Ako na ekonomické vykurovanie domu v roku 2023

Rekordné ceny energií sa stali s blížiacou sa kúrenou sezónou témou číslo jedna. Domácnosti, firmy aj verejné inštitúcie zvažujú všetky možnosti, ako za vykurovanie ušetriť. Pozrite sa na naše porovnanie rôznych typov vykurovania a na tipy, ako môžete za tepelnú energiu výrazne ušetriť.

Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu

Dnes už nikto nepochybuje o tom, že investícia do zateplenia budov a kvalitných okien sa vyplatí každému. Čo sa ale typov vykurovania týka, situácia je zložitejšia. Vývoj cien energií je totiž oveľa turbulentejší, než by sme pred pár rokmi očakávali. Preto je okrem pořizovacích nákladov a nákladov na prevádzku nutné zvážiť aj mieru finančného rizika jednotlivých druhov vykurovania.

Kotol na elektrinu alebo plyn

Kotle na elektrinu alebo plyn sú u nás vôbec najbežnejšie. Ľudia si ich obľúbili najmä vďaka ich bezobslužnosti, relatívne nízkym pořizovacím nákladom, nenáročnej údržbe aj vyšším ekologickým štandardom.

Najväčšou nevýhodou sa však ukázala byť vysoká závislosť ceny plynu a elektriny na aktuálnej geopolitickej situácii. Aj pri súčasnom zastropovaní cien energií budú domácnosti za elektrinu a plyn platiť v priemere o 50-100 % viac než vlani.

Rekordné ceny energií zaskočili celú Európu. 

Kotol na tuhé palivá

Za najlacnejší spôsob vykurovania sa dlhodobo považuje kotol na tuhé palivá. Ten má ale svoje ale. Medzi zásadné nevýhody patrí množstvo splodín a ďalších znečisťujúcich látok, ktoré kotle na tuhé palivá produkujú. Ide tak o vôbec najmenej ekologické riešenie, ktoré legislatíva významne obmedzuje.

Dalšou nevýhodou je náročná obsluha, keď je nutné do kotla neustále prikladať a palivo tiež niekde skladovať. Opomenúť nesmieme ani riziko požiaru alebo úniku toxického oxidu uhličitého.

Spotreba a náklady na prevádzku sa pritom odvíjajú od stárosti kotla a kvality dreva či iného tuhého paliva (uhlie, brikety, pelety a pod.). Ceny tuhých palív sa navyše s ohľadom na tohtoročnú vysokú dopyt môžu ešte výrazne zvyšovať. Ako ekonomickejšie riešenie môžete preto zvážiť naskladnenie paliva v lete, keď je lacnejšie. Nemôžeme tak jednoznačne povedať, aké sú a v blízkej budúcnosti budú náklady na tento typ vykurovania.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá sa s kotlami na tuhé palivá delia o prvé miesto v rebríčku najekonomickejších typov vykurovania. Mnoho ľudí odrazuje vysoká pořizovacia cena tepelných čerpadel, avšak návratnosť investície je skutočne veľmi rýchla.

Tepelné čerpadlá vzduch-voda získavajú tepelnú energiu z okolitého vzduchu a predávajú ju do vody v kúrení. Týmto spôsobom dokážu za 1 kWh elektrickej energie vyrobiť až 3-4 kWh tepla. Výhodou tohto moderného vykurovania je tak okrem ekonomického a ekologického prevádzky pomerne nízka závislosť na trhových cenách energií.

Podlahové vykurovanie domu, alebo radiátory?

Podlahové vykurovanie si vystačí s nižšou teplotou, keďže sálavé teplo od podlahy vytvára subjektívne vyšší tepelný komfort. Na druhú stranu je energeticky náročné tento typ vykurovania často vypínať a zapínať. Preto sa vyplatí najmä v trvale obývaných objektoch, kde sa kúri na konštantnú teplotu.

