Meracie prístroje na vykurovacie náklady

Náklady na vykurovanie sú z roka na rok vyššie. Je teda v záujme každého majiteľa nehnuteľnosti zamerať sa na znižovanie spotreby tepla. Ostatne sledovanie energie vydanej na kúrenie v niektorých prípadoch dokonca stanovuje zákon. Na tento účel dobre poslúžia meracie prístroje na vykurovacie náklady, ktoré výrazne uľahčujú celý proces zberu dát aj následného vyúčtovania spotreby.

Čo sú meracie prístroje na vykurovacie náklady?

Meracie prístroje na vykurovacie náklady sú inteligentné elektronické zariadenia, ktoré sa používajú na meranie množstva tepelnej energie využívanej jednotlivými jednotkami v obytných domoch. Inštalujú sa priamo na vykurovacie telesá, prípadne na spätné potrubie výstupu z telesa. Od roku 2015 je ich inštalácia povinná podľa zákona č. 318/2012 Z.z. § 7 odsek 4.

Ako správne vybrať merací prístroj na vykurovacie náklady?

Na úvod je potrebné uviesť, že na meranie tepla je možné použiť viac druhov technických riešení, vychádzajúcich z rôznych princípov merania sledovaných veličín. Do priemyselných a náročnejších aplikácií odporúčame merací prístroj, ktorý zbiera dáta na princípe ultrazvukových impulzov.

Do obytných domov postačí elektronický merací prístroj, u ktorého je prúd vody vedený tangenciálne na lopatkové koliesko. Rýchlosť otáčania lopatkového kolieska je snímaná elektronicky bez využitia magnetického poľa. Pri výbere ďalej záleží na dimenzii potrubia a tiež na prietoku.

Elektronické aj ultrazvukové meracie prístroje sa ďalej rozdeľujú podľa spôsobu odpočtu na prístroje s vizuálnym odpočtom a prístroje s rádiovým odpočtom.

Prístroje s vizuálnym odpočtom

uh 50U prístrojov s vizuálnym odpočtom je hodnota spotrebovanej energie zobrazená priamo na displeji zariadenia. Ďalšou výhodou je nízka cena a dlhá životnosť batérie. Naopak jedným z hlavných nedostatkov je nutnosť sprístupnenia prístroja pri odpočte.

Prístroj Siemens UH 50 je ultrazvukový prístroj, ktorý bez vhodného príslušenstva slúži ako prístroj s vizuálnym odpočtom. Pre možnosť rádiového odpočtu je potrebné dokúpiť M-Bus modul, Rádiový modul alebo Analógový modul.

Prístroje s rádiovým odpočtom a jednosmerným komunikáciou 868 Mhz Wireless M-Bus

Tieto prístroje obsahujú rádiový vysielací modul a ich stav je možné odčítať na diaľku bez nutnosti vstupu do bytu. Pri jednosmernej komunikácii prístroj rádiovo vysiela dáta trvale v nastavenom období odpočtu.

1280x1280_main_photo_759

Z našej ponuky prístrojov s jednosmernou komunikáciou odporúčame prístroj ENBRA Sharky 774, ktorý slúži na meranie množstva tepla v uzavretých vykurovacích a chladiacich systémoch. Je vybavený komunikačným rozhraním Wireless M-Bus / OMS alebo drôtovou M-Bus komunikáciou. Komplet obsahuje merací prístroj, pár šróbení, pár tesnení a guľový kohút s jímkou.

Prístroje s rádiovým odpočtom a obojsmernou komunikáciou 433 Mhz SuperCom

Prístroje s obojsmernou komunikáciou súčasne obsahujú vysielač aj prijímač. Dáta teda vysielajú iba na vyžiadanie.

Z hľadiska systému rádiového odpočtu rozlišujeme tri typy:

  1. walk byWalk-By (odpočet pochôdzkou) – uplatňuje sa predovšetkým pre odpočet prístrojov v objektoch. Pracovník vykonávajúci odpočet nesie odpočtové zariadenie skladajúce sa z modemu (prijímača) a terminálu (prenosné PC, tablet alebo mobilný telefón). Prechádza spoločnými priestormi v objekte alebo vonku objektu a vykonáva odpočet, pričom nemusí vstupovať do jednotlivých bytov.
  2. Drive byDrive-By – Odpočet zo stojaceho alebo pomaly idúceho automobilu. Uplatňuje sa predovšetkým pre odpočet prístrojov, ktoré sú inštalované na pätách objektov alebo v šachtách.
  3. amrAMR – odpočet prostredníctvom rádiových uzlov obvykle inštalovaných v objektoch. Uzly načítajú, obvykle cez Wireless M-Bus, dáta z prístrojov a indikátorov. Uzly sú pripojené k nadradenému systému (serveru), na ktorom sú zhromažďované a sprístupnené pre ďalšie spracovanie. Súčasťou tohto systému býva tzv. portálové riešenie, ktoré umožňuje zobraziť dáta jednotlivým užívateľom a správcom prostredníctvom internetu (na základe pridelených práv).

Meracie prístroje tepla od spoločnosti Siemens a ENBRA sa od seba líšia v nutnosti dokúpenia príslušenstva. Prístroje ENBRA sú dodávané spoločne so šróbením, tesnením aj jímkou. K prístrojom Siemens je potrebné toto príslušenstvo dokúpiť zvlášť.

Ponuku príslušenstva k prístrojom Siemens nájdete tu.

Meracie prístroje chladu

Prístroje spoločnosti Siemens aj ENBRA je možné použiť aj na meranie chladu. Meracie prístroje chladu sú zariadenia podobné meracím prístrojom tepla, fungujú na rovnakom princípe, len s iným teplotným rozsahom. Inštalujú sa ku klimatizačným jednotkám, pre rozúčtovanie spotrebovaného chladu.

Požiadavka na merací prístroj chladu alebo kombinovaný merací prístroj teplo/chlad je potrebné špecifikovať na zákazku, aby výrobca mohol zadať parametre už z výroby.

Kalibrácia a cejchovanie meracích prístrojov tepla/chladu

Každé meracie zariadenie, na základe ktorého sa účtuje spotreba vody a energií, musí byť overené (ocejchované) Slovenským metrologickým ústavom, alebo niektorým z autorizovaných metrologických stredísk.

Lehota na výmenu plomby je od 1.7.2024 predĺžená na dobu 5 rokov. Ak merací prístroj nie je metrologicky overený, alebo už uplynula lehota jeho overovacieho cyklu, môže odberateľ spochybniť namerané dodávky vody či energií.

Všetky nami ponúkané meracie prístroje majú toto overenie platné a môžeme k nim dodať kalibračné overenie.

Široká ponuka meracích prístrojov tepla a chladu v e-shope