Ako vykurovať inteligentnú domácnosť

Inteligentná domácnosť je trendom, ktorý si získava stále viac priaznivcov a dostáva sa do povedomia širokej verejnosti. Zistite, ako využiť smart home na maximum a ušetriť energie nielen za vykurovanie domu.  

Inteligentná domácnosť: čo to vlastne je?

O inteligentných domácnostiach sa hovorí čím ďalej tým častejšie, a to nielen v kruhoch milovníkov nových technológií. Inteligentná domácnosť sa totiž stáva nevyhnutnosťou s ohľadom na zvyšujúce sa ceny energií aj požiadavky na ekológiu a komfort bývania.

Inteligentná domácnosť nie je len pár „fíčur“, ale prepracovaný ekosystém, ktorý v sebe integruje najrôznejšie technológie pre inteligentné a úsporné ovládanie vybavenia domácnosti – od vykurovania a klimatizácie cez tienenie, osvetlenie a zabezpečenie až po domáce spotrebiče, televízory či hudobné systémy a mnoho ďalšieho. Ak bývate v rodinnom dome, môžete do inteligentnej domácnosti zahrnúť aj záhradku, skleník, či dokonca kurník.  

Výhody inteligentnej domácnosti

Možno sa pýtate, prečo investovať do inteligentnej domácnosti, keď máte inteligentné spotrebiče a elektroniku, ktorá funguje presne podľa vašich predstáv. Vďaka inteligentnej domácnosti ale získate oveľa viac. Inteligentné technológie integrované v systéme smart home totiž komunikujú aj medzi sebou navzájom a všetko ovládate pomocou jedinej riadiacej jednotky, resp. mobilnej aplikácie. To so sebou nesie hneď niekoľko výhod:

  1. Komfort: Vďaka inteligentnej domácnosti môžete množstvo rutinných aktivít úplne prenechať inteligentným technológiám. A čo viac – všetko si môžete naprogramovať tak, aby ste zažili dokonalé pohodlie. Čo by ste povedali na to, keby vás namiesto otravného budíka každé ráno prebudila vôňa čerstvo namletej kávy, tlmené svetlo a príjemná hudba? To všetko je so smart domácnosťou možné.   

  2. Jednoduché ovládanie: Vďaka centrálnej riadiacej jednotke, ktorú zvyčajne môžete ovládať pomocou svojho inteligentného telefónu alebo hlasového asistenta, navyše nemusíte mať niekoľko aplikácií či ovládačov pre každý spotrebič zvlášť. Všetko ovládate jednoducho pomocou jedného užívateľského rozhrania.

  3. Bezpečnosť: Dôležitým faktorom je tiež bezpečnosť – smart home vďaka inteligentným kamerám spozná, že je u vás niekto cudzí a upozorní nielen vás, ale aj políciu. Členovia domácnosti sa ale dnu dostanú aj bez kľúčov vďaka inteligentným kľučkám, ktoré snímajú odtlačky. Vo smart domácnosti si môžete tiež počas dovolenky nastaviť, aby sa v pravidelných intervaloch zapínalo osvetlenie, čo odradí potenciálnych zlodejov. Inteligentná domácnosť navyše včas odhalí rôzne riziká, ako je napríklad unikajúci plyn, prasknuté potrubie atď.

  4. Synchronizácia: Pomocou inteligentnej domácnosti môžete vytvárať aj tzv. scénáre, t.j. naprogramujete si niekoľko akcií, ktoré jednoducho spustíte naraz, resp. v predom stanovenom slede. Všetko potom prebieha automaticky a vy nemusíte myslieť napríklad na to, aby ste po odchode do práce zamkli, pustili bezpečnostné kamery a robotický vysávač, stlmili kúrenie, zatiahli žalúzie atď. To všetko urobíte jediným klikom.

  5. Úspora energie: Najväčšou výhodou, ktorá k inteligentným domácnostiam privedie aj širokú verejnosť, sú finančné úspory. Inteligentné technológie totiž vedia vyhodnotiť rad dát, vďaka čomu automaticky optimalizujú prevádzku elektroniky či kúrenia.

