Sledovanie úniku chladív

Únik chladiva z chladiaceho systému je vážny problém v otázkach ochrany životného prostredia a klímy, ochrany zdravia osôb, všeobecnej bezpečnosti a v neposlednom rade aj efektívnosti využívania (chladiacich) zdrojov. Potenciálne nebezpečné látky môžu unikať napríklad z klimatizácií, tepelných čerpadiel a rôznych chladiarenských zariadení.

Únikom chladiva v systémoch HVAC (vykurovanie, ventilácia a klimatizácia) sa nedá spoľahlivo vyhnúť, pretože sa v nich často nachádza veľké množstvo netesniacich spojov, ktoré sa montujú alebo zvárajú. K týmto netesnostiam nemusí nutne dochádzať už pri výrobe, väčšina z nich vznikne až počas prevádzky v dôsledku nepriaznivých teplôt, prostredia a vibrácií, ktoré namáhajú materiál a vedú k jeho zakriveniu či uvoľneniu. Ak sa tieto závady neodstránia bezodkladne, dochádza k únikom chladiva, čo spôsobí pokles účinnosti vykurovacieho alebo chladiaceho systému a potenciálnu intoxikáciu ovzdušia.

Väčšina únikov chladiva zo zariadení je minimálne spočiatku nepostrehnuteľná bez použitia detekčných metód. Niektoré z únikov dosahujú iba 1oz za desať rokov a nie sú pre prevádzku systému kritické. Preto sa malé úniky často vôbec neriešia. V prípade skleníkových plynov (F-plynov) s potenciálom prispievať k globálnemu otepľovaniu (GWP) sú na posúdenie úniku a jeho riešenie rozhodujúce limity pre kontroly tesnosti, ktoré sa odvíjajú od množstva chladiva v zariadení a tiež na GWP potenciáli chladiva, ktoré je v zariadení obsiahnuté.

Väčšinu prípadov úniku možno odhaliť jednoduchými metódami, ako je počúvanie, menšie pomocou pokročilejších nástrojov, ako sú elektronické detektory úniku. Detekcia plynov umožňuje nielen dodržať všetky predpisy, ale aj zabrániť stratám drahých chladív a minimalizovať náklady na opravy zariadení. Použitá metóda detekcie závisí od typu chladiva v systéme. Pri práci s chladivami je potrebné dodržiavať príslušné bezpečnostné opatrenia, ako je nosenie ochranných okuliarov a rukavíc. Ak je chladivo žieravé, napríklad amoniak, je potrebné dbať na opatrné zaobchádzanie s ním pomocou vhodného nástroja na testovanie úniku a manipuláciu s chladivom.

Riešenia pre detekciu úniku chladív

Spoľahlivými spojencami pre presnú detekciu potenciálnych únikov chladív pri nízkych teplotách a vysokej relatívnej vlhkosti sú špecializované prístroje – detektory úniku chladív a snímače koncentrácie plynov, ktoré slúžia na detekciu úniku výbušných alebo toxických plynov, a taktiež vyhodnocovacie ústredne pre tieto snímače. Tieto zariadenia sú vďaka špeciálne vyvinutej technológii ohrevu schopné správne pracovať v extrémnych podmienkach po celú deklarovanú dobu životnosti. Na trhu dnes nájdete výrobky pre detekciu HFC (fluorované uhľovodíky a ich zmesi) a tiež amoniaku, propánu a oxidu uhličitého v priemyselných a komerčných chladiacich zariadeniach. Použitie detektorov chladív je závislé od objemu chladiva v zariadení a zároveň od veľkosti miestnosti, do ktorej môže chladivo uniknúť. Nutnosť použitia detekčného systému sa stanovuje výpočtom.

Sledovanie úniku chladív

Detekcia úniku amoniaku v chladiacich zariadeniach

Každý chladiaci systém, ktorý je založený na amoniaku (NH3), predstavuje riziko úniku. Pretože amoniak je horľavý a toxický plyn, musia byť všetky amoniakové systémy navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť, čo zahŕňa aj preventívnu inštaláciu detektorov plynu. Rýchlej a presnej detekcii únikov v tomto zariadení však môžu brániť nepriaznivé klimatické podmienky, ako sú výkyvy teplôt alebo vysoká vlhkosť.

