Podlahové vykurovanie: ako funguje a ako sa reguluje?

Podlahové vykurovanie je čoraz obľúbenejšie a v nízkoenergetických novostavbách je dnes už štandardom. Zistite, aké má tento typ vykurovania výhody a ako ho správne regulovať.

Výhody a nevýhody podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie je vykurovanie nachádzajúce sa pod podlahou. Môže byť buď teplovodné, alebo elektrické. Teplovodné má nižšie prevádzkové náklady, ale je potrebné počítať so zvýšením podlahy a v prípade inštalácie na poschodí aj so zaťažením stropnej konštrukcie. Elektrické podlahové vykurovanie má nižšiu počiatočnú cenu, ale zaplatíte viac za energie.

Medzi hlavné výhody podlahového vykurovania patria:

  1. Tepelný komfort: Podlahové vykurovanie vyhreje aj veľké miestnosti rovnomerne. Sálavé teplo od podlahy navyše pôsobí veľmi príjemne. Okrem toho podlahové vykurovanie zaisťuje v interiéri optimálnu vlhkosť a nižšiu prachovosť, čo ocenia najmä alergici.
  2. Úspora priestoru: Vďaka podlahovému vykurovaniu vám v byte nebudú prekážať nevzhľadné radiátory, ktoré sa navyše ťažko čistia. To je výhoda nielen z hľadiska funkčnosti priestoru, ale aj interiérového dizajnu.
  3. Nižšia spotreba energie: S podlahovým vykurovaním si vystačíte s teplotou o 1-2 stupne nižšou než v prípade radiátorov, aniž by ste prišli o požadovaný tepelný komfort. Vďaka tomu výrazne ušetríte na energiách.

Podlahové vykurovanie vyhreje rovnomerne aj veľké miestnosti 

A aké sú nevýhody podlahového vykurovania? Na inštaláciu tohto typu vykurovania je nutné myslieť včas a prispôsobiť mu typ podlahy aj zdroj vykurovania. Na podlahové vykurovanie sa navyše neodporúča umiestňovať veľké kusy nábytku, a preto si vopred premyslite rozvrhnutie miestnosti. Podlahové vykurovanie nie je vhodné do nezateplených budov.

  1. Zdroj vykurovania musí byť nízkoteplotný, aby nedochádzalo k prehrievaniu sústavy. Ideálny je tepelné čerpadlo alebo plynový kondenzačný kotol, nevhodné sú potom kotly na tuhé palivá.
  2. Podlaha by mala mať nízky tepelný odpor. Najlepšie vlastnosti pre podlahové vykurovanie má dlažba. K podlahovému vykurovaniu možno zvoliť aj iné typy podláh (linoleum, vinyl, parkety, koberce, laminát atď.), avšak u tých je nutné sa uistiť, že majú príslušnú certifikáciu pre podlahové vykurovanie. Podlahové vykurovanie sa nehodí pod vysoké koberce a podlahy z masívu.

Špecifiká regulácie podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie možno regulovať pomocou termostatov. V praxi sa občas inštaluje ekvitermná regulácia v kombinácii s termostatom. Termostaty pre podlahové vykurovanie sú špecifické a nemôžete zvoliť akýkoľvek termostat. 

Pri nastavení termostatu je potrebné zohľadniť veľkú tepelnú setrvačnosť podlahového vykurovania, resp. jeho pomalú odozvu. To znamená, že trvá dlhšiu dobu, než sa miestnosť zahreje, ale rovnako tak dlhšiu dobu chladne. Nie je preto vhodné nastavovať časté a veľké teplotné skoky.

Ako sme už spomenuli vyššie, s podlahovým vykurovaním si vystačíte s nižšími teplotami. V obývacej a detskej izbe nastavte 20 °C, v spálni 16 °C a v kúpeľni 22 °C. Ešte nižšie teploty okolo 15 °C postačia v kuchyni, na chodbe a v technickej miestnosti.

Ako vybrať izbový termostat pre podlahové vykurovanie

Základným parametrom je veľkosť nehnuteľnosti, počet slučiek podlahového vykurovania a počet miestností určených na vykurovanie. Na základe toho zvoľte príslušný počet termopohonov a termostatov. Teplotu v každej zóne potom môžete ovládať zvlášť.

Ovládanie môže byť buď pomocou kolieska, alebo dotykového displeja. Moderné WiFi termostaty k podlahovému vykurovaniu možno ovládať aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie, prípadne aj hlasového asistenta.

Chytré termostaty disponujú radom funkcií, ktoré optimalizujú prevádzku topnej sústavy aj spotrebu energií. Nastavenie časového programu napríklad umožňuje prevádzku vykurovania úplne automatizovať na základe vášho bežného denného a týždenného režimu. Niektoré modely ako napr. Danfoss Icon2 navyše zohľadňujú čas potrebný na zahriatie a vychladnutie podlahového vykurovania, čím ešte zvyšujú komfort.

Inteligentné podlahové vykurovanie Danfoss Icon

Inteligentné podlahové vykurovanie Danfoss Icon

Údržba podlahového vykurovania

V prípade kvalitného podlahového vykurovania a odbornej montáže je tento typ vykurovania úplne bezúdržbový. Rovnako tak nevyžaduje údržbu ani termostat. Podlahové vykurovanie je pre inštalácie pomerne náročné, využiť môžete niektorého z inštalačných partnerov. K podlahovému vykurovaniu odporúčame pořídit aj havarijný bezpečnostný termostat.

Ak máte teplovodné podlahové vykurovanie, nezabúdajte na údržbu kotla. Kotol je potrebné pravidelne odborne skontrolovať a vyčistiť; túto povinnosť vám ukladá zákon. Oběhové čerpadlo pre podlahové vykurovanie ochránite pred zanášaním inštalácie magnetického filtra

Vybrať vhodný systém inteligentného podlahového vykurovania