Medziprírubové klapky

Medziprírubové uzatváracie a regulačné klapky sú známe ako motýľové klapky, a to predovšetkým kvôli tvaru konštrukcie pre upevnenie, ktoré pripomína motýlie krídla. Slúži na uzatváranie potrubia alebo na reguláciu prietoku.

Medziprírubové čiže motýľové klapky majú široké využitie v priemysle. Uplatnenie môžu nájsť napríklad v papiernictve, chemickom či potravinárskom priemysle alebo napríklad pri preprave sypkých materiálov.

Hojne se využívajú medziprírubové klapky tiež vo vodnom hospodárstve – predovšetkým v rozvodoch pitnej a úžitkovej vody. Klapky možno nájsť v rozvodoch studenej a teplej vody pre vykurovanie či chladenie.

Jednotlivé produkty sa líšia menovitou svetlosťou potrubia DN (teda veľkosťou pripojenia) a maximálnym pracovným tlakom, použitým materiálom u motýľovej klapky aj počtom skrutiek a prevedením ich dier (priechodná / so závitom), pričom počet skrutiek je priamo úmerný prevádzkovému tlaku. Ako už názov napovedá, montáž klapiek prebieha vždy medzi príruby potrubia.

Pri výbere medziprírubových klapiek je dôležité vedieť, že materiál motýľa a tesnenia súvisí s typom požadovaného média a jeho teplotou. Napríklad medziprírubové klapky z tvárnej liatiny s epoxidovým náterom sú určené pre vodu, medziprírubové klapky z mosadze sa používajú pre plyn. Ďalším častým materiálom je nerezový motýľ klapky, ktorý je vhodný najmä na aplikácie s pitnou vodou.

Medziprírubová klapka pre vodu Belimo D6200W je vyrobená z nerezovej ocele, a preto sa hodí pre vodu a vodu s prídavkom glykolu až do výšky maximálne 50%. Použiť ju teda možno v stacionárnych zariadeniach kúrenia, vetrania a klimatizácie.

Medziprírubové klapky sa ovládajú ručnou pákou (pre uzatváranie) alebo šnekovou prevodovkou. Je ich možné však pripojiť aj na elektrický servopohon a jednočinný či dvojčinný pneumatický pohon.

Bola.sk ponúka pre ovládanie pomocou servopohonu vhodné adaptéry. Pneupohony sedia na na motýlových klapkách aj bez adaptéra. Pohodlnejšie ovládanie servopohonom - Bola.sk ponúka produkty osvedčeného výrobcu Belimo – iste zákazníci ocenia predovšetkým u horšie prístupných klapiek. Servopohon navyše môže byť prepojený do riadenia celého systému merania a regulácie.

Pokračujte na ponuku medziprírubových klapiek v e-shope