Detekcia úniku CO2 v chladiacich zariadeniach

Použitie oxidu uhličitého ako chladiaceho plynu so sebou taktiež nesie riziko možného úniku, ktoré musí byť kontrolované v súlade s medzinárodnými predpismi. Častými problémami pri detekcii únikov CO2 v chladiacich zariadeniach sú nízke teploty, kondenzácia a potreba širokého detekčného rozsahu. Aj v tomto prípade by preto detektory plynov mali mať vstavaný vykurovací prvok a tiež možnosť výberu rôznych senzorov, čo im umožňuje pracovať pri nízkych teplotách až do -40 a používať ich v komerčnom aj priemyselnom chladení.

Detekcia úniku propánu v chladiacich zariadeniach

Propán (C3H8) sa radí medzi stále presadzovanejšie prírodné chladivá. Ako chladivo sa C3H8 (alebo R290) široko používa v domácich, priemyselných a komerčných chladiacich zariadeniach, konkrétne v chladiacich pultoch, strojoch na výrobu ľadu, mraziacich jednotkách a chladiarňach. Propán je bezfarebný, horľavý plyn bez zápachu, ktorý môže byť pri dosiahnutí dolnej medze výbušnosti (LEL) pre zariadenie a okolo stojacich ľudí veľmi nebezpečný. Preto musia všetky chladiace systémy na báze C3H8 spĺňať bezpečnostné požiadavky (EN378), čo znamená inštaláciu špeciálnych meracích zariadení, ako sú práve detektory plynu. Detekcia plynu umožňuje nielen zabrániť tomu, aby C3H8 dosiahol výbušnú koncentráciu v dôsledku náhodného úniku, ale aj zabrániť veľkým stratám drahého chladiva a znížiť jeho emisie do ovzdušia.

Detekcia úniku HFC v chladiacich zariadeniach

Hydrofluorované uhľovodíky (HFC) alebo freóny sú dnes na trhu veľmi rozšírené chladiace plyny. Často sa používajú v komerčných a priemyselných chladiacich zariadeniach, ako je chladiarenská a mraziarenská autodoprava, výrobníky ľadu, chladiace pulty, chladiace automaty, chladiarne a sklady. Medzi hlavné chladivá používané v týchto zariadeniach patria R-23, R-134A, R-404A, R-407A, R-407C, R-410A, R-417B, R-449A, R-507 a R-508A. Tieto HFC nie sú toxické ani horľavé za bežných podmienok okolitého prostredia (bezpečnostná klasifikácia A1). Majú však vysoký potenciál ako skleníkové plyny prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu (GWP), preto musia chladiace systémy na báze HFC/freónov spĺňať prísne bezpečnostné limity. S bežne dostupnými detektormi plynov dnes môžete merať bežne používané freóny, ale aj exotickejšie zmesi.

Detektor chladiva Evikon

Zodpovednosť prevádzkovateľa chladiaceho zariadenia

Podľa medzinárodne platných bezpečnostných noriem je prevádzkovateľ chladiaceho zariadenia povinný prijať všetky technicky a ekonomicky možné opatrenia, aby zabránil a minimalizoval neúmyselné úniky chladív. Ak je zistený únik, musí byť zariadenie ihneď vyradené z prevádzky a smie byť opäť sprevádzkované po oprave netesnosti. Netesnosti musia byť opravené bezodkladne. Do jedného mesiaca po oprave je potom povinnosťou prevádzkovateľa zabezpečiť kontrolu tejto opravy prostredníctvom certifikovanej osoby. Ďalšia kontrola nasleduje do 6 mesiacov od dátumu pôvodne zaznamenaného úniku chladiva.

Prevádzkovateľ je povinný založiť evidenčnú knihu a viesť pravidelné revízie chladiaceho zariadenia v súlade s § 29 ods. 6 zákona 86/2002 Z.z., o ovzduší v znení neskorších predpisov. Četnosť týchto kontrol sa pohybuje od 1x za 3 mesiace až po 1x za 24 mesiacov v závislosti od objemu použitého chladiva a prítomnosti systému detekcie únikov. Bližšie informácie zistíte v príslušných tabuľkách o četnosti kontrol zariadení s obsahom F-plynov, ktoré by mali byť súčasťou prevádzkových predpisov a dokumentácie k prevádzkovanému zariadeniu. Prevádzkovateľ zariadenia je povinný uchovať evidenčnú knihu zariadenia v mieste prevádzky zariadenia po dobu 5 rokov.

Detektory chladiva