Ako vybrať elektromagnetický ventil na vodu

Elektromagnetické ventily sú veľmi všestranné zariadenia, ktoré s minimálnou spotrebou energie veľmi efektívne riadia prietok kvapalín či plynov v potrubí. Zistite, ako elektromagnetický ventil funguje a podľa čoho ho vybrať.  

Ako elektromagnetický ventil funguje

Elektromagnetický ventil obsahuje cievku alebo solenoid, ktorá pomocou elektrického prúdu vytvára magnetické pole. Toto magnetické pole potom pohybuje piestom ventilu.

Klasický elektromagnetický ventil má 2 polohy – východiskovú a aktívnu. Východisková poloha môže byť buď „otvorené“, alebo „zatvorené“ a je dosiahnutá bez napätia. Pre dosiahnutie aktívnej polohy ventil potrebuje elektrickú energiu.

V prípade, že chcete prevádzku elektromagnetického ventilu zautomatizovať, je nutné na potrubie nainštalovať ďalšie čidlá a snímače. Typicky môže ísť o čidlo úniku vody z potrubia, ktoré pri detekcii netesnosti automaticky uzavrie prívod vody do potrubia a zabráni tak havárii.

Na čo sa elektromagnetické ventily používajú

Všeobecne povedané, elektromagnetické alebo solenoidové ventily riadia prietok kvapalného alebo plynného média potrubím. Prietok môžu tieto ventily otvoriť alebo uzavrieť, trojcestné varianty možno dokonca využiť aj na miešanie a rozdeľovanie médií alebo prepínanie tokov.

Solenoidové ventily tak nájdu využitie vo vodoinštaláciách, klimatizáciách, zavlažovacích a vykurovacích systémoch, umývačkách a práčkach, v automobiloch a ďalších zariadeniach v priemysle aj domácnosti.

Elektromagnetický ventil TORK

Elektromagnetické ventily sa líšia v mnohých parametroch. 

Podľa čoho elektromagnetický ventil vybrať

Ponuka elektromagnetických ventilov na trhu je skutočne široká a jednotlivé modely sa môžu zásadne líšiť, či už ide o účel ich použitia, kvalitu prevedenia alebo technické parametre. Pri výbere je preto nutné zohľadniť hneď niekoľko parametrov.

Dvojcestný alebo trojcestný solenoidový ventil

Existujú 2 základné typy elektromagnetických ventilov – dvojcestný a trojcestný. Dvojcestný ventil má 2 polohy – otvorené a zatvorené. Tento typ je teda vhodný pre uzavreté okruhy.

Trojcestný ventil má ešte tretiu polohu, vďaka čomu možno tok média presmerovať aj z jedného potrubia do druhého alebo médiá z 2 potrubí miešať či naopak rozdeľovať z jedného do 2 potrubí. Pre ešte zložitejšie aplikácie existujú aj viaccestné ventily.

Spôsob ovládania a prevádzkové napätie cievky (solenoidu)

Elektromagnetické ventily sa ďalej delia na priamo a nepriamo ovládané. Nepriamo ovládané ventily sa riadia podľa diferenčného tlaku medzi vstupom a výstupom, ktorý by mal byť aspoň 0,5 bar. V prípade nižšieho diferenčného tlaku nebude nepriamo ovládaný ventil správne fungovať, a preto je nutné zvoliť priamo ovládaný model. Priamo ovládané ventily sú vhodné aj pre malé prietoky s nulovým tlakom.

Pre správnu funkciu elektromagnetického ventilu zároveň musí použité elektrické napätie zodpovedať napätiu cievky. Niektoré moderné elektromagnetické ventily možno ovládať aj pomocou SMS alebo WiFi.

Východisková poloha

Ako sme už spomenuli, elektromagnetické ventily majú spravidla 2 polohy, teda otvorenú a uzavretú. Jedna z nich je pritom východisková, teda v tejto polohe je piest bez napätia. Výber východiskovej polohy je dôležitý s ohľadom na spotrebu energie aj životnosť cievky.

Ak teda potrebujete, aby bol prietok väčšinou uzavretý, voľte ventil tzv. normálne zatvorený (NC), v opačnom prípade je pre vás vhodnou voľbou ventil normálne otvorený (NO).  

Médium, jeho teplota a tlak

Elektromagnetické ventily sa využívajú na riadenie prietoku širokého spektra kvapalín a plynov, najčastejšie ide o vodu, olej, paru, chladiace kvapaliny a vzduch. Každý ventil je pritom vhodný pre iný typ média, čo je nutné pri výbere zohľadniť. Ak chcete ventil inštalovať na potrubie s pitnou vodou, musí navyše mať príslušné certifikáty.

Nemenej dôležité je pri výbere zohľadniť teplotu a tlak prevádzkovej kvapaliny v potrubí – nevhodne zvolené parametre môžu viesť k nefunkčnosti alebo k zničeniu ventilu na vodu.

Elektroventily na vodu nie sú vhodné pre kvapaliny s prímesou mechanických nečistôt – tieto častice môžu narušiť tesnenie ventilu a spôsobiť únik média alebo nedovieranie piestu. Ak sú v médiu nečistoty, je nevyhnutné na potrubie inštalovať aj filter mechanických nečistôt.  

Typ a veľkosť pripojenia k potrubiu

Rôzne modely elektromagnetických ventilov disponujú rôznymi typmi pripojenia. Dbajte preto na to, aby bolo dané pripojenie kompatibilné s potrubím, na ktoré budete ventil inštalovať. Môže sa jednať napríklad o závit alebo prírubu v rôznych veľkostiach.

Výrobný materiál, kvalita prevedenia a výrobca

Na trhu nájdete elektromagnetické ventily v nerezovom, mosadznom, plastovom, hliníkovom alebo liatinovom prevedení, pričom mosadz a nerez predstavujú ideálnu voľbu s ohľadom na ich životnosť. Výrobný materiál ventilu aj tesnenia musí byť zároveň kompatibilný s médiom v potrubí.

Kvalita materiálu a prevedenia sa samozrejme podpisuje na cene, ale najmä potom na funkčnosti a životnosti solenoidového ventilu. Elektromagnetické vodovodné ventily preto vyberajte od renomovaných výrobcov, ako sú Tork, Danfoss alebo Peveko. Zabezpečíte si tak bezstarostnú a bezproblémovú prevádzku ventilu po dlhú dobu. S výberom toho správneho elektroventilu vám radi pomôžeme.