciu vždy zverte odborníkom, keďže zmäkčovač vody musí byť inštalovaný ako na prívod vody, tak na odpad a elektrinu a je nutné zohľadniť prietok aj tlak vody. Dôležitá je tiež teplota a vlhkosť prostredia, kde je zmäkčovač umiestnený, aby bola zaistená jeho správna funkcia. Odborník vám tiež pomôže nastaviť optimálnu výstupnú tvrdosť vody na základe vstupnej tvrdosti, zdroja vody, vašich potrieb a toho, či bude voda využívaná ako pitná, alebo iba ako úžitková – tá úžitková totiž môže byť mäkšia.
Do úpravne vody potom musíte pravidelne (zhruba raz týždenne) vkladať regeneračné solné tablety, ktoré regenerujú (obnovujú funkciu) katexovej živice. Ak je vaša spotreba vody vyššia ako kapacita zmäkčovača, bude potreba regenerácie častejšia. Ďalej je potrebné myslieť na výmenu katexovej živice, ktorá má životnosť zhruba 10 rokov.
V našej ponuke nájdete iónové zmäkčovače vody od popredného výrobcu Honeywell s orientačnou kapacitou pre 7, 15 alebo 21 ľudí. Tie najmenšie sa ľahko zmestia pod kuchynský drez, tie najväčšie možno inštalovať aj pre menší bytový dom. S výberom vám radi pomôžeme.