Riešením lacného vykurovania je správna kombinácia zdrojov tepla s ohľadom na konkrétnu budovu

Ako vidíte, nič nie je čiernobiele a každý typ vykurovania so sebou nesie výhody aj nevýhody. Riešením preto môže byť ich vhodná kombinácia s ohľadom na konkrétny dom či budovu.

Príklad:

V tabuľke uvádzame predpokladané náklady, výhody aj nevýhody jednotlivých druhov kúrenia v prípade zatepleného RD s podlahovou plochou 150 m2.  

Nákupná cena Ročné náklady Náročnosť obsluhy a údržby Ekologická záťaž Riziko rastúcich cien Bezpečnosť
Kotol na tuhá palivá 50,000 -100,000 Kč 20,000 Kč Vysoká Vysoká Stredná Stredná
Kotol na elektrinu alebo plyn 20,000 – 40,000 Kč 40,000 Kč Nízká Stredná Vysoké Stredná
Teplné čerpadlo vzduch-voda 200,000 Kč 20,000 Kč Minimální Minimální Nízké Vysoká

Pre náš modelový RD by teda bolo optimálnym riešením tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinácii s podlahovým vykurovaním. V nehnuteľnostiach s väčšou podlahovou plochou je totiž vyššia počiatočná investícia kompenzovaná najvyššími úsporami. V takom prípade je vhodné kúriť na konštantnú, mierne nižšiu teplotu a v prípade potreby prikúriť v obytných miestnostiach napríklad obľúbenými krbmi.

Pri súčasných cenách energií sa tepelné čerpadlo v porovnaní s kotlom finančne vyplatí už v horizonte 10 rokov. K tomu si pripočítajte výhody v podobe bezúdržbovosti, vysokej samostačnosti, bezpečnosti a minimálnych dopadov na životné prostredie – a ide o jasnú voľbu. 

Aj napriek energetickej kríze je možné kúriť lacno a ekologicky. 

3 základné pravidlá pre ekonomickejší prevádzku kúrenia

Aj s tým najekonomickejším typom vykurovania je však potrebné vedieť správne pracovať, aby sa minimalizovali energetické straty objektu.

  1. Minimalizujte úniky tepla: Investujte do zatepleného fasády a strechy a tiež do kvalitných okien a dverí. Aj keď ide o veľké a finančne náročné stavebné zásahy, zateplením a výmenou okien znížite náklady za vykurovanie až o 50 %.  

  2. Používajte chytré termostaty: Zónová regulácia kúrenia a denné režimy vykurovania vám prinesú úspory v priemere až 20 %. Ekvitermálny regulátor navyše automaticky upraví výkon kúrenia na základe vonkajších teplôt, čím sa vyhnete zbytočnému prekurovaniu v prípade náhlej zmeny počasia. WiFi termostaty vám umožnia ovládať kúrenie cez mobil alebo internet, takže budete mať vždy dokonalú kontrolu nad teplotou v domácnosti a spotrebou energií.  

  3. Vetrajte správne: V zimných mesiacoch sa odporúča vetrať krátko a intenzívne, vďaka čomu sa efektívne vymení vzduch v miestnosti za čerstvý, ale neochladia sa steny a podlahy. Najideálnejšie je však vetrať pomocou rekuperácie, ktorá do domu privádza vonkajší vzduch a ohrieva ho pomocou odpadového (vydýchaného) vzduchu z miestnosti. Rekuperácia vám tak zabezpečí neustály prívod čerstvého a teplého vzduchu.

Pri výbere kúrenia sa vždy poraďte s nezávislými odborníkmi a nezabudnite vziať do úvahy aj dramatické zmeny, ktoré na trhu s energiami nastali a ešte môžu nastať. Dodržujte základné pravidlá ekonomického prevádzky tepelnej sústavy a uvidíte, že nadchádzajúcu kúrenskú sezónu zvládnete bez väčších finančných problémov