Účelom termostatov je sledovať a udržiavať požadovanú teplotu, vďaka čomu prinášajú domácnostiam v porovnaní s inými typmi regulácie vykurovania vyššie úspory aj komfort. Aby vám však investícia do termostatu priniesla požadované benefity, musíte si správne zvoliť medzi jednotlivými typmi. Zistite, aký je rozdiel medzi mechanickými, digitálnymi a smart termostatmi a ktoré riešenie pre vás bude najlepšie.
Mechanické termostaty ku kotlu sú základným a najlacnejším typom termostatov. Regulujú sa manuálne otáčaním kolieska alebo tlačidlami. Súčasťou termostatu je teplotný snímač, ktorý meria teplotu v miestnosti a porovnáva ju s požadovanou teplotou. Termostat potom podľa potreby zapína a vypína kotol.
Výhodou mechanických izbových termostatov je to, že sú zo všetkých typov termostatov najlacnejšie a nepotrebujú napájanie – teplotný snímač totiž funguje na fyzikálnom princípe teplotnej rozťažnosti plynu alebo kvapaliny. Nevýhodou je fakt, že teplotu musíte nastavovať manuálne, na čo môžete jednoducho zabúdať a zbytočne prekurovať, napríklad keď ste v práci alebo spíte.
Mechanické termostaty sú vhodné pre nenáročných používateľov
Mechanické izbové termostaty sú obvykle postačujúce pre byty a malé rodinné domy s lokálnym zdrojom tepla, kde používatelia nepožadujú zónovú reguláciu ani možnosť naprogramovania rozvrhu vykurovania. Vďaka nízkej cene a jednoduchému ovládaniu sú obľúbené u staršej generácie.
Digitálne priestorové termostaty sú v porovnaní s mechanickými presnejšie a ponúkajú rad funkcií, ktoré prispievajú k väčšiemu tepelnému komfortu aj výrazným úsporám. Základnou funkciou týchto termostatov je časová regulácia. To znamená, že si vopred nastavíte požadované teploty pre každú dennú dobu a deň v týždni zvlášť. Ak zvolíte termostaty so zónovou reguláciou, môžete ovládať teplotu v každej zóne zvlášť. Termostat tieto teploty udržuje úplne automaticky a vy nemusíte na reguláciu vôbec myslieť. Rovnako jednoducho si môžete naprogramovať aj špeciálne režimy, napr. režim dovolenka.
Digitálne termostaty majú displej, na ktorom vidíte všetky dôležité informácie a môžete naprogramované nastavenie jednoducho zmeniť či termostat prepnúť do manuálneho režimu. Teplotu môžete snímať pomocou čidla v termostate alebo externého čidla, ktoré môžete umiestniť kamkoľvek. Drobnou nevýhodou je iba fakt, že digitálne priestorové termostaty vyžadujú napájanie, a to buď pomocou batérií (bezdrôtové termostaty), alebo zo siete (drôtové termostaty).
Digitálne priestorové termostaty sú vhodné pre všetky domácnosti, ktoré chcú výraznejšie ušetriť za vykurovanie, bez toho aby prišli o tepelný komfort. Ideálne sú pre rodiny s pravidelným režimom.
Inteligentné termostaty sú v podstate digitálne termostaty, ktoré navyše disponujú radom ďalších chytrých funkcií a pripojením na Wi-Fi. Ponuka chytrých funkcií, ktoré prispievajú k úsporám, sa líši podľa modelu, ale všeobecne najvyužívanejšie sú napríklad:
funkcia samoučenia a prediktívnej regulácie na základe historických dát a predpovede počasia,
funkcia geolokácie, kedy termostat pomocou GPS vo vašom mobile zistí, že sa blížite domov, a prispôsobí tomu teplotu,
funkcia detekcie otvoreného okna, kedy termostat nezvýši výkon vykurovania počas vetrania a pod.
Vďaka pripojeniu na Wi-Fi navyše môžete teplotu v domácnosti sledovať a ovládať kedykoľvek a odkiaľkoľvek cez mobil. Niektoré modely chytrých termostatov možno ovládať aj pomocou hlasových asistentov či ich prepojiť so systémom chytrej domácnosti – v takom prípade môže Wi-Fi termostat pri optimalizácii vykurovania spolupracovať napríklad s predokennými žalúziami a pod.
Pomocou centrálneho systému chytrej domácnosti si môžete nastaviť rôzne scenáre, napríklad pre vašu rannú rutinu, ktorého súčasťou bude zapnutie vykurovania pred prebudením a jeho následné vypnutie po odchode do práce, ale tiež napríklad roztiahnutie a následné zatiahnutie žalúzií, spustenie obľúbenej hudby a zabezpečenie domácnosti po odchode.
Smart termostaty ponúkajú najvyššie úspory aj komfort, sú teda vhodné pre náročných používateľov a väčšie, moderné nehnuteľnosti s kvalitným internetom. Ocenia ich najmä technologicky pokročilí používatelia s vysokými nárokmi na pohodlie a automatizáciu či majitelia ďalších chytrých technológií v domácnosti, ktoré sa môžu vzájomne dopĺňať.
S Wi-Fi termostatom môžete vykurovanie ovládať cez mobil
Na trhu je k dispozícii nespočetné množstvo termostatov a výber vhodného typu je iba začiatok. Musíte sa tiež uistiť, že je termostat kompatibilný s vaším zdrojom tepla a typom vykurovacej sústavy, v prípade chytrých termostatov je dôležitá aj kompatibilita s vaším systémom smart home.
Ak požadujete zónovú reguláciu, zvoľte termostat s zodpovedajúcim počtom zón. Zamerajte sa tiež na teplotný rozsah, najmä ak termostat chcete používať aj na chladenie. Prenosné bezdrôtové termostaty ponúkajú vyšší užívateľský komfort, ale sú drahšie. Ak však nemáte pre drôtový termostat pripravenú kabeláž, vyšiel by vás nakoniec drahšie s ohľadom na nutné stavebné zásahy. V neposlednom rade zvážte, či vám vyhovujú ovládacie prvky a dizajn termostatu. Medzi popredných výrobcov termostatov patria najmä Honeywell, Siemens či Danfoss.
V ideálnom prípade si nechajte poradiť od odborníkov nielen s výberom, ale aj umiestnením, inštaláciou a nastavením termostatu. Iba tak budete mať istotu, že vám váš nový termostat prinesie očakávané úspory aj pohodlie. V BOLA vám radi odborne poradíme.