Ako správne regulovať kúrenie?

Vysoké ceny energií sú pre väčšinu domácností veľkým strašiakom. S príchodom chladnejších dní sa ľudia obávajú vysokých účtov za kúrenie. Ako pri kúrení ušetriť čo najviac peňazí? Odpoveď ponúka správna regulácia kúrenia.

Prečo je správne nastavenie kúrenia dôležité?

Vedeli ste, že počas kúrennej sezóny každý stupeň navyše predstavuje zvýšenie nákladov za vykurovanie domu o 6 %? Správnou reguláciou teploty v jednotlivých miestnostiach je podľa odborníkov možné ušetriť až 20 % nákladov na kúrenie. Vďaka účinnému systému regulácie kúrenného systému tak môžete ušetriť nemalé peniaze.

Aké existujú typy regulácie kúrenia?

Regulátory kúrenného systému, ktoré sú nazývané tiež ako regulátory teploty alebo systémy riadenia kúrenia, regulujú teplotu radiátorov či podlahového kúrenia v uzavretom kúrennom systéme a môžu mať niekoľko podôb.

Manuálne termostatické hlavice

Najjednoduchšou formou sú ručne ovládané termostatické hlavice na radiátoroch. Ide o veľmi bežné a rýchle riešenie regulácie vykurovania, ale tiež veľmi nepresné a neefektívne.

Regulácia kúrenného systému prostredníctvom termostatickej hlavice je síce najbežnejším, ale tiež najmenej efektívnym spôsobom. 

Zónová regulácia vykurovania

Výhodou zónovej regulácie vykurovania je, že umožňuje nastaviť rozdielnu teplotu v jednotlivých miestnostiach v rovnaký čas. Vďaka tomu nedochádza k energetickým stratám, pretože sa nekúri v miestnostiach, ktoré sa nevyužívajú každý deň, prípadne sa využívajú len určitú časť dňa (napr. pracovňa, spálňa apod.).

Inteligentná regulácia vykurovania

Bežné programovateľné termostaty k kotlu fungujú tak, že na nich nastavíte čas, kedy majú začať a prestať kúriť. To ale nereflektuje napríklad situáciu, keď sa zdržíte dlhšie v práci a počas tejto doby teda nie je potrebné kúriť. Vďaka inteligentnému kúreniu je možné aj na diaľku prostredníctvom aplikácie nastaviť požadovanú teplotu v jednotlivých miestnostiach. Inteligentné systémy riadenia vykurovania môžu ovládať nielen radiátory, ale aj podlahové vykurovanie alebo priamotopy apod.

Káblové a bezdrôtové riešenie regulácie vykurovania

V prípade regulátorov vykurovacieho systému sa môžete rozhodnúť medzi káblovým a bezdrôtovým prevedením. Káblové systémy sú často voľbou ľudí, ktorí nové stavajú dom alebo robia kompletnú rekonštrukciu. Ich inštalácia totiž vyžaduje stavebný zásah.

Výhodou bezdrôtových WiFi termostatov je, že je obvykle možné ich nainštalovať bez zásahov do stien, riadiacu jednotku môžete prenášať a kúrenie ovládať odkiaľkoľvek v dome. Naopak nevýhodou je, že bezdrôtové systémy môžu byť obmedzené dosahom signálu a je tiež nutné kontrolovať stav batérií.

Ako správne nastaviť vykurovanie podľa typu regulácie?

Pojďme sa pozrieť na to, ako správne nastaviť vykurovanie v prípade, že máte termostatické hlavice, digitálny priestorový termostat alebo inteligentný bezdrôtový termostat ovládaný na diaľku.

Ako regulovať vykurovanie v prípade termostatických hlavíc?

Manuálne termostatické hlavice obvykle majú stupne od 1 do 5, ktoré bežne zodpovedajú teplotám od 14 do 29 °C. Spotreba vykurovania sa tak odvíja od toho, ako budete hlavicami otáčať.

Ak chcete ušetriť, pri dlhšom vetraní znížte výkon vykurovania na minimum a potom ho vráťte do pôvodnej polohy. Ak nebudete niekoľko dní doma, nastavte hlavicu na symbol hviezdičky alebo vločky. Ak je radiátor nastavený na tento symbol, nekúri až do chvíle, kým teplota klesne pod 6 °C. Neodporúča sa ísť pod túto teplotu vzhľadom na to, že by v domácnosti mohla zamrznúť voda v potrubí a spôsobiť škody.

Ako je to s programovateľnými priestorovými termostatmi k kotlu?

Ak máte digitálny priestorový termostat, môžete teplotu prispôsobiť každodenným činnostiam a načasovať vykurovanie na pracovné dni aj na víkend. Priestorové termostaty tiež umožňujú nastaviť denný a nočný režim vykurovania. Na večer môžete teplotu znížiť až o 3 °C, čo opäť prispeje k úspore energie.

Úspora energie vďaka inteligentným termostatom na vykurovanie

Ako sme už naznačili, existuje aj inteligentná regulácia vykurovania domu, kedy je možné teplotu v jednotlivých miestnostiach jednoducho ovládať prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne.

WiFi izbové termostaty šetria váš čas aj peniaze za energie. Rad inteligentných termostatov navyše spolupracuje so systémami smart home, vďaka ktorým môžete efektívne riadiť svoju inteligentnú domácnosť. Niektoré inteligentné termostaty sú navyše vybavené niekoľkými senzormi pre maximálnu presnosť regulácie vykurovania, či už ide o senzory teploty, senzory kvality vzduchu, senzory prítomnosti osôb alebo senzory vzdialenosti a intenzity svetla.

Inteligentný termostat Honeywell Evohome. 

Aké sú optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach?

Pre správnu reguláciu vykurovania je v prvom rade dôležité zvoliť vhodnú teplotu v jednotlivých miestnostiach v domácnosti. Podľa odborníkov je odporúčaná teplota v obývacej izbe 20 až 21 °C, v spálni 16 až 18 °C, v kuchyni 18 °C, v kúpeľni 24 °C a na chodbách a schodiskách 10 až 15 °C.

Ak váš kúrenný systém má odpovedajúci termostat, odporúčame nastaviť nižšiu teplotu vykurovania, keď práve nie ste doma. Miestnosti nechajte vykúriť na požadovanú teplotu tesne pred vaším návratom domov. Nebudete tak kúriť zbytočne v dobe, keď nie ste doma.

Domov nepreteplujte zbytočne

Hoci je vyššia teplota v domácnosti krátkodobo príjemná, samozrejme prispieva k vyšším účtom za vykurovanie. Okrem toho podľa lekárov môže mať negatívny vplyv na zdravie a viesť k vzniku rôznych zdravotných problémov.

Správna regulácia vykurovania je možnosťou, ako počas vykurovacej sezóny ušetriť nemalú časť nákladov za vykurovanie domácnosti, a navyše vytvoriť zdravé a príjemné prostredie pre celú rodinu. Jednoducho nastaviť správnu teplotu v jednotlivých miestnostiach vám umožnia inteligentné termostaty, vďaka ktorým môžete vykurovanie ovládať prostredníctvom mobilného telefónu alebo internetu odkiaľkoľvek.