Ako ušetriť na nákladoch za vykurovanie v domácnosti?

V dobe rekordných cien energií asi nikoho z nás neprekvapí, že väčšina Čechov hľadá spôsoby, ako ušetriť na vykurovaní. Okrem inteligentného termostatu, ktorý sa dnes teší veľkej obľube, sa v tomto článku pozrieme aj na ďalšie možnosti, ako platiť za kúrenie čo najmenej.

Inteligentné termostaty: Úspora energie a tepelný komfort

Termostaty sú neoddeliteľnou súčasťou radu českých domácností, v ktorých zjednodušujú a zefektívňujú reguláciu vykurovacieho systému. Klasické termostaty umožňujú pevne nastaviť teplotu vykurovania. Inteligentné alebo smart termostaty umožňujú prakticky kedykoľvek a odkiaľkoľvek ovládať kúrenie v dome prostredníctvom tabletu, počítača alebo mobilného telefónu.

Inteligentné termostaty teda dokážu teplotu v byte alebo v dome nastaviť na základe vášho denného režimu a mnohokrát sú vybavené radou inteligentných senzorov, vďaka ktorým je teplo využité ešte efektívnejšie.

TIP: Inteligentný systém zónovej regulácie vykurovania Honeywell Evohome

Inteligentný systém zónovej regulácie vykurovania Honeywell Evohome reguluje dodávky tepla do jednotlivých miestností na základe požadovanej teploty a analyzuje dáta, aby vaša domácnosť bola ešte úspornejšia. Inteligentné vykurovanie Honeywell Evohome umožňuje ovládať teplotu až v 12 zónach, funguje so všetkými bežnými zdrojmi tepla a hodí sa ako do rodinných domov, tak aj bytov a menších komerčných priestorov.

Inteligentný termostat Honeywell Evohome. 

Doplnky k vykurovaciemu systému

Čo si ešte okrem inteligentného termostatu na radiátor zaobstarať, aby ste vykurovali domácnosť efektívne? Veľkú službu vám urobia napríklad magnetické filtre na kúrenie. Na čo slúžia?

Magnetické filtre chránia vykurovací systém pred poškodením vplyvom mechanických nečistôt, ktoré znižujú výkon vykurovacieho systému, zvyšujú spotrebu energií, poškodzujú komponenty systému a v neposlednom rade vedú k zníženiu ich životnosti.

Dokonalý prehľad o spotrebovanej energii zasa ponúkajú merače tepla a chladu, ktoré uľahčujú proces zberu dát.

Technológie, ktoré znamenajú úsporu energie

Existujú aj ďalšie technológie vedúce k úspore peňazí za vykurovanie. Čím ďalej tým väčší záujem je o fotovoltaiku. Medzi kľúčové výhody fotovoltaiky patria energetická sebestačnosť po veľkú časť roka, nižšia závislosť na dodávkach energie, zníženie energetickej náročnosti u rodinných aj bytových domov a tiež dlhá životnosť solárnych panelov a pomerne rýchla návratnosť investície.

Obľúbená je aj rekuperácia neboli spätné získavanie tepla. Vďaka rekuperácii dochádza k výmene vydýchaného vzduchu za čerstvý vzduch zvonku, ktorý sa otepľuje tepelnou energiou z odpadného vzduchu. Rekuperácia tak okrem úspory peňazí zvyšuje kvalitu vzduchu v domácnosti.   

Ďalšie tipy, ako ušetriť za kúrenie

Pripravili sme si pre vás ešte niekoľko užitočných tipov a odporúčaní odborníkov, vďaka ktorým môžete účet za kúrenie významne znížiť.

Zbytočne nepreteplujte

Pri kúrení platí, že každý stupeň navyše znamená citeľne vyššiu spotrebu energie. Pri znížení teploty v miestnosti o len 1 °C dôjde k poklesu spotreby energie až o 6 percent. Myslite na to teda v momente, keď budete nastavovať teplotu u vás doma. Odborníci odporúčajú teplotu v obytných miestnostiach udržiavať medzi 20 až 22 °C. V každej miestnosti však nepotrebujete rovnakú teplotu. Nižšia teplota môže byť napríklad v spálni, kde by sa mala pohybovať okolo 16 °C alebo napríklad na chodbe. Správnu teplotu v jednotlivých izbách udrží spomínané inteligentné kúrenie.

Znížením teploty v miestnosti o len 1 °C ušetríte až 6 percent energií. 

Vetrajte efektívne

Chcete mať doma príjemne teplo, ale zároveň máte celý deň okná otvorené na vetranie? V takom prípade prichádzate o drahocenné teplo. Ideálne by ste mali vetrať len krátko, ale poriadne. To znamená otvoriť okná dokorán a vetrať cca 10 minút.

Nezabudnite na odvzdušnenie kúrenia

V prípade, že máte zavzdušnené kúrenie, nefungujú radiátory na plný výkon a k tomu, aby ste dosiahli požadovaný tepelný komfort, musíte pristúpiť k vyššej spotrebe. Ako zavzdušnené kúrenie spoznať? Podľa toho, že časť kúrenia zostáva chladnejšia, alebo dokonca úplne studená. Ďalším jasným znakom zavzdušnenia sú šplouchavé zvuky z kúrenia.

Neblokujte radiátory

Ďalším osvedčeným spôsobom, ako dosiahnuť úsporu pri kúrení, je odstránenie prekážok, ktoré bránia radiátoru v tom, aby kúril naplno. Radiátory vyčistite od prachu a neprekryvajte ich dlhými záclonami alebo závesmi. Účinnosť kúrenia sa tiež znižuje, ak na kúrení sušíte oblečenie.

Nepodceňujte údržbu vykurovacieho systému

Energia môže byť využitá efektívne len v prípade, že budete vykurovacie zariadenie udržiavať. Pravidelná údržba zaisťuje spoľahlivý prevádzku vykurovania a predlžuje jeho životnosť. Vedeli ste, že zo štatistík vyplýva, že až 60 % vykurovacích zariadení v ČR nie je pravidelne udržiavané?