Smart home

Pomocou systému smart home môžete ovládať všetky inteligentné technológie v domácnosti. 

Kúrenie má najväčší vplyv na úspory energie v domácnosti

Kúrenie už tradične predstavuje najväčšiu položku na účtoch domácností za energie. Inteligentné kúrenie je preto základom každej inteligentnej domácnosti a môže vám ušetriť nemalé financie. Inteligentné ovládanie kúrenia ušetrí až 30 % energií, vďaka čomu je priemerná návratnosť tejto investície iba 1-3 roky.

Okrem toho vám chytrý termostat k kotlu poskytne vyšší tepelný komfort, keďže si môžete naprogramovať teplotu pre každú dennú dobu, každý deň v týždni a každú miestnosť zvlášť. K tomu umí chytrý priestorový termostat vyhodnotiť rad ďalších dát – napríklad prítomnosť osôb v miestnosti, otvorenie okna, predpoveď počasia a pod. Každý kútik vašej domácnosti tak bude mať vždy optimálnu teplotu pri minimálnej spotrebe energií, bez toho, aby ste museli kúrenie manuálne regulovať.

Ako na inteligentné vykurovanie domu

Kúrenie pre inteligentnú domácnosť môže mať podobu inteligentnej termostatickej hlavice na kúrenie alebo inteligentného termostatu k kotlu. Wifi termostatické hlavice sú vhodné do domácností s ústredným vykurovaním – tieto hlavice totiž regulujú kúrenie iba na samotnom radiátore, a teda nekomunikujú s kotlom. Ak máte vlastný kotol (prípadne tepelné čerpadlo, solárne panely atď.), rozhodne zvoľte inteligentný wifi termostat, ideálne v kombinácii s inteligentnými termostatickými hlavicami na kúrenie (ak máte radiátory).

Bezdrôtový termostat na kúrenie môžete ovládať cez mobil, internet alebo systém smart home, takže si môžete pohodlne zatopiť ešte pred príchodom domov. V aplikácii navyše budete mať dokonalý prehľad o teplote v domácnosti a spotrebe energií. Už nikdy tak nebudete prekúravať a zbytočne plytvať energiami.

Inteligentné vykurovanie Siemens Connected Home

Radiátorová sada Siemens Connected Home. 

Bezdrôtový priestorový termostat Siemens Connected Home

So systémom inteligentnej domácnosti môžete prepojiť napríklad smart termostat Siemens Connected Home, a to cez protokol ZigBee, ktorý je podporovaný naprostou väčšinou systémov smart home. Sada reguluje ako kotol či obiehacie čerpadlo vo vykurovaní, tak i samotné radiátory. To znamená, že teplotu v každej miestnosti môžete naprogramovať a ovládať zvlášť. Podľa počtu radiátorov možno zvoliť sadu s príslušným počtom radiátorových hlavíc, ktoré snímajú teplotu a regulujú prietok teplej vody radiátorom. Teplotných zón možno pre jeden priestorový termostat vytvoriť až desať.

Inteligentný termostat na vykurovanie Siemens Connected Home je bezdrôtový. To znamená, že všetky komponenty komunikujú cez wifi a možno ich ovládať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie – či už tej od Siemens, alebo vašej smart home aplikácie. Vďaka bezdrôtovej technológii navyše nevyžaduje inštalácia tohto systému žiadne stavebné zásahy.

Wifi termostat Siemens Connected Home vám ušetrí náklady za vykurovanie domu vďaka tomu, že:

  • umožňuje vytvoriť až desať teplotných zón, vďaka čomu nebudete žiadnu miestnosť zbytočne prekurovať,

  • umožňuje naprogramovať časový harmonogram vykurovania, takže vykurovanie nebude zbytočne bežať na plný výkon, keď nie ste doma alebo spíte,

  • vie pracovať s rôznymi tarifami elektriny a naplánovať ohrev vody tak, aby bol zabezpečený za čo najnižšiu cenu.

Kúrte aj vy inteligentne a minimalizujte náklady na vykurovanie domu vďaka bezdrôtovým izbovým termostatom. Okrem úspor získate vyšší tepelný komfort a dokonalý prehľad o spotrebe energií.